Lessy odvolán. Novým policejním prezidentem je Martin Červíček.

Petr Lessy byl ve středu obviněn generální inspekcí ze dvou přečinů — zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvy.

foto: © Česká PoziceČeská pozice

Aktualizováno. Petr Lessy skončil ve funkci prezidenta Policie ČR. Odvolal ho ministr vnitra Jan Kubice na základě obvinění, jež proti Lessymu vznesla Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Inspekce dospěla k závěru, že se Lessy dopustil dvou přečinů — zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvy.

Ministr Kubice považoval obvinění a důvody v něm obsažené za natolik závažné, že Lessymu ukončil služební poměr. Učinil tak na základě paragrafu zákona o služebním poměru, který uvádí, že příslušník bezpečnostních sborů musí být propuštěn, jestliže porušil slib tím, že se dopustil zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé ohrozit pověst bezpečnostního sboru.

Co konkrétně má GIBS na Lessyho? „Obvinění souvisí s předáním písemností, které získal v souvislosti s výkonem funkce, a poskytnutí dalších, zjevně nepravdivých informací tisku s úmyslem poškodit jiné vysoké funkcionáře,“  uvedla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová, jež dozoruje případy, které šetří GIBS. Dle informací deníku Právo se přečin zneužití pravomoci týká vynesení některých materiálů do médií prostřednictvím Lessyho podřízených. Obvinění z pomluvy se zase vztahuje k Lessyho výrokům o údajné provázanosti současného náměstka policejního šéfa Zlínského kraje Jaroslava Vaňka s takzvaným Toflovým gangem.

Nastupuje Červíček

Kubice v průběhu středy přiznal, že o odvolání policejního prezidenta nevěděl předem ani premiér Petr Nečas. Dozvěděl se to prý až ex post, což Kubicemu údajně v telefonickém rozhovoru vytkl. Kubice se kvůli situaci okolo Lessyho nezúčastnil středečního zasedání vlády. Samotné odvolání Lessyho ministerský předseda komentoval slovy, že kroky, které činí ministr vnitra, jsou zcela v jeho kompetenci a on je bere na vědomí.

O odvolání Lessyho nebyl předem informován ani prezident Václav Klaus, který dříve vyjádřil policejnímu šéfovi podporu. „Jsem velmi znepokojen. Pokládám tento krok ministra vnitra (...) za věc, která destabilizuje situaci nejen v Policii ČR, ale i na celé naší politické scéně. To vše ve chvíli, kdy se v předvolební atmosféře mají v parlamentu projednávat významné zákony,“ uvedl Klaus v tiskovém prohlášení.

Aby Kubice nenechával policii v nejistotě, rozhodl se ještě ve středu ustanovit Lessyho nástupce. Nově jmenovaným policejním prezidentem se stal Martin Červíček, jenž byl doposud Lessyho náměstkem pro službu kriminální policie a vyšetřování. Dle Kubiceho má Červíček spolu s detektivy a státními zástupci zásluhy na tom, že se policii v poslední době daří vyšetřovat korupční případy. Ministr vnitra okomentoval i partnerský vztah Červíčka s poslankyní ODS Janou Černochovou. Podle Kubiceho nezpůsobili nic zavrženíhodného, jejich vztah považuje za soukromou záležitost.

Jako první krok v nové funkci hodlá Červíček ve středu odpoledne jednat s krajskými policejními řediteli.

Lessy obvinění komentoval:

  • „Nyní jsem jen občan Lessy. Proti odvolání se budu bránit právní cestou. Podle toho, co jsem viděl, mám velkou šanci,“ řekl iDNES.
  • „Byl to jediný způsob, jak se zbavit nepohodlného policejního prezidenta. Myslím si, že výsledek toho řízení, a já očekávám nezávislost naší justice, bude velkým zadostiučiněním,“ prohlásil v České televizi. Dodal, že díky opravným prostředkům má velkou šanci se do funkce policejního šéfa vrátit. „Ty věci jsou chybně vykládány. Myslím si, že budu mít dostatek důkazů pro jejich vyvrácení.“

Komentáře Jana Schneidera, respektive Zdeňka Ondráčka k odvolání policejního prezidenta: