Kuba vytřel zrak lobbistům i politikům. Do Rady ČTÚ vysílá právníka Pelikána.

Od mladého experta na právo hospodářské soutěže si ministr slibuje povzbuzení českého telekomunikačního trhu a vyšší aktivitu regulátora.

István Léko 31.8.2012

Ministr průmyslu Martin Kuba představil svého kandidáta do Rady ČTÚ Roberta Pelikána na úterní tiskové konferenci. foto: © ministerstvo průmyslu a obchoduČeská pozice

Ministr průmyslu Martin Kuba představil svého kandidáta do Rady ČTÚ Roberta Pelikána na úterní tiskové konferenci.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba navrhne vládě na uvolněné místo v Radě Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) právníka Roberta Pelikána z právní kanceláře Vrána & Pelikán. Cílem Kuby je povzbudit český telekomunikační trh a přimět regulátora k vyšší aktivitě. Ministr považuje Pelikána (33) přes mladý věk za jednoho z nejlepších zdejších právníků specializujících se na právo hospodářské soutěže. Pokud Pelikána jmenuje vláda, což by se mělo stát v průběhu dvou týdnů, nový člen Rady ČTÚ pozastaví svoji činnost v právní firmě.

Kuba při výběru nepodlehl lobby velkých hráčů na trhu, ale ani politiků. „Byl jsem vystaven velkému tlaku ze strany různých zájmových skupin, v poslední fázi jsem vybíral ze tří vážných kandidátů,“ řekl ČESKÉ POZICI Kuba. ČTÚ podle něj nemůže být nadále odkladištěm padlých politiků, protože regulace elektronických komunikací je příliš důležitá. Navržení soutěžního právníka je signál pro trh, že ministerstvu průmyslu a obchodu není lhostejné personální obsazení Rady ČTÚ. Kuba tímto krokem prakticky hodil rukavici i ostatním ministerstvům a podobným institucím.

Stále je co dohánět

Robert Pelikán je morálně nezpochybnitelnou osobou, pochází se slavné pražské právnické rodiny – oba rodiče jsou významní čeští právníci. Jeho pravděpodobné jmenování do Rady ČTÚ vládou by bylo výhodné už i proto, že stát, respektive regulační úřad, by si podobně kvalitního soutěžního právníka nemohl na takto plný úvazek nikdy dovolit.

Právní kreativita Pelikána bude jistě zajímavým kontrastem k přístupu některých členů vedení regulátora ve stylu „nemůžeme to udělat, protože nám to zákon nedovoluje a neumožňuje“. Navíc jmenování Pelikána členem rady by mělo být velkým povzbuzením pro schopné úředníky ČTÚ, kteří mají ambici dělat svou práci kvalitně a pořádně, ale většinou nenacházejí pochopení u svého vedení.

Právní kreativita Pelikána bude jistě zajímavým kontrastem k dosavadnímu přístupu některých členů vedení ČTÚÚřad je sice podle ministra aktivnější než v minulých letech, ale prý má stále co dohánět. „Ceny telekomunikačních služeb, které dopadají především na české domácnosti, živnostníky a menší firmy, totiž patří mezi nejvyšší v Evropě, což vyplývá i z úřadem zveřejňovaných mezinárodních srovnání. A Češi za ně oproti zákazníkům stejných služeb v zahraniční často nedostávají adekvátní protihodnotu. K nižším cenám a vyšší kvalitě povede především výrazné zlepšení konkurenčního prostředí na českém trhu,“ prohlásil Kuba.

ČTÚ podle něj v současnosti pracuje na analýze trhu mobilního volání, a pokud zjistí, že trh není dostatečně konkurenční, může uložit operátorům nápravná opatření. „Například jim nařídí pustit konkurenční firmy do jejich sítě,“ nastínil Kuba, podle kterého je také nezbytné, aby úřad zdárně dotáhl do konce analýzu všeobecných obchodních podmínek. „Smlouvy včetně různých ceníků a podmínek mají desítky stránek, do kterých operátoři často vkládají titěrně napsané klauzule, které ve finále omezují konkurenci na trhu a poškozují zákazníky českých operátorů,“ zdůraznil ministr průmyslu a obchodu.

„Robert Pelikán díky své erudici a praxi bezpochyby přispěje k dalšímu rozhýbání úřadu. Je zárukou, že v jeho osobě ČTÚ získá expertní znalosti práva, ekonomie, domácí i zahraniční rozhodovací praxe, které v současném složení rady chybí,“ uvedl dále Kuba.

Splacení části dluhu veřejnosti

Pelikán by považoval případné jmenování do Rady ČTÚ za příležitost k využití svých dosavadních zkušeností. „Jistě bude vhodné se podívat, zda jinak kvalitní zákony, podle kterých se ČTÚ řídí, také úřad správně a odvážně aplikuje,“ konstatoval právník. Podle jeho slov je důležité, aby se v oblasti regulace politici i veřejnost zaměřili rovněž na působnost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Kuby splácí další část dluhu české společnosti, a to v podobě předložení jasné a srozumitelné strategie v oblasti elektronických komunikací, kterou musí mít každá konkurenceschopná ekonomika. „Aktualizovaná státní politika bude obsahovat opatření do roku 2020 a jejím cílem je posílení digitální ekonomiky při respektování specifičnosti internetového prostředí a rozvoje potenciálu v této oblasti, kterou Česká republika bezpochyby má. Ministerstvo předloží materiál do meziresortního připomínkového řízení na začátku září,“ dodal ministr.

JUDr. Robert Pelikán, Ph.D.

Absolvent pražské Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V letech 2003 až 2008 pracoval jako advokátní koncipient a následně i advokát v advokátní kanceláři Císař, Češka, Smutný a spol., později v mezinárodní advokátní kanceláři Linklaters. Absolvoval také půlroční odbornou stáž u Soudu prvního stupně Evropských společenství v Lucemburku.

Specializuje se na problematiku obchodních společností, závazkového práva, práva hospodářské soutěže a řešení sporů. Přednáší na katedře občanského práva Právnické fakulty UK, pravidelně publikuje v odborných časopisech a vystupuje na odborných konferencích. Pelikán je také autorem dvoudílného komentáře k zákonu o přeměnách obchodních společností a monografie k otázkám právní subjektivity. V současné době se pro nakladatelství Wolters Kluwer podílí na přípravě komentáře k novému občanskému zákoníku a pro nakladatelství Leges připravuje komentář k zákonu o obchodních korporacích. Hovoří francouzsky a anglicky.

Výběru nového člena Rady ČTÚ jsme se podrobně věnovali v těchto článcích:

Počet příspěvků: 1, poslední 28.8.2012 05:58 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.