Loňský rok byl druhým nejvýživnějším v polistopadové historii: investoři utratili za české komerční nemovitosti více než dvě miliardy eur.

"> Loňský rok byl druhým nejvýživnějším v polistopadové historii: investoři utratili za české komerční nemovitosti více než dvě miliardy eur.

">

Kupci českých realit se loni plácli přes kapsu

Loňský rok byl druhým nejvýživnějším v polistopadové historii: investoři utratili za české komerční nemovitosti více než dvě miliardy eur.

Takový výsledek asi čekal málokdo. Loňský rok byl co do výše peněz, které kupci utratili za komerční nemovitosti v Česku, druhým nejvýživnějším v polistopadové historii: investoři do objektů vložili více než dvě miliardy eur. Pouze v roce 2007 to bylo o necelou miliardu eur více. Údaje publikovala mezinárodní realitní společnost Jones Lang LaSalle.

Vraťme se na začátek loňského roku. Tehdy poradenská společnost CB Richard Ellis provedla průzkum mezi 350 významnými globálními realitními investory, kteří zveřejnili své akviziční plány. Na základě těchto údajů CB Richard Ellis očekávala, že kupci v roce 2011 vydají za české nemovitosti přes jednu miliardu eur. Realita však tyto prognózy výrazně předčila.

Dle Jones Lang LaSalle měli vloni investoři zájem především o velké maloobchodní a průmyslové objekty. Na rozdíl od roku 2010, kdy na českém realitním trhu dominovali tuzemští kupci a první místo na žebříčku patřilo skupině CPI, kterou vlastní podnikatel Radovan Vítek, ovládli loni trh s osmdesátiprocentním podílem zahraniční investoři. A přišli i „nováčci“ – z Kanady nebo z Koreje.

Makléři tvrdí, že nejaktivnějším sektorem byl maloobchodní, kam směřovala více než miliarda eur. Sektor kancelářských nemovitostí se podílel na celkovém investičním objemu necelými třiceti procenty, přitom v minulosti to bylo kolem padesáti procent.

Zda bude letošní rok z pohledu realitních investic stejně úspěšný jako ten předchozí, závisí hlavně na bankách, jejich ochotě financovat nové projekty a refinancovat současné úvěry. Tak jak to vidíte, páni bankéři?