Ceska Pozice

Liberecká ODS chce obnovit důvěru voličů. Pomůže jí volba nového vedení?

Regionální rada, jíž předsedá senátor a prezidentský kandidát Přemysl Sobotka, rozhodla, že volební sněm krajské ODS se odehraje 17. června.

Martin Shabu 26.2.2013

Regionální rada ODS v Liberci se na svém zasedání v pondělí 25. února zabývala nepříliš optimistickou situací strany na krajské i republikové úrovni. Dle ní jsou její příčinou prohrané nejen krajské, ale i prezidentské volby. Předsedou regionu je senátor a neúspěšný prezidentský kandidát Přemysl Sobotka, kterého kvůli špatným výsledkům kritizovaly některé oblasti liberecké krajské ODS.

Dle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE se na zasedání řešil článek, který jsme publikovali v pátek 22. února. Vycházel z průzkumu, který si zpracovala oblastní organizace v Jablonci nad Nisou. Oblastní rada se rozhodla obeslat tamní straníky dotazníkem, jenž měl zjistit důvody volebních debaklů. Z části odpovědí vyplynulo, že vedení liberecké ODS včetně jejího předsedy nedůvěřují ani vlastní členové. Zřejmě proto se ji rozhodlo obnovit volbou nového vedení krajské organizace. Jde o další pokus o obrodu občanských demokratů.

Obrodnému trendu v ODS se ČESKÁ POZICE věnovala v těchto článcích:

Dvě kritéria

Část politiků liberecké regionální rady se dle našeho důvěryhodného zdroje pozastavovala nad tím, jak je možné, že média měla průzkum k dispozici dříve než vedení regionu. Předseda Sobotka zdůraznil, že nehodlá vnitrostranické záležitosti řešit přes média. Další účastník zasedání, senátor Jaroslav Zeman, však ČESKÉ POZICI řekl, že debata byla konstruktivní a nezazněly v ní žádné osobní invektivy: „Šlo se kupředu, všichni pochopili, že se musí něco dělat.“

O situaci v Liberci se zajímá i předseda ODS a premiér Petr Nečas

Výsledkem jednání byla shoda, že volební sněm krajské ODS se uskuteční 17. června. A to je posun. Původně se totiž měl odehrát až v říjnu a zvolit na něm vedení regionu. Nominace vhodných kandidátů odstartují v příštích týdnech.

Regionální rada se také dohodla na novém klíči pro nominaci delegátů na regionální sněm. Pro počet delegátů za oblastní organizace by v budoucnu měla platit dvě kritéria se stejnou váhou – počet členů oblastního sdružení a jeho úspěch v krajských volbách. Účelem tohoto opatření je zabránit „přečíslení“ na regionálním sněmu, na němž měly dosud vyšší váhu oblasti s větším počtem straníků.

O situaci v Liberci se zajímá i předseda ODS a premiér Petr Nečas. Ten se chystá navštívit krajské město v rámci své roadshow po regionech 11. března.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.