Legalizace marihuany vyvolává „zelenou horečku“

Výsledky referend v Coloradu a Washingtonu udělaly z jednoho podnikatele přes noc miliardáře.

Petr Matějček 20.11.2012
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: archivČeská pozice

Minulý měsíc jsme díky rakouskému extrémnímu sportovci Felixi Baumgartnerovi zjistili, že Red Bull opravdu dává křídla. Minulý týden nám zase americká společnost Medbox názorně předvedla, že křídla dává i marihuana.

Současně s prezidentskými volbami se v řadě amerických států konala 6. listopadu i referenda. Ve Washingtonu a Coloradu v nich občané schválili legalizaci marihuany. Oba státy se stanou prvními v USA, kde bude užívání této drogy i pro rekreační účely legální. Tedy v případě, že se nerozhodnou zakročit federální orgány. Podle agentury Reuters má stát totiž mechanismy, jak míru beztrestného nakládání s drogou omezit. O legalizaci marihuany hlasovali rovněž voliči v Oregonu, ale tam návrh neuspěl.

Pro osobní potřebu by mohli lidé starší 21 let například ve státě Washington držet až unci (zhruba 28 gramů) marihuany, což je skoro dvakrát tolik, než činí od roku 2010 v České republice hranice mezi přestupkem a trestným činem (15 gramů). Na daních z marihuany by měl stát za pět let získat až 1,9 miliardy dolarů. 

Stát však nezůstane jediným, komu případná legalizace zajistí pohádkové příjmy. Ve frontě na příjmy stojí dlouhá řada soukromých společností, jež netrpělivě vyčkávají na startovní výstřel. A tím se dostáváme k výrobci výdejních automatů Medbox. Firma založená v roce 2010 v americkém Los Angeles vyrábí samočinné stroje, jež v nemocnicích a lékárnách vydávají medikamenty anebo alternativní léky, a již brzy by tedy mohly „plivat“ také konopí. Právě tato možnost vyvolala mezi některými americkými investory minulý týden skoro hysterii, jež nakonec vedla k relativně ojedinělé události: veřejné obchodovaná společnost Medbox si musela v tiskové zprávě postěžovat, že se její akcii obchodují nebezpečně vysoko.

Medbox v akci.

Šílenství odstartoval článeček specializovaného webu Wall Street JournalMarketwatch.com, ve kterém autor jednoduše podotkl, že během zlaté horečky je dobré zabývat se byznysem spojeným s distribucí krumpáčů a lopat. A že tedy logicky během nastávající „zelené horečky“ nebude zcela od věci zabývat se distribucí marihuany. Investorům doporučil mimo jiné právě společnost Medbox s centrálou - lépe by to snad ani vymyslet nešlo - v Hollywoodu.

Zelený americký sen

V zápětí akcie společnosti připomínaly Vesuv v roce 79 našeho letopočtu. Jejich cena náhle explodovala ze 4 na 215 dolarů za kus. Tržní hodnota firmy se v podstatě přes noc vydrápala na 2,3 miliardy dolarů.

Taková kapitalizace sice nesahá ani po paty například společnosti Apple, desetinásobek Viktora Koženého by ale zostudila levou zadní. Nejpřekvapenější musel být zakladatel společnosti Vincent Mehdizadeh, který šel večer spát s pocitem, že vybudoval slušný podnik o hodnotě 45 milionů a probudil se jako vzkříšený Rockefeller. V takový moment o americkém snu pravděpodobně pochybovat nelze. 

Přesto Mehdizadeh zachoval klidnou hlavu a jeho první telefonát nesměřoval na místního dealera vozů Bentley, ale redakci Marketwatch, které vysvětlil, že zájem o akcie jeho společnosti je přehnaný a on se obává o peníze investorů, poněvadž věří, že přiměřená cena se pohybuje někde mezi pěti a deseti dolary za akcii. „Nedokázali jsme pochopit, co se vlastně děje,“ podotkl Mehdizadeh s tím, že právě snaží vší silou zabránit možným ztrátám akcionářů.

Mezitím cena akcií klesla na přibližně dvacet dolarů za kus. Opět na 215 dolarů by se dle zakladatele mohla dostat přibližně za deset let. Na závěr Mehdizadeh ještě připomenul, že opravdové společnost žádný „hype“ nepotřebují. Marihuanové „high“ jim ale rozhodně pomáhá.

Počet příspěvků: 1, poslední 22.11.2012 09:01 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.