Ceska Pozice

Krysy vítězí. Dostane Pan Čistý přezdívku Pan Špína?

Odvolaný ministr Pospíšil a „jeho“ poslanci mohou docela dobře dojít k závěru, že než takováhle vláda, pak raději žádná vláda.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice

KOMENTÁŘ Istvána Léka / Barikády nemívají tři strany. Předseda ODS a premiér Petr Nečas sice dlouho stál na té třetí straně, jenže tlaky uvnitř ODS ho zřejmě přemohly. Dotlačily ho na tu stranu, kterou drtivá část voličů nakonec vyhodnotí jako špatnou. Dokonce velice špatnou, a již dnes se dá konstatovat, že Nečas udělal zatím největší chybu ve své politické kariéře.

Důvodům, které při odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila uvedl (ztráta víry v jeho manažerské schopnosti řídit rozpočet resortu), ministerskému předsedovi příliš nevěří nejen sám odvolaný člen vlády, nejen opozice, ale ani velká část veřejnosti. Každopádně se jedná o vyvrcholení již skoro dva roky trvajícího politického dramatu, v němž kráčí o ovládání státního zastupitelství.

O odvolání ministra Pospíšila a jeho souvislostech se dočtete také v článcích:
Prezident Klaus odvolal ministra spravedlnosti Pospíšila
Odvolání Pospíšila: Nečas zkouší, co si může dovolit za bílého dne

Měnit ministra spravedlnosti v době, kdy lidé s nadšením vítají nejen změny na Vrchním státním zastupitelství v Praze (odvolání Vlastimila Rampuly), ale i naději, že justice snad poprvé po roce 1989 začíná pracovat podle hesla padni, komu padni, je počínání špatné a těžko obhajitelné. Navíc z vlády byl vykopnut jediný místopředseda ODS s potenciálem někdy v budoucnosti převzít řízení strany. Pokud Pospíšil neodejde definitivně z politiky a nezačne se věnovat umění po boku sběratelky Medy Mládkové, jeho popularita bude dál růst a Nečasovi už letos na podzim na volebním kongresu ODS vyroste silný vyzyvatel na správné straně barikády.

ČESKÁ POZICE dokonce zaznamenala obavu kmotrů, že kdyby se do postu vrchní státní zástupkyně v Praze dostala Bradáčová, do půl roku budou všichni sedět

A pokud ministr spravedlnosti žádal v této době o něco více peněz pro svůj resort, premiér mu měl vyhovět. Boj s korupcí, rozkrádáním státu a evropských fondů by měly být klíčovými částmi vládní agendy, proto by se v této sféře mohlo škrtat asi rozumněji než jinde. Na ochranu majetku státu by Nečas neměl litovat peněz. Musí dobře vědět, že deset krys stojí mnohem více peněz, než jedna kočka. Nebo je možné, že vládní strany ovládají krysy?

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman říká, že zaslechl hlasy, že některým vrcholným politikům ODS by se nelíbilo, kdyby byla vrchní státní zástupkyní v Praze jmenována Lenka Bradáčová (Pospíšil zamýšlel jmenovat ji tento pátek). Taková kočka musí v krysách vyvolávat hrůzu bezmála panickou. ČESKÁ POZICE dokonce zaznamenala obavu kmotrů, že kdyby se do postu dostala Bradáčová, do půl roku budou všichni sedět.

Dosavadní komentáře jednoznačně hovoří o tom, že Nečas svého ministra odvolal z jiných důvodů nežli z těch, které uvedl. Premiér bude osočován, že se postavil na stranu kmotrů ODS a různých podnikatelských skupin, které vysávaly a dále chtějí vysávat stát, což pro šéfa vlády boje proti korupci znamená otřesné vysvědčení. Nečas, jenž byl v době svého nástupu do čela ODS v roce 2010 připomínán jako Pan Čistý, bude nyní častován jako Pan Špína, protože se musel pod tlakem zevnitř strany postavit na špatnou stranu barikády.

Přežije to vláda?

Pečlivě však sledujme, jak se ke svému odvolání postaví Jiří Pospíšil a jeho nejbližší spolupracovníci v ODS a na ministerstvu spravedlnosti. Zatím to vypadá, že rychlost a styl odvolání si bývalý ministr bere velice osobně. Tento politik má pověst marketingového přeborníka, a pokud své mediální výstupy bude i nadále stavět zejména na tom, že chtěl, aby v červenci usedla na místo zametače kauz Rampuly populární státní zástupkyně Lenka Bradáčová, a že ministrovi uskutečnění tohoto razantního kroku nebylo povoleno, dostane s touto silnou kartou Nečase do těžké situace.

Premiér se z této šlamastyky může dostat s čistým štítem jedině tak, že nový ministr spravedlnosti vyhoví žádosti Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a Bradáčovou přeci jen jmenuje. K tomu ho ostatně vyzval ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Pak se by Nečasovi mohlo začít opět říkat Pan Čistý, i když tuto taktickou kreaci by si za rámeček asi nedal.

Jenže takový vývoj není příliš pravděpodobný. Proto hlavní otázka pro budoucí vývoj není, kdo ministra ve funkci nahradí, ale zda politickou krizi, která po odvolání Pospíšila nastane, vláda vůbec přežije. Jako doposud významný a populární politik ODS může Pospíšil se svou poslaneckou novou situaci vyhodnotit tak, že jestli vláda má být taková, pak je otázka, zda má být vůbec nějaká. Pospíšil získal i podporu TOP 09, jejíž předseda Karel Schwarzenberg řekl, že s odvoláním ministra spravedlnosti pohasla naděje na očistu justice. Je to natolik silné prohlášení, že dalším Nečasovým krokem může být už jen demise.

zpět na článek


© 2020 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.