Mají se američtí a britští právníci obávat konkurence Googlu?

Globální internetový kolos investoval do společnosti Rocket Lawyer, která online poskytuje právní služby a dokumenty i vyhledává právníky.

Britští právníci mají plnou hlavu takzvaného Tesco zákona, dle nějž budou moci do advokátních kanceláří majetkově vstoupit i externí investoři. Tím se zanedlouho liberalizuje ve Velké Británii poskytování právních služeb. Přitom na ně může číhat ještě větší konkurence: Google.

Zajímavé investice globálního internetového vyhledávače si všimlo několik právních blogů a jejich názory shrnula právní webová stránka legalweek.com. Společnost Google Ventures, jež má v rámci internetového kolosu na starosti investice, se stala jedním z investorů do firmy Rocket Lawyer. Tato americká společnost se specializuje na online poskytování právních služeb, dokumentů i vyhledávání právníků.

Zákazník zaplatí roční paušál ve výši dvě stě až tři sta dolarů a poté může začít využívat dostupné právní služby. To se tradičním americkým advokátům a jejich komorám v USA příliš nelíbí. A firmu LegalZoom, konkurenci společnosti Rocket Lawyer, už obvinili, že právní služby poskytuje bez příslušného povolení.

Mají se obávat dalšího konkurenta i právníci ve Velké Británii? Legalweek.com upozorňuje, že investice Googlu do takové specializované firmy ještě neznamená, že právní služby začne poskytovat i samotný vyhledávač. Dle legalweek.com však obchod logiku má. Společnost Rocket Lawyer musí někde skladovat obrovský objem dat a například služba Google Docs tomu může napomáhat.

Právníci se však zatím obávat nemusejí, protože v jejich konzervativní profesi trvá dlouhou dobu, než se důležité změny ujmou. V budoucnu se však nevyhnou přesunu poskytování právních služeb z kamenných kanceláří na web. Alespoň ti z nich, kteří se zaměřují na řadovou klientelu.