Květen začal výprodejem akcií, a to nejen z pověrčivosti

Recese v Evropě nekončí a problém vysoké nezaměstnanosti, rozpočtových škrtů a obecné nejistoty bude pokračovat zřejmě i v příštích letech.

Pravidlo „sell in May and go away“ se začalo naplňovat hned zkraje května. Nicméně důvod výprodejů na akciových trzích nelze hledat jen v pověrčivosti investorů, ale především v nepříliš dobrých statistikách, které byly v uplynulém týdnu zveřejněny.

Negativní ekonomická data přicházela opět zejména z evropských zemí. Pozornost vzbudily obzvláště takzvané předstihové indikátory z evropského průmyslu, které pro blízkou budoucnost nevěstí nic dobrého. S propadem průmyslové výroby je třeba počítat již nejen v jihoevropských zemích, ale i v samém jádru eurozóny – Německu a Francii.

Recese v Evropě zdaleka nekončí a problém vysoké nezaměstnanosti, rozpočtových škrtů a obecné nejistoty bude pokračovat nejen v tomto roce, ale s velkou pravděpodobností i v letech příštích. To se samozřejmě týká i České republiky, která je na vývoj v Evropě navázána pupeční šňůrou.

Žádný nový nestandard

Důležitým dnem týdne byl čtvrtek, kdy úřadovali centrální bankéři. V Barceloně se sešli vrcholní představitelé Evropské centrální banky (ECB) a v Praze zasedala bankovní rada České národní banky (ČNB). Pozornost se upínala především do Španělska, zda ECB nějak zareaguje na opětovně se zhoršující hospodářský vývoj v Evropě.

Jen pro připomínku: centrální banka v minulých měsících přikročila k celkem razantnímu řešení evropských problémů. Program na odkup dluhopisů následoval kontroverzní nástroj LTRO, kdy si bankovní sektor vypůjčil na tři roky za výhodných podmínek částku přesahující bilion eur (přes 25 bilionů korun).

Prezident ECB Mario Draghi však na čtvrteční tiskové konferenci znovuzavedení žádného nestandardního nástroje neoznámil. Jeho projev byl až překvapivě optimistický vzhledem k aktuálnímu vývoji na finančních trzích.

Ve stojatých českých vodách se členové bankovní rady rozhodli ponechat úrokové sazby beze změny, přičemž klíčová sazba zůstala na úrovni 0,75 procenta. S úroky se naposledy hýbalo přesně před dvěma roky. Překvapily ale dva hlasy pro snížení sazeb, s čímž se příliš nepočítalo. Minimální změny přinesla nová makroekonomická prognóza ČNB, která pro letošní rok počítá s nulovým růstem domácího hospodářství.

Domácí průmyslová výroba v podstatě s mírným zpožděním kopíruje klesající trend v NěmeckuSmršť ekonomických dat přijde z domácí ekonomiky v příštím týdnu, ale již na začátku května bylo zveřejněno několik zajímavých statistik. Ve středu byl publikován dubnový index nákupních manažerů z průmyslu a také plnění státního rozpočtu. Českému průmyslu začíná opět docházet dech – celková hodnota indexu poklesla lehce pod neutrální hranici 50 bodů. Největší podíl na tom mělo snížení počtu nových zakázek, které se odrazilo i na mírném propuštění zaměstnanců. Domácí průmyslová výroba tak v podstatě s mírným zpožděním kopíruje vývoj v Německu, kde celkový index poklesl pod hranici 50 bodů již v březnu a další pokles zaznamenal i v dubnu.

Skutečná data se mohou od předstihových indikátorů lišit. Na ně si však budeme muset počkat, protože Český statistický úřad zveřejní březnový vývoj v průmyslu v příštím týdnu a dubnová čísla budeme znát teprve v první polovině června. Schodek státního rozpočtu se v dubnu zdvojnásobil na 44,7 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je zhruba o třetinu nižší.

Koruně se v týdnu příliš nedařilo a pozvolna ztrácela vůči oběma hlavním měnám. K euru se ve druhé polovině týdne dostala nad hranici 25 koruny, kde se až na výjimky obchodovala i během pátku. Vliv dat z domácí ekonomiky na měnový kurz byl minimální, i když holubičí tón dvou centrálních bankéřů se pod její oslabení mohl podepsat. Korunu, stejně jako zbylé středoevropské měny sráží nejistota kolem dalšího vývoje v eurozóně. Ztráty si koruna připsala i vůči dolaru, k němuž se ve čtvrtek vrátila nad úroveň 19 Kč.

Počet příspěvků: 1, poslední 20.5.2012 07:01 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.