Libye vyhlásila okamžité příměří

Libyjský ministr zahraničních věcí Musa Kúsá prohlásil, že Libye splní všechny podmínky rezoluce OSN a že příměří „vrátí zemi bezpečí“.

Musa Kúsá, libyjský ministr zahraničních věcí, na páteční tiskové konferenci v Tripolisu, během níž vyhlásil příměří. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Musa Kúsá, libyjský ministr zahraničních věcí, na páteční tiskové konferenci v Tripolisu, během níž vyhlásil příměří. | foto: © ReutersČeská pozice
Musa Kúsá, libyjský ministr zahraničních věcí, na páteční tiskové konferenci v Tripolisu, během níž vyhlásil příměří.

Ministr zahraničních věcí Libye Musa Kúsá oznámil okamžité příměří a zastavení všech vojenských operací. Je to necelý den poté, co Rada bezpečnosti OSN odhlasovala bezletovou zónu nad Libyí a přijala rezoluci, v níž schvaluje „veškerá nutná opatření“ včetně leteckých útoků k ochraně Libyjců.

Kúsá prohlásil, že Libye splní všechny podmínky rezoluce OSN a že příměří „vrátí zemi bezpečí“ a zajistí bezpečnost všem Libyjcům. To je zvrat v jednání Libye. Původně se totiž režim Muammara Kaddáfího odmítal rezoluci OSN podřídit a uzavřel vzdušný prostor nad Libyí pro veškerou leteckou dopravu. Kúsá však kritizoval schválení mezinárodní vojenské akce, protože porušuje libyjskou suverenitu.

K zemím, které se rozhodly vynucovat bezletovou zónu nad Libyí, patří například Velká Británie, Francie, USA, Norsko a Katar. Jiné, jako je Čína, Německo, Polsko, Austrálie či Rusko, však oznámily, že se této akce nezúčastní. Lze k nim zařadit i Česko, které k vojenskému zásahu proti režimu Muammara Kaddáfího zaujalo pasivní postoj. Česká republika se do vojenské akce nezapojí, ale současně nebude v NATO proti opatřením diplomaticky vystupovat.

„Když je mandát rady bezpečnosti, tak je to z pohledu mezinárodního práva pokryté. Účastnit se budou jen země, které na to mají vojenskou kapacitu,“ řekl serveru Aktuálně.cz český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. A dodal: „Nevím o žádných našich křižnících ve Středozemním moři.“