Majitel fotbalové Dukly Praha Paukner: Nebudeme pouhá farma Němců

V Německu pražský klub pořád znají, v šedesátých letech patřil mezi nejlepších pět na světě, říká největší český obchodník s uhlím.

Jan Žižka 30.10.2013

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Majoritní vlastník fotbalové Dukly Praha, největší český obchodník s uhlím Petr Paukner chystá nový model fungování tuzemského klubu. Ten by měl být založen na spolupráci s německým fotbalovým partnerem. Paukner v rozhovoru pro ČESKOU POZICI mluví o svých prvních jednáních s tamními kluby včetně 1. FC Köln.

Dukla, z níž se v uplynulých letech stala „štika“ českého fotbalu, ale podle svého majitele nemá být tradičním farmářským týmem, který se zcela upíše svému „chlebodárci“ v zahraničí. Ve hře nicméně je možnost vzájemného hostování hráčů nebo přednostního prodeje fotbalistů Dukly do partnerského týmu. To vše se ale teprve ukáže během dalších rozhovorů.

Dukle by při jednáních s Němci pomohl postup do evropských pohárů, Paukner nicméně nehodlá nic „lámat přes koleno“. Nebude se pouštět do masivního nákupu hráčů, ale vítá snahu trenéra Luboše Kozla dlouhodobě budovat silný tým z mladých fotbalistů.

Paukner také pro Duklu hledá další sponzory. „Spíše deset malých, pro které to má význam, než jednoho velkého,“ říká. A povzdechne si nad tím, že lobbisté prosadili zákaz reklamy zahraničních sázkových společností, jako je Bwin – dříve generálního sponzora Dukly.

ČESKÁ POZICE: Jak pokročila jednání o tom, že by se Dukla stala farmářským týmem nějakého německého klubu?

„Bývalí němečtí fotbaloví reprezentanti o Dukle věděli, protože v šedesátých letech patřila k pěti nejlepším mužstvům světa“PAUKNER: Nebyl by to přímo farmářský tým. Je tu myšlenka určité spolupráce a první kolo jednání už jsem absolvoval.

ČESKÁ POZICE: Pro zjednodušení se ale termín farmářský tým používá?

PAUKNER: Je jej možné použít. Ale v případě farmářského týmu je to tak, že vám de facto určují všechno. Dopředu podepíšete smlouvu a pak jste v jejich rukou. To neudělám. Chci spolupracovat a teď bude následovat druhé kolo jednání, kdy se sem pravděpodobně přijede někdo z Německa podívat. Nebudu zatím říkat kdo, to by bylo ještě brzy.

ČESKÁ POZICE: Jednáte s jedním konkrétním zájemcem?

PAUKNER: Jednám se dvěma kluby. S tím, že třetí je ještě vzadu. Ačkoliv se to možná mladším lidem nezdá, v Německu má Dukla pořád velmi slušné jméno. Třeba bývalí němečtí fotbaloví reprezentanti mi řeknou – v Česku teď hraje dobře Sparta a pak je tam nějaký provinční klub, teď s ním možná bude hrát Bayern Mnichov. A když dlouho vzpomínali, přišli na to, že to je Plzeň. Ani nevěděli, že Viktoria Plzeň. O Dukle věděli, protože v šedesátých letech patřila k pěti nejlepším mužstvům světa. O tom se tady nemluví. A slavná byla i doba osmdesátých let, kdy v Dukle hrál Nehoda, Vízek. Poráželi Stuttgart, Everton a další prvotřídní mančafty. Sparta sice hrála Ligu mistrů, ale tu úplnou špičku neporážela.

ČESKÁ POZICE: To je ale minulost. Němci si určitě uvědomují, že Dukla dnes evropské poháry nehraje…

PAUKNER: Přesně tak. Ptali se mě, co s tím chceme dělat. Jeden z mých německých partnerů mě překvapil tím, že znal dokonce lépe než já tržní hodnotu jednotlivých hráčů Dukly, jak je uvedena někde na internetu.

Stejně, ale v eurech

ČESKÁ POZICE: Mimochodem, jaká je tržní hodnota všech hráčů Dukly dohromady?

PAUKNER: Je to zhruba pět milionů eur. Ale to je vlastně fiktivní údaj, který nelze brát úplně vážně. Roční rozpočet Dukly se pohybuje okolo 40 milionů korun, zatímco rozpočet 1. FC Köln, který hraje druhou ligu, je 40 milionů eur. To je velký rozdíl, i když je nutné poznamenat, že Köln je ve druhé lize na třetím místě a jde o klub s obrovskou tradicí, který hrával první ligu.

ČESKÁ POZICE: To je ten tým, se kterým jednáte?

„Dukla bohužel svou tradici v devadesátých letech prošustrovala. Ale to neznamená, že na ni nelze navázat.“PAUKNER: To je jeden z týmů, se kterými jednám. Pokud jde o tu spolupráci, zjistil jsem, že například není reálné, aby oni půjčovali hráče do Prahy. I za toto vypůjčení bychom platili obrovské peníze – i kdyby šlo o hráče, kteří v Německu ani nesedí na lavičce, ale jsou v širším kádru. Velmi zajímavé by ale pro nás bylo, kdyby se do Německa jeli podívat trenéři mládeže – aby viděli, jak se tam pracuje. A aby Němci zase přijeli sem a řekli – tohle je dobré, tohle byste měli zlepšit. Všichni mí partneři v Německu mi unisono říkali – stavte na tradici, udělejte mančaftu větší reklamu. Dukla bohužel svou tradici v devadesátých letech prošustrovala. Ale to neznamená, že na ni nelze navázat.

ČESKÁ POZICE: Ještě se vrátím k evropským pohárům. I z hlediska jednání s Němci je asi důležité, aby se do nich Dukla probojovala…

PAUKNER: Ano. Také bych chtěl, aby se tam Dukla probojovala. Ale teď jde o to, jestli to lze s tímto hráčským kádrem.

ČESKÁ POZICE: Asi byste musel v tuhle chvíli nakoupit další hráče?

PAUKNER: Myslím, že to není jenom v tom nákupu. Důležitou roli hraje trenér. Slyšel jsem různé skazky, že by mohla nastat výměna různých trenérů – Pavel Vrba z Plzně k reprezentaci a Luboš Kozel do Plzně. Jsem jednoznačně proti tomu. Jedna z věcí, která urychlila můj kapitálový vstup do Dukly, byl právě trenér. Bylo mi řečeno, že Kozel chce mít stabilitu a bude podepisovat novou smlouvu. Nechci, aby byl v Dukle na věky věků, ale myslím, že tady může získat další zkušenosti.

ČESKÁ POZICE: Myslíte, že trenér Kozel by mohl dovést Duklu do pohárové Evropy?

PAUKNER: Je to velmi kvalitní trenér. Je sice pravda, že nikdy nepracoval pod takovým tlakem, jaký je dnes ve Slavii. Když se tam nepovedou čtyři zápasy, okamžitě vzniká tlak na odstoupení trenéra… Oproti tomu Kozel má v Dukle své postavení. Ale to je výhoda. Nikdo ho netlačí k nějakému okamžitému mimořádnému úspěchu. A svou práci dělá velice dobře. Nemá k dispozici úplně špičkové hráče, přesto Dukla hraje každý rok o šesté místo v lize. Kdyby měli trochu štěstí, mohli být pátí.

Nevěřím na velké přestupy

ČESKÁ POZICE: Je tedy letos vaším cílem probojovat se do evropských pohárů?

„Nechci vytvářet velkoklub, jako je Bayern Mnichov, na to ani nemám peníze. Ale jsou tu určité věci, které se chceme v Německu naučit.“PAUKNER: Není to cíl, který by Dukla musela naprosto nezbytně splnit. Řekli jsme si, že bychom se měli pokusit dostat dál v českém poháru, který řada týmů vypouští. Rozhodující je pro ně prvoligový zápas. Takže se ukáže. Přes Příbram teď Dukla v poháru asi postoupí, ale pak ji čeká Sparta, což bude prubířský kámen. V Dukle se mě ptali, jestli si myslím, že to teď bude mnohem finančně náročnější. Říkám ne – nejdřív se do evropských pohárů probojujte a pak za mnou přijďte pro peníze. Fotbal je dlouhodobá záležitost. Je třeba mít jasnou osu, a to Dukla má. Trenér Kozel přesně ví, co dělá. V sestavě Dukly jsou kromě zkušeného Patrika Gedeona většinou mladí kluci. A teď jde jenom o to, jak kádr vhodně doplňovat – o jednoho či dva hráče. Víte, já na nějaké velké přestupy nevěřím.

ČESKÁ POZICE: Znamená to, že ani tu dohodu s Němci není nutné uzavřít až natolik rychle?

PAUKNER: Není. Ani Němci nechvátají. Teď mi jde opravdu především o to, aby lidé v Dukle poznali ty německé praktiky a metody. Chceme například budovat akademii žáků. Němci mají dokonalý systém. Vezměte si, kam se dostal německý fotbal od krize v roce 2004. Uvidíte, že na mistrovství světa v Brazílii budou Němci hrát minimálně semifinále. Nechci vytvářet velkoklub, jako je Bayern Mnichov, na to ani nemám peníze. A nedělal bych to, ani kdybych je měl. Ale jsou určité věci, které se chceme v Německu naučit. Dám vám příklad. Taková Olomouc měla výborné mládežnické mančafty. Jejich hráče si ale teď ostatní kluby rozebírají jako stavebnici.

ČESKÁ POZICE: Včetně Plzně.

PAUKNER: Jeden hráč jde Plzně, druhý do Sparty a tak dále. Nevím, proč to Olomouc dělá. To, že Olomouc měla kvalitní juniory, jí pomáhalo k tomu, že byla schopná hrát právě o ty evropské poháry.

ČESKÁ POZICE: Bude-li mít nějaký německý klub v rámci vaší spolupráce předkupní právo na hráče Dukly, se tedy teprve ukáže?

PAUKNER: Přesně tak. Nechci, abychom zbytečně stahovali kalhoty, když je brod ještě daleko. Je to jednání ve stylu – ty pán, já pán. Nebudu prosit na kolenou, aby nám dali nějaké finance. Navíc platí, že Němci jsou nedůvěřiví. Nemůžu k nim přijít a říct jim – dám vám dobrý tip. Vstupte tam a tam. To je zbytečné. Musím říct – já jsem tam, dal jsem do toho vlastní peníze, pojďme spolupracovat. A teprve se ukáže, jaká ta spolupráce bude. Určitě to není tak, že tady během několika měsíců najednou uvidíme německé hráče.

ČESKÁ POZICE: To, že sem němečtí hráči na hostování přijdou, je jen jednou z možných variant?

PAUKNER: Je to jedna z možných variant. Ale podle mého názoru se spíše ukáže, že lepší bude posílat naše šikovné hráče tam. Buď na hostování, nebo půjde třeba rovnou o přestupy. Kdyby se ale Dukla dostala do špičky a hrála evropské poháry, i Němci sem své hráče rádi pošlou. Čím bude mít Dukla slabší výkonnost, tím bude omezenější i možnost hostování německých hráčů tady.

Němci na fotbal, Češi na chalupu

ČESKÁ POZICE: Vidím ještě jeden problém. Četl jsem, že jste byl už jako kluk fanouškem Dukly, obdivoval jste Josefa Masopusta. Ale fanoušků měla Dukla vždy poměrně málo.

„Životní styl Čechů – a zejména Pražáků – je jiný než Němců. Podívejte se, co se tady děje v pátek a v neděli večer. Němci takhle na chalupy nejezdí.“PAUKNER: Měla jich vždy dost na venkově, ale málo v Praze.

ČESKÁ POZICE: Ale to je problém, ne? Těžko dosáhnete významnějších příjmů třeba z prodeje šál a čepic s klubovými symboly nebo ze vstupenek…

PAUKNER: Máte pravdu, bude to složité. Ale výnosy z prodeje vstupenek jsou v Česku mizerné všude. Životní styl Čechů – a zejména Pražáků – je úplně jiný než Němců. Podívejte se, co se tady děje v pátek a v neděli večer. Němci takhle na chalupy nejezdí. Tady nechodí příliš lidí ani na národní mužstvo. Chceme stavět další stadiony, ale diváci nezaplní ani ty současné. Pražáci jezdí na chaty a chalupy. Tak to bylo, je a podle mého názoru asi i bude.

ČESKÁ POZICE: Co s tím? Rozumím tomu, že s tím mají problém všichni, ale vy v Dukle obzvlášť.

PAUKNER: S tím musíte žít. Nedá se nic dělat. Jde o to, aby Dukla hrála kvalitní fotbal.

ČESKÁ POZICE: Neočekáváte, že byste dokázali získat více fanoušků?

PAUKNER: Aby tam bylo deset tisíc lidí? To jedině na Evropskou ligu. Lidé na Duklu nechodili ani v době, kdy za ni hrál Masopust. Ani později, když hrál na Julisce kompletní reprezentační útok Vízek – Nehoda – Gajdůšek.

ČESKÁ POZICE: Není problém i ve stadionu na Julisce? Je to vlastně atletický stadion, mezi hřištěm a diváky je atletická dráha…

PAUKNER: Samozřejmě, že to problém je. Ale když se chce někdo dívat na fotbal, pak si tam zajde. Ale ten stadion patří armádě.

ČESKÁ POZICE: Nový stadion tedy budovat nebudete?

„Je otázkou, proč byla zakázána reklama společnostem, jako je Bwin, který byl ochotný si ji zaplatit u většiny klubů“PAUKNER: V žádném případě. Je to věc armády. Stadiony ve východní Evropě jsou dosud většinou víceúčelové. A jinde třeba chodí víc lidí. Samozřejmě, že když se tu bude hrát dobrý mezinárodní fotbal, zejména v týdnu, bude chodit víc lidí. Nejenom z Prahy, budou jezdit i z venkova. Jsem původně z venkova, a když jsem jako kluk přijel do Prahy, stály tady autobusy jeden vedle druhého. Sjížděly se na ty mezinárodní zápasy. Nedokážu si ale představit, že bychom měli deset tisíc lidí na Julisce na ligovém zápase.

ČESKÁ POZICE: Takže hlavní zdroj příjmů musí být z prodeje hráčů a případně z účasti v evropských pohárech?

PAUKNER: Ano. A pak mít sponzory. Na tom pracuji.

ČESKÁ POZICE: Vy jste se ostatně dostal k Dukle tak, že jim vypadl generální sponzor.

PAUKNER: Ano, vypadl Bwin. (Bwin je mezinárodní online sázková kancelář se sídlem na Gibraltaru – pozn. red.)

ČESKÁ POZICE: Teď je generálním partnerem vaše společnost – obchodník s uhlím Carbounion. Hledáte jiného?

PAUKNER: Ne. Němci mi poradili, že nemá smysl mít jednoho velkého sponzora. Ten vám sice dá jeden rok obrovské peníze, ale pak vedení takové velké společnosti rozhodne o úsporách nebo změnách priorit. Místo jednoho velkého je třeba mít deset malých sponzorů, pro které to má nějaký význam a není to pro ně otázka bytí, či nebytí. A je otázkou, proč byla zakázána reklama společnostem, jako je Bwin, který byl ochotný si ji zaplatit u většiny klubů. Vlastně víme proč. Lobbisté chtěli ochránit sázkařský trh před cizími firmami.

Počet příspěvků: 2, poslední 16.10.2013 12:09 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.