Loňský fotovoltaický finiš vyšetřuje policie

Podle Hospodářských novin se o způsob, jakým byly připojovány na konci minulého roku solární elektrárny do sítě, zajímá policie.

Nová šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková „podědila“ po svém předchůdci Josefu Fiřtovi nezanedbatelný problém. Hospodářské noviny (HN) informovaly o tom, že o okolnosti, za jakých byly na sklonku loňského roku připojovány do sítě solární elektrárny, se zajímá protikorupční policie.

A to kvůli podezřením právě z korupce a jiných nestandardních praktik, které zběsilý solární sprint na konci minulého roku provázely. Výhodné zákonné podmínky totiž stihli pouze ti investoři, kteří své zdroje spustili do konce roku 2010. Pak měli nárok na dřívější výkupní cenu elektřiny, jež je proti současným podmínkám podle HN výhodnější zhruba o čtvrtinu.

Za poslední dva týdny loňského roku povolil ERÚ více než tři stovky (!) žádostí. A ačkoli zatím nikdo nebyl obviněn, otazníky nejspíš vyvolává postup některých konkrétních úředníků. Sami zaměstnanci ERÚ však podle HN hovoří o tom, že na ně byly v souvislosti s připojováním projektů vyvíjeny politické tlaky. Jednoduše řečeno – některé elektrárny měly na poslední chvíli dostat přednost před ostatními.