Ceska Pozice

Který z českých regionů je olympijsky nejúrodnější

Podívejme se na úspěchy domácích olympioniků trochu z jiného náhledu než skrze centimetry, body a vteřiny.

Oštěpařka Barbora Špotáková (Jablonec nad Nisou) v Londýně obhájila zlato z Pekingu. foto: © ReutersČeská pozice

Oštěpařka Barbora Špotáková (Jablonec nad Nisou) v Londýně obhájila zlato z Pekingu.

Redaktor Lidových novin Zbyněk Petráček si v sobotní příloze Orientace všiml, že londýnská olympiáda posiluje britského ducha, a to hlavně regionálně. V pravidelném osobním výběru ze světového tisku poznamenal, že tamní medailisté pocházejí z celého Spojeného království, a nikoli jen z bohatého jihovýchodu země a z Londýna, jak by leckdo čekal. A na závěr položil řečnickou otázku: „Zkoumal už někdo olympijskou úrodnost českých regionů?“

Samotného mne to zaujalo, a tak jsem si „tu práci“ dal. Hned na úvod ale musím podotknout, že úplně reprezentativní srovnání to nebude – vždyť britští sportovci vybojovali pro pořadatelskou zemi 65 medailí všech dostupných kovů, tedy šestiapůlnásobně více než čeští. Nicméně zajímavá statistika se i v případě českých olympioniků ukázala.

Naše národní hymna pro vítěze disciplíny zazněla na londýnských a okolních sportovištích čtyřikrát. Pravost olympijských „placek“ si pak mohlo stiskem vlastních zubů ověřit na stupních vítězů celkem 14 členů české sportovní výpravy. Suma sumárum to byly:

Jako bezkonkurenčně největší líheň českých hvězd letošní olympiády se ukázala Praha – narodila se tam plná polovina medailistů s kompletní sadou cenných kovů (Svoboda, Hradecká, Hradilek, Havel, Trefil, Dostál, Štěrba). Své zastoupení měla i další velká česká města: Plzeň (Hlaváčková), Liberec (Hejnová) a Jablonec nad Nisou (Špotáková). Východní Čechy zastoupil ústeckoorlický Kulhavý, střední pak Synek z Brandýsa nad Labem.

Zkrátka nepřišla ani Morava, i když skóre s Čechami je výrazně negativní v poměru 2:12. Její sportovní čest zachraňovaly výhradně ženy – Knapková z Brna a Sýkorová ze Zlína.

Ale čert vem regionální původ našich úspěšných sportovců, podobných srovnání by se našlo více, a jistě i zajímavějších. Každopádně v celkovém pořadí států patří České republice za medailovou úrodu 19. místo, což není špatné (alespoň jednu medaili bralo 85 zemí). Takže i český (a moravský) duch byl náležitě posílen. Díky a blahopřejeme.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.