Kuba jako lídr ve středních Čechách? V ODS už si snad dělají legraci.

Jen těžko bychom hledali méně úspěšného kandidáta ODS do voleb než Martina Kubu. Ve středních Čechách ho prý ale chtějí do čela.

Jakub Kalenský 24.8.2013

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

KOMENTÁŘ Jakuba Kalenského / Středočeská ODS byla odjakživa pytlem blech. Spolu s pražskou organizací v ní zuřily nejkrvavější boje, z nichž vzešli poražení snad ještě slavnější než ti, kdo nad nimi vítězili – jako bývalý předseda regionu Vlastimil Tlustý nebo někdejší předseda poslanců Petr Tluchoř. Oba muže porazil jistý Petr Bendl.

Právě souboj dvou Petrů (Tluchoře a Bendla) byl poslední tři čtyři roky rozhodujícím aspektem dění v tomto klíčovém kraji pro ODS. Bendl, který po „očistném“ kongresu 2010 nejspíše přemýšlel nad kariérou v jiném odvětví českého „byznysu“, než je fungování v ODS, se pouhý rok po své popravě najednou báječně hodil do plánů očišťovacího předsedy strany Petra Nečase.

Ten na podzim 2011 krátce před volbou předsedy středočeské ODS odvolal z ministerstva zemědělství vnitrostranického odpůrce Ivana Fuksu (Tluchořova spojence) a nahradil ho Bendlem. „Překvapivě“ tím obrátil poměry mezi delegáty, z nichž nemalá část byla zaměstnána – shodou okolností – na ministerstvu zemědělství, a outsider Bendl se následně i díky vydatnému lobbingu Nečasovy šedé eminence Jany Nagyové stal rovněž šéfem regionu.

Ovšem Bendl, muž s poctivě vyslouženou pověstí „kam vítr, tam plášť“, ztrácí s ústupem Nečase a Rittiga na významu. Totéž z pochopitelných důvodů potkává dvojici Tluchoř – Fuksa. Nabízí se, aby se ke slovu dostala „vnitroregionální stranická opozice“ reprezentovaná osobami jako Raduan Nwelati, Jiří Oberfalzer, Veronika Vrecionová nebo Martin Kupka.

Kubovy „úspěchy“

Při sestavování kandidátek se ovšem zčistajasna objevuje jméno úřadujícího předsedy strany Martina Kuby. Naposledy ho na post lídra středočeské kandidátky poslal deník Právo. Jméno téhož Kuby, kterého se Tluchoř s Fuksou snažili na posledním kongresu přemluvit, aby kandidoval na předsedu proti Nečasovi. Na podporu jeho kandidatury se ze Středočechů ozval jen milovník starých pořádků Jan Vidím a jeho kolega z benešovské ODS Karel Šebek.

Už z přehledu podporovatelů Kubovy kandidatury ve středních Čechách (Vidím a spol.) by mělo být zřejmé, čí zájmy jsou tímto plánem sledovány, kdo si v tomto regionu potřebuje nutně udržet status quo a kdo potřebuje získat čas na to, aby se resuscitoval z aktuálních problémů.

Kubovi a jeho kolegům se podařilo dotáhnout jihočeskou ODS na 12,5 procenta, což je výsledek z posledních krajských voleb v roce 2012Nicméně plán Kubovy kandidatury ve středočeském regionu má ještě jeden půvabný rozměr. Exministr průmyslu a obchodu je zároveň letitým šéfem jihočeské ODS. V tomto kraji, který patří v rámci Česka mezi ty bohatší, mívali občanští demokraté solidní výsledky. Dokonce byly jižní Čechy považovány po Praze za druhou spolehlivou baštu ODS.

Jenže v roce 2008 nastoupil Martin Kuba a začal s výsledky tamní ODS ve volbách předvádět něco jen stěží uvěřitelného. Jeho předchůdce Tom Zajíček mu předával regionální buňku, která atakovala a občas i překročila hranici 40 procent hlasů. Kubovi a jeho kolegům, jako poslanci Václavu Baštýřovi nebo členu výkonné rady Vladimíru Homolovi (kteří se rádi označují za reprezentanty nového pojetí strany, již vedou „úspěšní manažeři“ místo letitých profesionálních politiků), se podařilo dotáhnout jihočeskou ODS na 12,5 procenta (výsledek z posledních krajských voleb v roce 2012).

Kdo jde proti ODS, vítězí

Jihočeská ODS před Kubovým nástupem ovládala všech sedm radnic v okresních městech. Během jeho předsedání jich zvládla ztratit šest. Některé z nich v opravdu neopakovatelném stylu, kdy Juraji Thomovi v Českých Budějovicích nebo Pavlu Vondrysovi ve Strakonicích stačilo vystoupit z ODS a poukázat na spojení Kuba – jihočeský boss Pavel Dlouhý, aby triumfálně vyhráli volby a vrátili se na nejvyšší post v městě.

Abychom Kubovi nepřipisovali vinu za celou jihočeskou ODS, podívejme se i na jeho čistě osobní „úspěchy“, jako kandidaturu do českobudějovického komunálu v roce 2010. Občanských demokratů se do zastupitelstva dostalo osm a Kuba skončil třetí pod čarou. „Shodou náhod“ ale členové ODS umístivší se nad Kubou z budějovického magistrátu odešli, a tak se Kuba nakonec zastupitelem stal.

Zvládnutí zákulisních dohod a úspěch ve vnitrostranických bojích je něco trochu jiného, než když svou vůli projeví voličiJestliže se ODS donedávna profilovala jako strana pro úspěšnější část obyvatelstva, muž s tak „jedinečnými“ výsledky, jakých dosáhl právě Kuba, je jistě tím nejvhodnějším reprezentantem jejích idejí. Občanští demokraté se samozřejmě mohou ohánět Kubovým velice solidním výsledkem na posledním kongresu. Nicméně zvládnutí zákulisních dohod (připomeňme, že na zmíněném kongresu byla často k vidění dvojice Dlouhý – Tomáš Hrdlička) a úspěch ve vnitrostranických bojích je něco trochu jiného, než když svou vůli projeví voliči. A ti se k jihočeské ODS tažené Kubou a kočírované Dlouhým staví poměrně jednoznačně.

Němcová může Kubu snadno zničit

Otázka je, zda kolegové z deníku Právo trochu nepředbíhají realitu. Jakkoliv neradi zpochybňujeme informace konkurence, v ČESKÉ POZICI máme obrázek o dění ve středních Čechách poněkud jiný. Zaprvé si Kuba o vedení tamní kandidátky ještě neřekl a není vůbec jisté, že to udělá. Dost možná i právě s ohledem na nabízející se interpretaci – že utíká ze svého domovského regionu, který dovedl do takového stavu, že se v něm bojí utkat o zisk poslaneckého mandátu.

Zadruhé je třeba brát zřetel na ohlášenou volební lídryni Miroslavu Němcovou. V posledních dnech se s ní počítalo spíše do čela pražské kandidátky, nicméně ani to ještě nebylo nijak oficiálně vyhlášeno, natož formálně stvrzeno.

Pokud si Němcová řekne o post jedničky středočeské kandidátky, nebude moci nikdo protestovat, volební lídr má v ODS zvykové právo si region vybratPřestože Němcové byly dosud vnitrostranické půtky spíše cizí, v nové pozici na výsluní může tento postoj snadno přehodnotit. Mezi ní a Kubou se odehraje souboj o post šéfa strany, a ten nebude možné vést bez tvrdých úderů. Pokud si Němcová řekne o post jedničky středočeské kandidátky, nebude moci nikdo protestovat, volební lídr má v ODS zvykové právo si region vybrat. Němcová navíc může poukázat na to, že pražskou kandidátku by měl logicky vést poslední pražský primátor za ODS Bohuslav Svoboda.

Němcová by si tím volebně nejspíš nijak nepohoršila, a navíc by znatelně oslabila svého konkurenta Kubu. Tomu už by pravděpodobně nezbylo nic jiného než kandidovat u sebe doma na jihu – pokud ovšem ještě nepodnikne zoufalý pokus umístit se na pražskou kandidátku. Pražská ODS je ovšem podle informací ČESKÉ POZICE jeho kandidatuře skoro stejně „nakloněná“ jako ta středočeská.

Pokud Kuba nezvrátí trend, který během svého šéfování jihočeskému regionu nastavil, může mít velký problém se do sněmovny vůbec dostat. A s takovou se jde do boje o post předsedy strany opravdu jen těžko.