Lidé kolem IPB a jejich angažmá v Key Investments

Za neprůhlednou firmou, které Praha 6, 10 a 13 svěřily skoro miliardu korun, byli lidé z ODS a bývalé IPB.

foto: (c)ČESKÁ POZICEČeská pozice

Kauzu Key Investments od počátku provází jedna velká záhada: Kdo firmu kontroluje? Městské části Praha 6, 10 a 13 se přiznaly, že to nevědí. Navzdory tomu společnosti Key Investments svěřily skoro miliardu korun z veřejných peněz. Zasvěcení se domnívají, že aktivity firmy dnes řídí podnikatel Petr Sisák a částečně Vladimír Kroužecký. Podle jednoho dokumentu, jímž disponuje ČESKÉ POZICE, však 19 procent akcií ještě loni v dubnu údajně vlastnila firma Liongate, jejímž zakladatelem je Randall Dillard, někdejší šéf společnosti Nomura International a bývalý místopředseda dozorčí rady Investiční a poštovní banky (IPB). A dalších 19 procent tehdy vlastnil finančí dům Barclays. Obě instituce jakékoli angažmá v Key Investments vyloučily.

Městské části Praha 6, 10 a 13 se v těchto týdnech zoufale snaží peníze získat nazpět. Není to jednoduché, jelikož Key Investments skoro vše vložila do nelikvidních dluhopisů spřátelených firem Via Chem Group a E Side Property.

Starší články o případu Key Investments.

Posudek na Key Investments

Předtím než Praha 13 svěřila kontroverzní makléřské firmě dvě stě milionů korun, požádala na jaře 2010 pražského advokáta Jana Brodce, aby posoudil některé relevantní otázky v souvislosti se zamýšleným uzavřením smlouvy s Key Investments. Jedna z otázek se týkala vlastnické struktury. Brodec shodou okolností v minulosti (údajně jen jednou, v roce 2009) zastupoval kontroverzního podnikatele Petra Sisáka, údajného vlastníka Via Chem Group ovládající majetek ústecké Setuzy.

Není vyloučeno, že Key Investments starostovi Prahy 13 Davidu Vodrážkovi advokáta Brodce doporučila. A Vodrážka si ho slepě najal. Jak jinak si vysvětlit, že z tisíců pražských advokátů si Praha 13 vybrala právě člověka, který dříve zastupoval Sisáka? Vodrážka pak do dluhopisů Sisákovy firmy investoval skoro dvě stě milionů korun!

Voláme Londýn: Barclays a Liongate

Na jaře 2010 Brodec ve své zprávě pro Prahu 13 napsal, že Key Investments vlastní Daniel Brzkovský (31 procent), Barclays (19 procent), Liongate (19 procent) a zbylých 31 procent české fyzické a právnické osoby. Jelikož sloganem kanceláře Brodec & Partners je „Netvrdíme o sobě, že umíme vše. Ale tomu, co děláme, skutečně rozumíme“, je vyloučeno, aby právník ve své zprávě lhal. Informaci o vlastnické struktuře mu poskytla firma Key Investments, která musela vědět, kdo ji vlastní. Když politici na Praze 13 viděli, že mezi akcionáři brokerské firmy je mezinárodní gigant Barclays, neměli problém poslat dvě stě milionů korun na účet Key Investments. Navíc získali alibi.

ČESKÉ POZICI se však nezdálo, že by jedna z největších světových bank majetkově vstupovala do obskurní a malé české firmy, a proto poslala dotaz do londýnského sídla Barclays, zda je to pravda. „Barclays nemá a nikdy neměla žádný akciový podíl ve společnosti Key Investments,“ sdělil ČESKÉ POZICI ředitel odboru komunikace Barclays Giles Croot.

Vypadá to, že Key Investments nejdřív záměrně uvedla v omyl advokáta Jana Brodce. Ten do své zprávy napsal, že mezi vlastníky je Barclays, a Praha 13 této informaci uvěřila.

Jelikož nepředpokládáme, že mluvčí Croot lže, vypadá to, že Key Investments nejdřív záměrně uvedla v omyl advokáta Brodce. Ten do své zprávy napsal, že mezi vlastníky je Barclays, a Praha 13 této informaci uvěřila. Otázkou je, jaké právní kroky chystá v této souvislosti řádný hospodář, starosta Prahy 13 Vodrážka, vůči Key Investments. Sázíme milion korun, že žádné.

Také oficiální odpověď firmy Liongate vyvrací, že by ve společnosti Key Investments vlastnila nebo vlastní podíl. Hedgeový fond Liongate se sídlem v Londýně založil v roce 2003 v Česku známý finančník Randall Dillard. Poté, co jako představitel akcionáře Nomura International odešel z postu místopředsedy dozorčí rady zkrachovalé IPB.

Správa peněz

Koncem srpna 2003 tehdejší starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa (ODS) podepsal smlouvu s firmou SI Asset Management a poslal jí do správy prvních sto milionů korun z finančního majetku městské části. Původním majitelem SI Asset Management byla společnost Stratego Invest, která byla spojená s IPB. V roce 2004 byla SI Asset Management přejmenována na Key Investments. Chalupa postupně zvedal částky. V roce 2007 Key Investments poslal 430 milionů a v roce 2010 až půl miliardy korun.

U kolébky tohoto spojení, které bylo finančně velice výhodné pro Petra Sisáka i pro majitele stadionu Slavie E Side Property (za nelikvidní dluhopisy dostali hotovost), byl profesor ekonomie Jiří Fárek, bývalý dlouholetý člen představenstva IPB. Ten po pádu IPB ve své kariéře pokračoval na radnici Prahy 6.

V létě 2003 se vedení Prahy 6 rozhodlo volné peníze zhodnotit. Aby bylo vše v pořádku, vedení radnice vypsalo tendr a zřídilo výběrovou komisi. Kdo se stal jejím předsedou? Kdo asi? Přece Jiří Fárek. Čerstvě – v prosinci 2002 – obviněný policií z údajně nezákonného vydání dluhopisů IPB. (O šest let později ho soud osvobodil.) A kdo vyhrál výběrové řízení na Praze 6? Kdo asi? Přece SI Asset Management, který byl záhy přejmenován na Key Investments.

Tato firma už tehdy měla mezi rozhodujícími vlastníky britskou firmičku Efficient Investments. Její sídlo bylo v prodejně krbů sídlící v maringotce na farmě za Londýnem. Fárka a dalších dvanáct členů výběrové komise, v níž seděl i Chalupa, to zjevně nezajímalo. Ještě horší je, že tato neprůhledná firma v soutěži porazila solidní společnosti, jako je Česká spořitelna, Komerční banka, ABN Amro, Commerzbank, ČP Invest, Wood & Company či Citibank.

Key Investments, potažmo SI Asset Management, musela výběrovou komisi něčím přesvědčit. Zda byl Randall Dillard mezi tehdejšími majiteli vítězné společnosti, dnes už není možné zjistit.

Trik s pracovní skupinou

To však není vše. Fárkova komise v průběhu tendru přišla s chytrým návrhem a pověřila čtyřčlennou pracovní skupinu, která po „odborné stránce řádně prostuduje a připraví hodnocení nabídek“. Zápis z výběrového řízení dokazuje, jak snadné je takový tendr zmanipulovat. Firma Key Investments (tehdy SI Asset Management) měla být dle zadaných podmínek ze soutěže ihned vyřazena. Manipulací prostřednictvím takzvané pracovní skupiny však byly naopak vyřazeny konkurenční silné společnosti. Key Investments byla, přestože podvodně upravovala smlouvy, zvýhodněna natolik, že soutěž vyhrála.

Zřejmě není shodou náhod, že systém získávání peněz pro Key Investments tvořili lidé okolo IPB a ODS:  Fárek, Weigl, Holman či další veličiny, které dosud neznáme

Členy pracovní skupiny byli dva úředníci radnice, kterým nezbylo než poslouchat, a dva zastupitelé za ODS Jiří Fárek a Kateřina Tůmová, tehdejší přítelkyně a nyní manželka bývalého starosty Prahy 6 Tomáše Chalupy. V průběhu správy prostředků Prahy 6 ze strany Key Investments oba zastávali post předsedy finančního výboru a Fárek byl od roku 2006 dokonce prvním místostarostou, který měl na starost majetek, přestože byl dlouhá léta – až do roku 2008 – trestně stíhán za majetkovou trestnou činnost v řádu miliard korun. Tak to tedy chodilo a chodí na radnici Prahy 6 pod vedením ODS, sdělil ČESKÉ POZICI zastupitel Prahy 6 Ivan Mašek (TOP 09).

Nechce se nám však věřit, že by autorem takového tendru byl nepraktický profesor ekonomie s pověstí vědečka. Ten sice měl významný post na Praze 6, ale jeho ambicí bylo učit na vysoké škole. Fárek nejspíš jen plnil úkoly svých nadřízených.

Mocný medvědář

Každopádně manažeři IPB a lidé z ODS hrají v kauze Key Investments klíčovou roli. Od konce roku 2002 do března 2003 byl ředitelem Efficient Investments (matky Key Investments) pozdější prezidentův kancléř Jiří Weigl. Ten byl před krachem IPB několik let členem její dozorčí rady. Londýnskou kastlíkovou matku v Praze zastupoval tři roky bývalý ekonom a předseda dozorčí rady IPB Robert Holman, jehož prezident Václav Klaus později jmenoval členem bankovní rady České národní banky. Firmě Key Investments později svěřily peníze – celkově 400 milionů korun – i městské části Praha 10 a 13, které byly řízeny ODS a v nichž dnes vládnou David Vodrážka a Milan Richter.

Z veřejných peněz se pak financovaly Sisákův Via Chem Group a firma E Side Property, které patří stadion Slavie. Via Chem Group ovládá podniky po bývalé Setuze, kterou před rokem 2000 skrytě kontrolovali manažeři IPB. Po pádu banky ústeckého výrobce rostlinných olejů a biopaliv podvodem převzal Tomáš Pitr, který před spravedlností utekl do zahraničí. Poté přejmenovanou Setuzu (na STZ) přebírá Pitrův souputník Petr Sisák.

Přijměme za fakt, že společnosti Liongate jakékoli angažmá v Key Investments popírá. Zůstává však řada nevysvětlených souvislostí. Zřejmě není shodou náhod, že systém získávání peněz pro Key Investments tvořili lidé okolo IPB a ODS: Fárek, Weigl, Holman či další veličiny, které dosud neznáme. K tomu, aby městské části Prahy 6, 10 a 13 posílaly neprůhledné Key Investments stovky milionů korun, musela mít někoho z mocných, který jí u starostů ODS dělal entrée. Bez toho by Key Investments nikdo nic nedal.