Livia Klausová nechce na Hradě němčinu. My zase omilostněné kamarádky!

První dáma republiky, manželka velikána české pravice, vyjádřila podporu levicovému kandidátovi Miloši Zemanovi. Nic proti, ale...

Podle zdroje z vedení Svobodných zvažovala tato strana kandidaturu manželky Václava Klause. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle zdroje z vedení Svobodných zvažovala tato strana kandidaturu manželky Václava Klause. | foto: © ČTKČeská pozice
Podle zdroje z vedení Svobodných zvažovala tato strana kandidaturu manželky Václava Klause.

Nevkusnou a primitivní hru na nejnižší lidské pudy rozehrála v minulých dnech první dáma České republiky Livia Klausová. Coby manželka velikána české pravice vyjádřila podporu levicovému kandidátovi Miloši Zemanovi. Nic proti tomu, expremiér z Vysočiny může být paní Klausové opravdu sympatičtější, může ji oslovovat jeho politický program, může být ovlivněna preferencemi svého manžela.

Bohužel nic z toho v jejím vyjádření v pátečním prezidentském duelu na Prima Family nezaznělo. Místo toho zatroubila zejména na národoveckou trubku: „Prožil život v České republice. Má vztah k naší zemi a k lidem, kteří tu žijí. Jako politický protivník mého muže vždy držel slovo,“ vysvětlovala Klausová, proč se rozhodla v kampani podpořit Zemana.

A přidala narážku na manželku Zemanova protikandidáta Karla Schwarzenberga Theresu, která neumí česky: „A potom také nechci, aby po mně na Pražský hrad přišla první dáma, která bude mluvit jenom německy.“ (K tomu jen na okraj trocha statistiky: v roce 2011 byl průměrně v každém 10. uzavíraném manželství alespoň jeden ze snoubenců cizinec.)

Jestli Livii Klausové (mimochodem původem ze Slovenska) vadí, že v případě Schwarzenbergova vítězství by první dáma hovořila německy, tak nám zase vadí, že kamarádka současné první dámy dostala zhruba před rokem prezidentskou milost. Nešlo o nijak banální případ:

Loni v únoru Lidové noviny (LN) informovaly o sporné milosti prezidenta Václava Klause pro bývalou ředitelku Metropolitní univerzity Annu Benešovou, která byla za podplácení, zpronevěru a porušování povinností při správě cizího majetku odsouzena na podzim roku 2011 k dvouletému trestu odnětí svobody se zkušební dobou na čtyři roky. LN posléze upozornily, že Benešová údajně měla blízko k rodině Klausových, zejména k Livii. Prezident to popíral a tvrdil, že o kontaktech své ženy s Benešovou nevěděl. Ukázalo se však, že Anna Benešová bylas Livií Klausovou v úzkém kontaktu.

Syn manželů Klausových, Václav junior, se minulý týden ve svém blogu na Aktuálně.cz vrhnul na rozbor „vlajkařské“ minulosti Schwarzenbergova otce. Teď by se do historického bádání mohla pustit i Livia Klausová. A zpochybnit prezidentství Tomáše Garrigua Masaryka. Vždyť jeho manželka Charlotte – první dáma Československa – byla Američanka. A česky také neuměla!

jaaanickanova co si myslím Knížeti neradno věřit 13:13 22.1.2013

Počet příspěvků: 19, poslední 23.1.2013 11:43 Zobrazuji posledních 19 příspěvků.