Diskuse k článku

Krym jako faktor rovnováhy sil?

Za současné situace, kdy na východě země probíhá „protiteroristická operace“, je možná troufalé se domnívat, že problém Ukrajiny by se mohl dostat z barikád do diplomatických kuloárů. Ale pokud ano, je potřebné se zamyslet nad skutečnými motivy Ruska, které ho vedly k anexi Krymu, píše Vladimír Bäumel.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J. Václav

No konečně !

Zodpovědný a pravdivý pohled na vše, co se děje kolem Ukrajiny a Ruska. Doufejmě, že tentokrát se rusofilové spokojí jen se skřípáním zubů.

0/0
7.5.2014 14:21

M. Franz

Re: No konečně !

Souhlas!

0/0
7.5.2014 17:29
Foto

K11a55r72e20l 25P37l50í42h34a34l 2879315848571

Re: No konečně !

Zbytečně provokujete. Článek dobrý. Slabým místem Ruska je neustálé ostré vymezování se proti všemu spojenému s USA. Dost jim to zatmavuje mozek a je to vidět na jejich hysterických reakcích nejen v případě Ukrajiny. Rusko nemá potenciál působit celosvětově jako USA, což jeho komplex ještě více umocňuje. Bohužel, na místo vytváření si spojenců obdobně jako USA v případě NATO, se Rusko chová k sousedům často velmi macešsky a svou pozici tím oslabuje. Rusko svým počtem obyvatel ani ekonomikou už není velmocí a pokud se bude pořád izolovat, uškodí sobě. Zvlášť, když na jeho hranicích roste země, která má 10x více obyvatel a je velmi ambiciózní. Právě jsem četl článek, jak post-sovětské země ve střední Asii se ekonomicky postupně odklánějí od Ruska a orientují se na Čínu. Jak dlouho bude Rusům trvat, než zjistí, že jsou sami?

0/0
7.5.2014 22:48

J. Křivan

Re: No konečně !

Neúspěch se neodpouští. Ekonomický model SSSR selhal. Odstředivé síly udělaly z impéria adepta určeného k zániku. Kdo by se ho držel. Jenže čas ukázal, že i po Jelcinově opilecké rozmařilosti se Rusku podařilo se resuscitovat až příliš. Ani úspěch se nepromíjí, obzvlášť pokud ho má konkurence. Takové příklady táhnou, už jenom pomyšlení, že by obchod s plynem a naftou nemusel být za USD, jak předpokládá v budoucnosti BRICS, je důvod nejen k zamyšlení. Proč Rusku nepřidělat pár vrásek na čele navíc?

PS. Na Čínu se orientuje celý svět. Nevidím v tom spásu, ale v dlouhodobém horizontu i náš problém. A to se Čína snaží o roli hodné tety. Jen dva příklady.

Až poteče nafta a plyn místo do EU do Číny lze očekávat další dlouhodobé zastavení ekonomického růstu v EU.

Když před několika léty v Číně vzniklo hnutí, "každý den litr mléka je zdravé" Mléko se ve světě stalo bleskurychle nedostatkovým zbožím a jeho ceny vyletěly nahoru.

Už jenom poznámka. O probíhající migraci prostých Číňanů na východn

0/0
8.5.2014 8:49