Libyjská právní bitva ve Velké Británii

Kaddáfí si najal britskou právní kancelář Edwards Duthie, aby získal nazpět aktiva zmrazená v této zemi. Povstalce hájí firma Hogan Lovells.

Libyjský diktátor Muammar Kaddáfí je možná posledních několik desítek hodin u moci, a proto se snaží zachránit, co se dá – včetně majetku v zahraničí. Britská právní webová stránka The Lawyer s odkazem na deník The Times informovala, že jeho režim, takzvaná džamáhíríje, si najal malou prestižní britskou právní firmu Edwards Duthie, aby mu pomohla získat nazpět libyjské nemovitosti a jiný majetek ve Velké Británii.

Ty britská justice „zmrazila“ poté, co v Libyi začala válka Kaddáfího režimu s povstalci, kteří se jej snaží svrhnout. Politický orgán povstalců, Přechodnou národní radu (NTC), už uznalo mnoho klíčových států včetně Velké Británie. A představitelé NTC bojují i na právně-lobbistické frontě. Už dříve si totiž najali americkou společnost Patton Boggs, aby jim pomohla získat formální uznání americké vlády. Ani ve Velké Británii povstalci nezaháleli. Proti krokům Kaddáfího režimu směřujícím k získání zmrazených aktiv se chtějí bránit. A má jim v tom pomáhat další známá britská advokátní kancelář Hogan Lovells.