Ceska Pozice

Liovo evropské turné za 21 miliard dolarů

Po návštěvách Španělska a Německa dorazil čínský vicepremiér Li Kche-čchiang do Velké Británie, kde uzavřel dohody za 4,7 miliardy dolarů.

Britský premiér David Cameron se zdraví s čínským vicepremiérem Li Kche-čchiangem před jejich setkáním 10. ledna 2011 v Downing Street 10. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér David Cameron se zdraví s čínským vicepremiérem Li Kche-čchiangem před jejich setkáním 10. ledna 2011 v Downing Street 10. | foto: ČTKČeská pozice
Britský premiér David Cameron se zdraví s čínským vicepremiérem Li Kche-čchiangem před jejich setkáním 10. ledna 2011 v Downing Street 10.

Ve středu 12. ledna večer ukončil čínský vicepremiér Li Kche-čchiang čtyřdenní návštěvu Velké Británie. Při této příležitosti před ním rozvinula koaliční britská vláda v čele s konzervativcem Davidem Cameronem červený koberec. Předpokládá totiž, že se stane příštím čínským premiérem. Britské společnosti zase mohou oslavovat obchodní dohody s Čínou ve výši 4,7 miliardy dolarů.

Rozvoj čínsko-britských vztahů

Během setkání s britským premiérem Cameronem Li Kche-čchiang prohlásil, že cílem jeho návštěvy je rozvoj čínsko-britských vztahů. Dle něho svět prochází velkými změnami a stále jej ovlivňují důsledky přetrvávající globální finanční krize. Proto je pro Čínu a Velkou Británii strategicky důležité posilovat spolupráci. Budou z ní mít prospěch nejen obě země a jejich obyvatelé, ale přispěje i k míru ve světě a jeho prosperitě a rozvoji.

Li Kche-čchiang se také setkal s místopředsedou britské vlády Nickem Cleggem, šéfem koaliční vládní strany Liberálních demokratů, a ministry financí, zahraničí a obchodu Georgem Osbornem, Williamem Haigem a Vincem Cablem.

Dohody - automobily i ropa

Británie má zájem rozšířit obchod s Čínou. Proto Li Kche-čchiang a Nick Clegg podepsali patnáct dohod a obchodních smluv, například o snížení emisí oxidu uhličitého, ochraně životního prostředí, těžbě ropy na moři a plynu a také o finanční spolupráci. V současnosti je Británie devátým největším exportérem do Číny. Ta zase do ní třetím.

Nejprve se podepsala dohoda o pandách, posléze dohoda o jaguarech

Před politickými rozhovory obě země podepsaly smlouvu o převozu dvou pand z Číny do edinburgské ZOO ve Skotsku. Považují ji za znamení zlepšujících se přátelských vztahů Číny a Velké Británie. Mezi odchodními smlouvami je i závazek výrobce luxusních automobilů Jaguar Land Rover, kterého vlastní indická automobilka Tata Group, prodat v roce 2011 Číně  40 tisíc aut značek Jaguar a Land Rover.

Další smlouvu uzavřely BP a Čínská národní ropná vrtná společnost (CNOOC) o spolupráci v těžbě ropy v Jihočínském moři. Na obchodním partnerství se také dohodly soukromá britská soukromá chemická firma Ineos a PetroChina a Čínská národní ropná společnost. Mělo by se týkat rafinerií a technologií.

Britští politici sice tyto obchodní smlouvy nadšeně uvítali, ale jejich hodnota i rozsah zůstaly za smlouvami, jež Číňané uzavřeli ve Španělsku a v Německu. Do těchto zemí Li Kche-čchiang zavítal před návštěvou Velké Británie.

Potvrzená expanze

Během návštěvy Španělska Li Kche-čchiang prohlásil, že Čína si přeje trvalý růst ekonomiky a prosperity této země i Evropy, a vyzval k dalšímu rozvoji vztahů své země a Evropské unie. Pochválil také španělsko-čínskou spolupráci v oblastech, jako jsou finance, telekomunikace, turistika, školství a kultura. Čína a Španělsko podepsaly 16 státních a obchodních dohod v celkové výši 7,5 miliardy dolarů.

V Německu ocenil vztahy obou zemí v loňském roce. Především velkou bilaterální obchodní výměnu, která činí téměř třetinu Číny a EU. Li Kche-čchiang také řekl, že si obě země pomáhaly ve zvládnutí finanční krize. To dokazuje, že Čína a Německu se na sebe mohou spolehnout. Během jeho návštěvy podepsaly Čína a Německo mnoho dohod a obchodních smluv v celkové hodnotě 8,7 miliardy dolarů. Týkaly se například nákupu automobilů a spolupráce v oblasti finančnictví, energetiky a strojírenství.

Na turné po třech evropských zemích, Španělsku, Německu a Velké Británii, od 4. do 12. ledna tedy čínský vicepremiér Li Kche-čchiang uzavřel dohody a smlouvy za zhruba 21 miliard dolarů. Kdo by ještě před pěti lety něco podobného očekával? A pak že Čína neexpanduje.   

Související články:
Čína: Španělsku budeme pomáhat
Ježíšek Li navštívil Německo

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.