KSČM zřejmě podpoří Miloše Zemana na Hrad. Čeká totéž i ODS?

Nestane-li se zázrak, prezidentský kandidát občanských demokratů Přemysl Sobotka neuspěje v přímé volbě, jež by se měla konat v lednu 2013.

Martin Shabu 14.9.2012

Komunisté zvažují, že by v přímé prezidentské volbě podpořili Miloše Zemana. Dle Práva se v sobotu 15. září sejde vedení KSČM, aby vyřešilo důležitou otázku: Postaví strana vlastního prezidentského kandidáta, anebo podpoří jednoho ze dvou kandidátů, kteří už nasbírali 50 tisíc podpisů – Zeman a expremiér Jan Fischer? Pokud se komunisté rozhodnou pro druhou variantu, má prý ke KSČM blíž expremiér Zeman. Podobné rozhodování však zřejmě čeká i pravicovou ODS.

Občanští demokraté si ve vnitrostranických primárkách za svého prezidentského kandidáta zvolili bývalého předsedu Senátu Přemysla Sobotku. Posledních 15 průzkumů veřejného mínění však úkazalo, že dlouholetý člen vedení ODS nemá velkou šanci ve volbě uspět. Pouze jednou se v nich totiž dokázal dostat přes pět procent a ve všech výrazně zaostával za Fischerem, Zemanem a ekonomem Janem Švejnarem.

S přibližujícím se datem volebního klání, jež by se mělo konat v lednu 2013, roste v ODS nervozita. Občanští demokraté si totiž stále víc uvědomují, že si jejich prezidentský kandidát nevede dobře. A dle těch zasvěcených se prý blíží chvíle, kdy vedení ODS bude muset rozhodnout o podpoře jednoho z kandidátů, jenž má šanci stát se nástupcem prezidenta Václava Klause. A od části občanských demokratů zaznívá totéž co od komunistů: podpořen by měl být Zeman.

Přímá volba zatím přináší ODS jen problémy. Strana dlouhodobě prosazovala nepřímou volbu hlavy státu a její příslušníky nenadchla ani volba prezidentského kandidáta ve vnitrostranických primárkách, což se projevilo i v jejich relativně nízké účásti v těchto primárkách. Občanské demokraty také značně zklamalo rozhodnutí předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové, jež svou prezidentskou kandidaturu těsně před vnitrostranickými primárkami stáhla, ačkoli měla šanci přitáhnout širší veřejnost.

Nejsilnější pravicová strana nabízí Sobotku, jenž však nepatří mezi nejoblíbenější kandidáty na prezidenta. Co to vlastně o ODS vypovídá? Možná i to, že straně s 24tisícovou členskou základnou chybějí výrazné osobnosti.

Počet příspěvků: 3, poslední 15.9.2012 01:09 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.