Lapený špicl: Propaganda Íránu, či špionážní průšvih?

Íránské revoluční gardy ukázaly americký bezpilotní špionážní letoun RQ-170 Sentinel. A už se o něj prý zajímají Rusové i Čína.

Íránská televize se pochlubila nebývalým úspěchem: lapeným robotickým špiónem. foto: © Wikipedie, via Press TVČeská pozice

Íránská televize se pochlubila nebývalým úspěchem: lapeným robotickým špiónem.

Podvrh, nebo senzační um íránských vojáků? Příslušníci íránských revolučních gard (IRG) veřejně ukázali bezpilotní špionážní letoun RQ-170 Sentinel s technologií stealth. Podle oficiálních vyjádření jej „sestřelili“ elektronicky (neboli asi navedli k přistání), a proto není příliš poničen. Podle informovaného blogu Danger Room už o letadlo projevili zájem Rusové i Číňané.

USA už přiznaly, že nad Íránem ztratily bezpilotní létající prostředek z Afghánistánu, který měl dle amerických médií monitorovat íránský jaderný program. „Odborníci ovšem vznášejí pochyby o autenticitě letounu, který revoluční gardy vystavily,“ píše britský deník The Guardian. Íránská televize odvysílala reportáž, kde RQ-170 ukázala. A skoro bez škrábutí.

Velitel vzdušných sil IRG, brigádní generál Amir Alí Hadžizádeh, o autonomním létavci s rozpětím křídel 26 metrů a speciálním pouštním nátěrem říká: „Naše výzvědné složky a precizní elektronické sledování odhalilo letoun, jak se chce infiltrovat do našeho vzdušného prostoru za účelem výzvědných misí. Jakmile na východě země přelétlo hranice, lapili jsme je do pasti našich ozbrojených složek a snesli jej do Íránu s minimálními škodami.“

Podle Íránců byl tento Sentinel neboli „hlídka“ uzemněn poblíž města Kašmár, asi 220 kilometrů od hranic. „Letoun je vybaven velmi vyspělou průzkumnou a datasběrnou technikou, komunikací a radarovými systémy,“ doplnil generál. Prezentovaný letoun se skutečně podobá modelu od firmy Lockheed Martin, který byl užíván i ke sledování lokality, kde se skrýval Usáma bin Ládin, než byl v květnu zabit americkými výsadkáři.

Pochyby: nedotčený a s jinými křídly

Experti takový íránský úspěch zlehčují i popírají. Například podle armádního specialisty Johna Pika z think-tanku GlobalSecurity.org je velmi nepravděpodobné, že by Írán disponoval kybertechnologií, která nabourá řídící systémy a snese „drone“ na zem bez většího poškození. „Vypadá to jako falešná přehlídka. Stroj je skoro nedotčen a za druhé jsou křídla nachýlena nesprávným směrem. Správně se na koncích zvedají vzhůru,“ uvedl Pike.

Mluvčí CIA odmítl případ zatím komentovatDle odborníka na letectví Richarda F. Healinga, jehož citují The New York Times, mohl stroj, pokud by ztratil palivo, přirozeně doklouzat a bez větších škod sám i přistát, neboť je svou konstrukcí jakýmsi kluzákem s delta křídlem.

Jiní vojenští odborníci spekulují, že odchycení cenného úlovku bylo možné díky ruskému systému elektronického boje Avtobaza, který Teherán zakoupil před pár měsíci. Mluvčí zpravodajské služby CIA zatím odmítl případ komentovat; ústředí Pentagonu prý zatím záběry pečlivě analyzuje.

Podle deníků The New York Times a Washington Post je ztracený RQ-170 součástí masivnějšího sledování íránského jaderného programu, neboť autonomní létavci mohou být na rozdíl od satelitního monitoringu vybaveny i detektory radioaktivních izotopů.

Televize CNN v noci na Twitteru uvedla s odvoláním na úřední zdroje: „Není důvod si myslet, že letoun v íránském videu je podvržen.“ Co bude dál?

Počet příspěvků: 2, poslední 10.12.2011 12:11 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.