Ceska Pozice

Kubice dal práci manželce ministra Bessera i exministru Šmerdovi

Jiří Paroubek očekává po jmenování Besserové policejní ombudsmankou vyznamenání za zásluhy pro uprchlého Tomáše Pitra.

Ministr vnitra Jan Kubice (nestraník) ve čtvrtek jmenoval novou policejní ombudsmankou Blanku Besserovou, rozenou Kosinovou, manželku ministra kultury Jiřího Bessera (TOP 09). Jeho poradcem pro vládní, parlamentní a legislativní agendu bude bývalý ministr dopravy Radek Šmerda. S Janem Černým ze společnosti Člověk v tísni bude Kubice konzultovat problematiku vyloučených komunit, romské menšiny a otázku lidských práv.

V minulosti Kosinová pracovala na policejním prezidiu, v letech 2002 až 2005 působila jako mluvčí policie. Poté byla do roku 2008 mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Útvar v té době řídil současný ministr vnitra Kubice. Kosinová se v období sněmovních voleb 2006 dostala do konfliktu s tehdejším premiérem Jiřím Paroubkem (ČSSD), zejména kvůli takzvané Kubiceho zprávě (zveřejněné těsně před volbami do Poslanecké sněmovny).

Neshody na dopravě

V listopadu 2010 na sebe Kosinová upozornila personálními šachy na ministerstvu dopravy, které toho času řídil Vít Bárta (Věci veřejné). Bárta odvolal náměstkyni Ditu Schautovou, která dojednávala umístění centra navigačního systému Galileo v Praze. Nepadla si však do oka s podřízenou, vedoucí odboru kosmických technologií a družicových systémů Kosinovou, tehdy ještě přítelkyní ministra kultury Bessera. Ten údajně požádal ministra dopravy Bártu, aby zakročil a Schautovou odvolal.

Jiří Paroubek byl zprávou o nové policejní ombudsmance rozladěn. Serveru idnes.cz k tomu řekl: „ Na vnitro se stahují a budou stahovat všichni spolupachatelé pana Kubiceho. Takže předpokládám, že je jen otázkou času příchod pana Hynka Vlase a po jeho návratu do ČR očekávám ještě nějakou sladkou odměnu, třeba vyznamenání za zásluhy pro Tomáše Pitra, který panu Kubicemu, Hruškovi, Vlasovi a paní Kosinové poskytoval informace proti ČSSD.“ Kriticky se pro Novinky.cz vyjádřil i předseda mandátového a imunitního výboru ve sněmovně Jeroným Tejc (ČSSD). Podle něho je nová funkce pro Besserovu manželku příkladem protlačování příbuzných či blízkých do funkcí.

Besserová byla do funkce policejní ombudsmanky jmenována k 1. září. Její předchůdkyni Taťánu Peškovou přitom Kubice jmenoval 20. července. Ve funkci vydržela jen měsíc a půl.

Součást boje proti korupci

Podle webových stránek ministerstva vnitra vznikl institut policejního ombudsmana letos v dubnu na základě dokumentu Strategie vlády v boji proti korupci na období 2011 a 2012.  Má pomáhat policistům a zaměstnancům policie v případě důvodného podezření na nekalé praktiky uvnitř policejního sboru.

Na konec zajímavá historka manželů Besserových. Na otázku, kde se seznámili, paní Besserová na manželově webu odpovídá: „To je berounská kultovní hospoda. Byla jsem tam poprvé v životě s kamarádkami, seděly jsme u stolu, který jsme měly rezervovaný. Nicméně starosta (Jiří Besser) tam měl od povodní z roku 2002 přednostně místo. Když přišla obsluha, jestli bychom ho pustily sednout, řekly jsme, že nás to nezajímá. Můj první dojem se úplně rozcházel s tím, jak ho znám dnes. Říkalo se o něm, že je namachrovaný, ale pak jsme si začali povídat a překvapilo mě, jak je příjemný. A to ho přehnaně nechválím.“

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.