Kuba chce vyvést energetickou koncepci z Kocourkova

„Atomoví štváči“ na ministerstvu průmyslu ztrácejí půdu pod nohama. Nový šéf Martin Kuba nevěří, že lze docílit 80 procent elektřiny z jádra.

Čestmír Klos 26.12.2011

Martin Kuba je ministrem průmyslu a obchodu od poloviny listopadu. Nyní bude chystat svou vlastní energetickou koncepci státu. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Martin Kuba je ministrem průmyslu a obchodu od poloviny listopadu. Nyní bude chystat svou vlastní energetickou koncepci státu.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba se nemíní ztotožnit s připravenou energetickou koncepcí státu. „Pokud mám být předkladatelem tak důležitého dokumentu a nést za něj politicky odpovědnost, chci mít možnost jeho obsah prodiskutovat a udělat si na vše vlastní názor,“ zdůraznil v úterý 20. prosince v rozhovoru pro deník Právo. Požádal kvůli tomu premiéra o půlroční odklad na vypracování vlastní verze energetické politiky.

Léčba jaderného poblouznění

Kritika teatrálně vysokého podílu jaderné energetiky v elektrickém mixu byla známa už dřív, ale Kubův předchůdce Martin Kocourek na ni neslyšel. Přitom předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová se už začátkem listopadu vyjádřila velice zřetelně: „Za dnešního přístupu a postojů tato koncepce realizovatelná není.“ Jiný významný exponent, někdejší ředitel společnosti ČEZ a posléze i předseda Svazu průmyslu Jaroslav Míl, dokonce zpochybnil výchozí parametry koncepce: „Vstupní data spotřeby elektrické energie jsou uměle navýšená,“ zjistil Míl. Zdalipak vyjednaný půlrok Kubovi na předělání koncepce stačí, bude-li ji muset nechat přepracovat od zpochybněných vstupních údajů?

Ministrovi Kubovi připadá naplánovaný 80procentní podíl jádra příliš vysoký

Každopádně jaderní lobbisté ho ještě nestačili srazit do kolen. I ministrovi připadá naplánovaný podíl jádra příliš vysoký. Ve zmíněném rozhovoru k tomu Kuba říká: „Tvrdím, že bychom se měli chovat tak, abychom byli schopni obhájit ekonomiku svých rozhodnutí. Na vybudování tolika jaderných zdrojů jsou zapotřebí investičně obrovské peníze, na které musí ČEZ také vydělat.“ A vybízí k úvaze: „Je třeba férově přiznat, že dobrá ekonomika našich jaderných elektráren vychází i z toho, že byly vybudovány ještě v minulém režimu za jiných investičních podmínek.“

Jenom anesteziologa neuspat

Plný dům praktiků vycházejících ze starých koncepcí spalování fosilních paliv a z tradičního využití jaderné energie Kubovy předchůdce pokaždé zpacifikoval. Dosavadní návrh koncepce je toho důkazem – důraz se v ní, podobně jako za komunismu, klade na zvyšování výroby a velkoobjemové energetické technologie a nikoli na posilování energetické efektivnosti a na cíl vyrábět víc s potřebou nižšího množství energie.

O tom se Kuba doslechne povětšinou vně zkostnatělého úřadu, který je naprogramován vyrábět podobné paskvily, jako byla ta Kocourkova koncepce, na niž Kuba viditelně nemá žaludek. Jenom jestli Kubovi zůstane tohle jeho přesvědčení: „Chci se se všemi znovu sejít, diskutovat a poslouchat jejich argumenty. Mým cílem je najít řešení, které bude stát na reálných ekonomických základech České republiky a jejího průmyslu tak, aby při respektování těchto parametrů co nejlépe zajišťovalo udržitelný rozvoj.“

Když tohle úsilí Kubovi vydrží, nepochybně napíše mnohem modernější koncepci. Jen aby si na tom svém ministerstvu nenašel nějakého energetického patrona, který ho jako člověka přicházejícího z jiného oboru znova oblouzní důrazem na extrémní rozvoj jádra, na zvýšení dovozu plynu z nestabilních oblastí a na zahájení těžby uhlí v Beskydech a za severočeskými limity. To poslední už do připomínaného rozhovoru prosáklo. Z Kubových výroků vystrkuje růžky předchozí brífink nějakého důlního rozvojáře.

Ušetřit elektřinu je lepší, než ji vyrobit

A zatímco na ministerstvu se až dosud pod pláštíkem energetické koncepce psaly jaderné pohádky o obřích elektrárnách za sedmerými horami a sedmerými doly, život nad neřešenými energetickými problémy svolal neobvyklou alianci. Kdo by před pár lety pomyslel, že Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR spolu s Českomoravskou konfederací odborových svazů vyhledají spolupráci s Hnutím Duha, a to všechno za aktivní spoluúčasti Svazu měst a obcí ČR a Svazu českých a moravských bytových družstev? Ti všichni mají strach, aby stát neprošustroval peníze z prodeje povolenek za znečišťování ovzduší investováním do nějakých pochybných energetických projektů, a společně prosazují Program energetické nezávislosti. Jeho cílem je podstatně snížit závislost českých budov na vytápění fosilními palivy.

Zástupci této iniciativy se už obrátili s žádostí o podporu „chytrých domů“ na vládu. Programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký to za všechny shrnul: „Vláda má neopakovatelnou příležitost začít s plošnou energetickou renovací domů. Ekonomika bude silnější, rodiny ušetří tisíce korun za vytápění a srazíme naši nebezpečnou závislost na dováženém plynu.“

Podpoří ministerstvo průmyslu tuto aktivitu? Bude jednou z podstatných součástí nové energetické koncepce důraz na moderní šetrné technologie a aktivní podporu energetických úspor?

Autor

Čestmír Klos

Čestmír Klos | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Další autorovy články