Kubice: Policejní prezident Lessy našlápl k rezignaci

Podle ministra vnitra je nepřípustné, aby se šéf policie vyjadřoval k „živým“ kauzám. Petr Lessy to udělal, a Kubice zuří.

Policejní prezident se nesmí vyjadřoval k věcem, které jsou předmětem trestního řízení. Petr Lessy (na snímku) tak podle ministra tento týden učinil. foto: © ČTKČeská pozice

Policejní prezident se nesmí vyjadřoval k věcem, které jsou předmětem trestního řízení. Petr Lessy (na snímku) tak podle ministra tento týden učinil.

Vypadá to, že působení policejního prezidenta Petra Lessyho ve funkci nebude mít dlouhého trvání. Proč? Proti Lessymu se obrací válka mezi policejními špičkami. Lessy tento týden ostře napadl náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka, a vysloužil si tím hněv ministra vnitra Jana Kubiceho.

Jak píše dnešní Právo, ministr Kubice pokládá za nepřípustné, aby se policejní prezident vyjadřoval k věcem, které jsou předmětem trestního řízení, k „živým“ kauzám. Právě to podle něj Lessy udělal, když v médiích obvinil Vaňka z napojení na brněnský gang policistů, který údajně vydíral podnikatele. „Chování policejního prezidenta pokládám za naprosto nestandardní a pro mě velmi překvapivé. Neslučuje se s chováním jakékoliv policisty, natož policejního prezidenta,“ řekl Právu Kubice.

Ministr vnitra také nevyloučil, že bude tlačit na Lessyho rezignaci. „Zatím tak daleko nejsem, ale mám pocit, že tento týden policejní prezident na tuto cestu našlápnul,“ řekl Kubice. Lessy se k celé věci nechtěl vyjádřit dřív, než o tom bude s ministrem mluvit. Policejního prezidenta za jeho vyjádření tvrdě kritizoval také člen sněmovního branně-bezpečnostního výboru za ODS Jan Vidím, podle něhož Lessy místo napravování pověsti policie dělá vše pro její likvidaci.

Lessyho pozice je o to složitější, že premiér a předseda ODS Petr Nečas od něj dal již v okamžiku jeho jmenování na počátku letošního roku ruce pryč („nemohl převzít spoluodpovědnost za právně zpochybnitelnou proceduru výběru policejního prezidenta“) s tím, že jde o kandidáta tehdejšího šéfa resortu vnitra a předsedy koaličních Věcí veřejných Radka Johna. Ten Lessyho jmenoval na základě doporučení výběrové komise poté, co rezignoval dosavadní policejní prezident Oldřich Martinů.

Související článek:

Počet příspěvků: 2, poslední 10.9.2011 02:30 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.