Ceska Pozice

Majitel stadionu v Edenu je v insolvenci. Spustí se smrtící lavina?

Zájem vysoké politiky a nových majitelů stadionu je stejný: Zaplatit dluhy a odvrátit insolvenční řízení za každou cenu.

István Léko 27.7.2012
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Aktualizováno. Město Sokolov, jeden z nejmenších věřitelů společnosti E Side Property, podalo ve středu 25. července insolvenční návrh na majitele fotbalového stadionu v Praze v Edenu. Stalo se to jen šest dnů poté, co kyperská společnost Kingwater Holdings Limited koupila od finanční skupiny Natland firmu, jež ovládá společnost E Side Property. Jelikož se jedná o malou částku, 57 tisíc korun, E Side Property se bude snažit dluh uhradit, aby firmu udržela nad vodou. V opačném případě by malá sněhová koule zvaná Sokolov mohla spustit smrtící lavinu.

Městský soud v Praze okamžitě vyzval věřitele, aby přihlásili svoje pohledávky. Další věřitelé se sice nemusejí připojit, ale problém je v tom, že díky Sokolovu už všichni mají k dispozici data o špatné finanční situaci E Side Property.

To je hodně ostrý nůž na krku nových vlastníků stadionu, budou-li mít věřitelé jistotu, že dlužník se chce insolvenčnímu řízení vyhnout za každou cenu

Pokud Sokolov dostane zaplaceno, věřitelé zjistí, že když se přidají, pravděpodobně dostanou své peníze také. A to je hodně ostrý nůž na krku nových vlastníků stadionu, budou-li mít věřitelé jistotu, že dlužník se chce insolvenčnímu řízení vyhnout za každou cenu.

K insolvenčnímu návrhu se chce připojit i Praha 10, které Key Investments nadělila 234 kusů dluhopisů E Side Property v celkové nominální hodnotě 117 milionů korun. „Určitě se přihlásíme, ale zatím nemáme dostatek informací. Kompletní stanovisko vydáme v pondělí,“ řekl ČESKÉ POZICI mluvčí Prahy 10 Jan Charvát.

Marie Kousalíková (ODS), starostka Prahy 6, městské části, která díky dobrodružství s Key Investments drží 96 dluhopisů E Side Property v nominální hodnotě 51,5 milionu korun, ČESKÉ POZICI sdělila, že věc předala právníkům, kteří vedení radnice brzy navrhnou vhodný postup v této komplikované kauze.

Ideální načasování

Dalo by se říci: Po více než půldruhém roce váhání věřitelů v kauze Key Investments přišla konečně nějaká razantní akce! A jako obvykle, takové kroky udělá ten nejslabší, kdo v zásadě nemá mnoho co ztratit. Právní zástupce Sokolova, advokát Václav Krondl z Karlových Varů insolvenční návrh podal proto, že dlužník neuhradil městu polovinu úroku z pěti dluhopisů v celkové nominální hodnotě 2,5 milionu korun.

Tyto obligace koupila za peníze Sokolova firma Key Investments, která je rovněž v insolvenci. E Side Property měla úroky z dluhopisů zaplatit již v březnu, ale městu i dalším držitelům těchto cenných papírů poslala jen polovinu částky. Neproplacení zbytku úroku, který v případě Sokolova činí jen 57 tisíc korun, zdůvodnila E Side Property vážnou ekonomickou situací společnosti.

O situaci společnosti E Side Property a jejích možných řešeních jsme psali podrobně v článku Stadion Slavie: bankrot, nebo další tajemný kupec?

O podání insolvenčního návrhu vážně uvažoval i dřívější majitel E Side Property, společnost Natland, jenže najednou se objevil záhadný kupec z Kypru. Za nového majitele se sice prohlásil kladenský advokát Václav Slavíček, ale nebyl ČESKÉ POZICI ochoten prokázat, že za firmou Kingwater Holdings Limited opravdu stojí on. Podle aktuálního výpisu z kyperského obchodního rejstříku společnost ovládají půl na půl dvě dámy, Emily Holtová a Kathryn Stewartová, a to prostřednictvím firmy M. S. O. Nominees Limited.

Je tedy zřejmé, že kyperskou firmu Kingwater Holdings Limited drží prostřednictvím nominálního servisu poskytovaného společností M. S. O. Nominees Limited někdo úplně jiný než advokát Slavíček. V českých finančních a fotbalových kruzích se spekuluje o tandemu finančníka z PPF Karla Pražáka a bývalého hlavního akcionáře Key Investments Vladimíra Kroužeckého.

Změna vlastníka byla pro věřitele E Side Property pozitivní zprávou, protože se zřejmě jedná o movitého hráče, který je zatím skryt

Změna vlastníka byla pro věřitele E Side Property pozitivní zprávou, protože se zřejmě jedná o movitého hráče, který je zatím skryt v zákulisí. Město Sokolov dalo Pražákovi a Kroužeckému, pokud tedy jsou skutečnými vlastníky, šach a vzalo jim iniciativu ve vyjednávání s dalšími věřiteli o postupném očištění stadionu od nesplatitelných dluhů.

Dalo by se říci, že se jedná o ideální načasování! Nyní tedy mají další věřitelé šanci se přihlásit, ale z textu insolvenčního návrhu je cítit jakási nabídka, že kdyby se nový majitel stadionu vyjádřil jasněji ve vztahu k dluhopisům, město Sokolov by mohlo insolvenční návrh vzít zpět.

Proč je důležité odvrátit insolvenční řízení

Advokát Slavíček minulý týden na tiskové konferenci prohlásil, že E Side Property je ochotna všem věřitelům brzy zaplatit zbylou část úroku z dluhopisů. Celkově se jedná zhruba o více než pět milionů korun, a pokud se dluh uhradí, situace kolem E Side Property se může uklidnit, protože insolvenční řízení se zastaví. Patnáctileté dluhopisy E Side Property jsou splatné až v prosinci 2023, a pokud nový majitel stadionu bude každý rok řádně platit úroky, držitelé cenných papírů budou muset čekat dalších 11 let, než dostanou původně investovanou částku. Pro majitele E Side Property je navíc výhodou, že úročení dluhopisu je mizerné (PRIBOR + 2,75 procenta).

Otázkou je, zda se městské části Praha 6 a Praha 10 k insolvenčnímu řízení nakonec přece jen připojí. Existuje totiž velké riziko, že pokud společnost E Side Property projde insolvencí, radnice přijdou o většinu peněz, které před lety svěřily firmě Key Investments.

E Side Property totiž začátkem května 2012 dlužila celkem 750 milionů korun!

Dohromady se jedná o dluhopisy ve výši 245 milionů. Dluhová služba (úroky dluhopisů a bankovních úvěrů) činí ročně přibližně 40 milionů korun. E Side Property navíc eviduje 35 soudních sporů s nepředvídatelným koncem.

Otázka je, jak se nyní zachová Česká spořitelna. Tato banka je zajištěným věřitelem, má v zástavě stadion plus finanční toky E Side Property, tudíž při jakékoli variantě vývoje velké ztráty neutrpí. V případě insolvenčního řízení by přišla maximálně o čtvrtinu peněz. Jenže Česká spořitelna nebude chtít ani takové ztrátové řešení připustit.

Kdyby firma padla do konkurzu, pražské radnice a další držitelé dluhopisů přijdou prakticky o všechno

Navíc je více než pravděpodobné, že noví majitelé před nákupem E Side Property jednali s bankou, která akvizici zřejmě posvětila a dala příslib, že společnost bude úvěrovat dál. A pokud je pravda, že za novým majitelem stojí Karel Pražák z PPF, jehož bratr je vysoce postaveným manažerem ve skupině Erste, majitele České spořitelny, dohoda s bankou by nemusela být až tak obtížná.

Nejhůře na tom jsou nezajištění věřitelé, hlavně držitelé dluhopisů z Prahy 6 a Prahy 10. V případě insolvenčního řízení E Side Property by pražské městské části podle kvalifikovaných odhadů odepsaly minimálně 70 procent. Kdyby firma padla do konkurzu, pražské radnice a další držitelé dluhopisů přijdou prakticky o všechno. A pak začnou padat hlavy odpovědných politiků. Takže lze konstatovat, že zájem vysoké politiky a nových majitelů stadionu je stejný: Odvrátit insolvenční řízení za každou cenu.

Aktualizace: Městský soud v Praze v pátek 27. července insolvenční návrh zamítl. Důvody jsou uvedeny v usnesení, které je k dispozici v insolvenčním rejstříku. To samozřejmě ještě neznamená, že hrozba insolvence je zažehnána. Město Sokolov se může odvolat nebo mohou návrh podat jiní věřitelé.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.