Ceska Pozice

Kubera: ODS potřebuje vnitřní změnu, k níž se stále ještě neodhodlala

Populární senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera popsal, za jakých podmínek by se ucházel o uvolněný post předsedy ODS.

Martin Shabu 16.7.2013

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto isifa/Lidové noviny/ONDREJ NEMECČeská pozice

Senátor Kubera je v ODS nepřehlédnutelnou figurou. A to nejen kvůli své vášni k tabáku. Ve straně je znám především jako zdatný řečník, zábavný společník a snad věčný primátor Teplic. V rozhovoru pro časopis Týden v pondělí předestřel, za jakých podmínek by se ucházel o uvolněný post předsedy občanských demokratů. Dále také zhodnotil dva nejvýše postavené politiky strany — Martina Kubu a Miroslavu Němcovou.

S Kuberovými názory stojí za to se seznámit, neboť po senátních volbách loni na podzim se vyhoupnul do funkce předsedy senátorského klubu ODS, čímž se stal řádným členem grémia, tedy nejužšího vedení občanských demokratů. Kromě zábavných bonmotů a glos je tedy potřeba na jeho úvahy nahlížet jako na názory vlivného představitele vedení ODS.

Předseda? Ano, ale…

Po vytrvalém tlaku zástupce šéfredaktora Týdne Jaroslava Plesla Kubera potvrdil, že by si na židli šéfa strany sednul. Má to však jeden podstatný háček. „Ale předtím se musí ODS změnit. Jeden místopředseda, čtrnáct lidí ve výkonné radě. Pak je to jiná situace a hodně bych váhal,“ řekl Týdnu senátor. Tato varianta by předpokládala změnu stanov. O nich rozhodují delegáti kongresu, kteří jsou voleni regiony. Krajské organizace a jejich lídři přitom prosazují vlastní kandidáty na místopředsedy a zároveň šéfové regionů sedí ve výkonné radě. Jinými slovy, Kuberův návrh předpokládá, že by si „krajánci“, jak se reprezentantům regionálních organizací v ODS říká, sami osekali pravomoci. Kubera si je vědom, že naděje na změnu, při níž by se regionální bossové, kteří kontrolují mocenské dohody na kongresech, dobrovolně vzdali moci, není velká

Kubera si je vědom, že naděje na podobně dramatickou změnu, při níž by se regionální bossové, kteří kontrolují mocenské dohody na kongresech, dobrovolně vzdali moci, není příliš velká. „Regionům se musí vysvětlit, že to není v jejich neprospěch, ale ve prospěch ODS. Bude to však těžké. Nebudou se chtít vzdát možnosti obchodovat se svými hlasy za získání vlivu,“ uvedl politik.

Návrh, jímž Kubera „straší“ regionální bosse již delší dobu, naposledy zmínil na kongresu strany loni v listopadu. Senátor je přesvědčen, že strana potřebuje maximálně jednoho místopředsedu, který se bude věnovat práci ve straně a nebude místo toho přemýšlet o tom, kdy a kde se stane ministrem. Jen pro představu, v Nečasově vládě se vystřídali tito místopředsedové: Pavel Drobil, Jiří Pospíšil, Alexandr Vondra, Tomáš Chalupa, Martin Kuba a Pavel Blažek.

Druhým důležitým momentem Kuberova návrhu je redukce zástupců ve výkonné radě, v níž dnes zasedá přes 40 lidí. Dle teplického senátora by měl být zvolen model, kdy každý region ve výkonné radě reprezentuje pouze jeden politik, čímž by se vliv krajských organizací na celostátní politiku snížil. Jako negativní příklad může sloužit ústecká organizace. Ta má v současnosti ve výkonné radě pět lidí.

ČESKÁ POZICE však v této souvislosti zaznamenala, že plány na posilování moci předsedy nejsou v ODS příliš populární.

Ještě před sdělením podmínek případného předsednického angažmá se Kubera vypořádal i se svou údajnou pokorou, jež mu brání ucházet se o nejvyšší post ve straně, který je v podstatě předstupněm pro výkon předsedy vlády. „Vždycky jsem si myslel, že nemám ani na to být ministrem. To trvalo do chvíle, než byla jmenována ministryní paní Hanáková. V tu chvíli jsem si řekl, že už mohu být ministrem čehokoli, možná i premiérem,“ glosoval v interview Kubera.

Tandem Němcová-Kuba

Kubera v rozhovoru dále zmínil, že nominace předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové do funkce premiéra po skandálu Nagyové a spol., jež byla přijata vesměs pozitivně, má i své limity. „S Mirkou Němcovou to nebyl špatný tah, ale ODS potřebuje víc. Potřebuje vnitřní změnu, k níž se stále ještě neodhodlala,“ konstatoval senátor a odkázal na úpravu vnitrostranických orgánů.

Dále také vyzdvihl postoj a strategickou úvahu Martina Kuby, prvního místopředsedu strany, jenž Němcové kandidaturu přepustil. „On se teď zachoval velmi státotvorně. Opravdu jsem to ocenil, protože podle stanov měl být na premiéra nominován on. Vyhodnotil však správně, že druhý den bude zničen médii, která na něho vytáhnou Knížete z Hluboké (Pavla Dlouhého – pozn. red.), bez ohledu na to, jaká je skutečnost. A tak jsme vytáhli Mirku Němcovou, která má i uvnitř ODS dobré renomé. A je to žena, což také není k zahození, i když je to spíše takové PR. Za posledních pár týdnů však i díky této příležitosti velmi vyrostla.“ Další Kuberovou devízou je fakt, že se za ním neline zápach korupčních skandálů ani není podezříván z napojení na regionální kmotry

V zákulisí ODS ČESKÁ POZICE narazila na spíše skeptický názor na soužití Kuby a Němcové. Tandem složený z politika s pověstí stranického šíbra, který zná mocenské pozadí politiky, okořeněný populární političkou má dle názorů části občanských demokratů jen omezenou životnost. Jde v podstatě o překlenovací řešení do doby, než bude jasné, kdo ODS skutečně povede a kdo bude kandidovat jako lídr strany do voleb. V tomto ohledu jsme zaznamenali ideu, že by kandidátky ODS částečně diktovalo vedení strany a kongres strany, na němž by se volil předseda, by se odehrál až po sněmovních volbách.

Představme si hypotetickou situaci, že se za Kuberou vypraví delegace spolustraníků s tím, že ho požádají, aby se ucházel o post předsedy ODS, neboť na úpravě stanov dle senátorových představ zavládla shoda. Pro ODS by to byla po turbulencích z minulých týdnů docela vzpruha. Kubera reprezentuje ve straně tradiční konzervativní proud. Pochází z řad starostů, již tvoří jádrovou skupinu politicky aktivních straníků. Dokáže tedy zaujmout jak lidi ve straně, tak veřejnost, což opakovaně předvedl v komunálních a senátorských volbách. Další jeho devízou je fakt, že se za ním neline zápach korupčních skandálů ani není podezříván z napojení na regionální kmotry.

Jenže. Kdo by se z Teplic hrnul do vedení strany, jejíž popularita je na dně a čekají jí roky strávené v opozici, tedy spousta práce v Praze?

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.