Diskuse k článku

Krym jako faktor rovnováhy sil?

Za současné situace, kdy na východě země probíhá „protiteroristická operace“, je možná troufalé se domnívat, že problém Ukrajiny by se mohl dostat z barikád do diplomatických kuloárů. Ale pokud ano, je potřebné se zamyslet nad skutečnými motivy Ruska, které ho vedly k anexi Krymu, píše Vladimír Bäumel.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pane Votoupale dík, to je podstata!!!!!!!

Všichni západní politici uznávají, že příčinou 2. WW byly nesmyslné podmínky a ponížení Německa po 1. WW . A dneska dělají s Ruskem to samé. Takže nás ženou do další války. Copak ten Obama , Kerry , Ashtonová i náš Zaorálek / dnes už i Zeman/ jsou takoví magoři, že to nevidí. Jek to napsal pan Skřivánek dráždí medvěda v jeho brlohu násadou od lopaty. Chtějí jednat s Putinem /ať je jaký je/ jak s malým klukem, to si myslí že si to nechá líbit? On za sebou má docela reálnou sílu, jak ekonomickou tak vojenskou. Čím víc budou Rusko urážet tím budou vztahy horší. Ruský člověk musel přežít horší průse.y než jsou směšné ekonomické sankce organizované dnes proti němu. Vážení antirusisti jen tak dá, l ať už se rychle změníme v radioaktivní prach a potom možná budeme účinně ničit Rusko. Našima směšnýma operetníma evropskýma armádama ho nezničíme. Zvláště ne z pražských kaváren.

0/0
8.5.2014 6:17
Foto

K98a77r33e81l 72V69y40š73a41t63a

Re: Vynikající

le získat. USA se postupně dostává do role hajného honícího příliš mnoho zajíců s předpokladem, že to můžou být jaguáři. Jak jste trefně poznamenal, dravec i když plachý zahnaný do kouta se stává nebezpečným. Bojím se stavu, až se americká převaha zmenší natolik, že se z celého světového hajného stane "zajíc" zahnaný do kouta.

0/0
8.5.2014 1:08
Foto

K20a41r28e16l 47V75y19š16a68t49a

Re: Vynikající

Jak již uvedl jeden z diskutérů, myslím že pan Urbanec, Rusko už není velmocí. To je velký omyl. Rusko ať chceme nebo ne,  velmoc je i když rozpad SSSR a následná téměř desetiletá chaotická vláda Borise Jelcina byla západem (veřejností) vnímána jako ústup z pozice státu mající vliv na světové dění. I když si nedělám žádné iluze o schopnostech vojenské mašinerie USA, jejich analytiků, (viz Irák se zbraněmi hromadného ničení, Afganistán, Gruzie, rozvrat arabských států "jarem" a Syrií), dost přesně predikovali vývoj Ruska po nástupu Putina. Svědčí o tom dlouholeté postupné obkličování Ruska základnami, urputná snaha pod různými záminkami vytvořit síť protiraketové radarové obrany co nejblíže k jeho hranicím. To se nedělá kolem bezvýznamného státu. Hegemonie USA ve světě se drolí nejenom ekonomicky, ale i prudkým vývojem Číny, sílící EU a růstem síly právě Ruska. Ať se USA snaží jak chce, postupně se zvětšuje skupina států nejenom vlastnící atomové zbraně, ale i se schopností je dost rych

0/0
8.5.2014 1:02

J. Křivan

Krym poloostrov no skoro ostrov

Výjimečně dobrý příspěvek, už jsem vážně uvažoval jestli se ČP nepovedla sebevražda.

Jen bych chtěl poznamenat, že Krym není s Ukrajinou spojen mohutnou šíjí jak to vypadá podle úvodního obrázku. Většinou se jedná o mořské úžiny a jen dva pevninské přechody, ten větší je široký asi 5 km, ten užší jen několik set metrů. Přesto jsou pro Krym v tento okamžik životně důležité. Proudí z nich na Krym voda z ukrajinského Dněpru, kanálem, který byl vybudován společnými silami ještě za éry SSSR v šedesátých letech. Z Krymu udělal i zemědělsky zajímavou oblast. Obdobně proudí na Krym i plyn.

PS. Rozhodnutí Chruščova o přidělení Krymu Ukrajině proto v tehdejších podmínkách nebylo tak nesmyslné, jak to nyní vypadá.

0/0
7.5.2014 23:48
Foto

Petr Votoupal

Vynikající

Vynikající. Ve srovnání s bláboly politických geografů a analytiků zejména na ČT 24, ale i v jiných sdělovacích prostředcích, je tento příspěvek informativní, věcný a zasvěcený. Otázkou je, zda bylo pro Evropu dobré, aby bylo Rusko zahnané do kouta (nebo svou pozici tak vnímalo), k čemu to povede (na to autor částečně odpověď nabízí) a komu to prospěje.. Díky!

0/0
7.5.2014 23:15
Foto

K54a85r14e91l 87P30l15í53h76a73l 2199625198871

Re: No konečně !

Zbytečně provokujete. Článek dobrý. Slabým místem Ruska je neustálé ostré vymezování se proti všemu spojenému s USA. Dost jim to zatmavuje mozek a je to vidět na jejich hysterických reakcích nejen v případě Ukrajiny. Rusko nemá potenciál působit celosvětově jako USA, což jeho komplex ještě více umocňuje. Bohužel, na místo vytváření si spojenců obdobně jako USA v případě NATO, se Rusko chová k sousedům často velmi macešsky a svou pozici tím oslabuje. Rusko svým počtem obyvatel ani ekonomikou už není velmocí a pokud se bude pořád izolovat, uškodí sobě. Zvlášť, když na jeho hranicích roste země, která má 10x více obyvatel a je velmi ambiciózní. Právě jsem četl článek, jak post-sovětské země ve střední Asii se ekonomicky postupně odklánějí od Ruska a orientují se na Čínu. Jak dlouho bude Rusům trvat, než zjistí, že jsou sami?

0/0
7.5.2014 22:48

J. Václav

Čo, čo ?

Rusofilové opravdu ztratili řeč. Že by Putin nastavil pr del ?

0/0
7.5.2014 21:34

M. Franz

Re: No konečně !

Souhlas!

0/0
7.5.2014 17:29

J. Václav

No konečně !

Zodpovědný a pravdivý pohled na vše, co se děje kolem Ukrajiny a Ruska. Doufejmě, že tentokrát se rusofilové spokojí jen se skřípáním zubů.

0/0
7.5.2014 14:21
Foto

Edita R. 1626549421742

díky

Díky za důkladnou a informovanou analýzu.

0/0
7.5.2014 13:09

Díky pane Baumele

Konečně reálná analýza, která má hlavu a patu!

0/0
7.5.2014 12:01