Laube má další práci. Dohlédne na poštu

Brigádní generál Zdeněk Laube pomohl rozběhnout policejní reorganizaci, která rozbila protimafiánský útvar vyšetřující citlivé politické kauzy. Nyní se přesouvá na Českou poštu, která spadá pod ministra vnitra Milana Chovance.

Martin Shabu 17.1.2017
Zdeněk Laube | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Laube | foto:  František Vlček, MAFRA
Zdeněk Laube

Donedávna patřil brigádní generál Zdeněk Laube k nejvlivnějším policistům v zemi. V září se však překvapivě stáhl z funkce náměstka policejního prezidenta a teď policejní uniformu vyměnil za poštovní úbor. LN zjistily, že strůjce policejní reorganizace uspěl ve výběrovém řízení České pošty. Od 1. ledna 2017 usedl na židli vedoucího odboru inspekce, která se uvolnila pouhý týden po Laubeho odchodu z policejního prezidia. Informaci potvrdil mluvčí státního podniku Matyáš Vitík.

Natěsno s policií

„Na základě výsledků výběrového řízení, kterého se zúčastnilo celkem sedm uchazečů o pozici vedoucího odboru inspekce, byl vybrán Zdeněk Laube, který nejlépe splnil všechna kritéria daná výběrovým řízením. S ohledem na charakter práce odboru nebudeme více specifikovat činnost odboru ani průběh výběrového řízení,“ sdělil LN Vitík.

Laubeho úsek má na starosti ochranu České pošty před kriminalitou, její prevenci, ale i postih nepoctivých zaměstnanců, kteří poruší vnitřní pravidla podniku.

Laubeho úsek má na starosti ochranu České pošty před kriminalitou, její prevenci, ale i postih nepoctivých zaměstnanců, kteří poruší vnitřní pravidla podniku. „Intenzivně při odhalování trestné činnosti spolupracuje se složkami Policie ČR,“ dodává mluvčí Vitík.

Podle znalců vnitřního prostředí České pošty odbor inspekce často přinášel policii kauzy takzvaně na podnose – tedy precizně připravené materiály, na jejichž základě bylo možné zahájit vyšetřování. Pozice vedoucího odboru inspekce se uvolnila po výpovědní lhůtě předchozího šéfa od 1. prosince. Post opustil bývalý vojenský zpravodajec Petr Brázda.

LN o Laubeho zájmu pracovat v České poště informovaly již na začátku prosince. Exnáměstek policejního prezidenta se tehdy odpovědím a vysvětlením svých aspirací po odchodu z policie kvůli podlomenému zdraví vyhýbal. „Nezlobte se, ale nebudu to komentovat,“ řekl LN penzionovaný generál Laube a předčasně telefonický rozhovor ukončil.

Muž s cejchem StB

Na dotaz, zda je Laubeho příchod součástí nějaké politické dohody, generální ředitel pošty Martin Elkán odpověděl: „Žádná politická dohoda není. Pan Laube zvítězil ve výběrovém řízení na pozici vedoucího odboru inspekce, což, jak z logiky vyplývá, žádná politická dohoda není.“ Od Laubeho očekává bezproblémové a efektivní vedení inspekčního úseku.

Laube u policie prošel pořádný kus cesty. Sloužil u ní přes 30 let. Zadal si však s minulým režimem. Od roku 1984 byl příslušníkem IV. správy Sboru národní bezpečnosti, jež měla na starosti sledování občanů. Laubeho úkolem bylo sledování pohybu lidí na zastupitelských úřadech v komunistickém Československu.

Počet příspěvků: 2, poslední 18.1.2017 02:10 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.