„Kruh náhod“ kolem exšéfa pražského Dopravního podniku se uzavírá

Nová informace odhaluje tok peněz mezi firmami financujícími matku Martina Dvořáka a společnostmi napojenými na zakázky DPP.

„Kdyby moje máma byla důchodkyně - se vším respektem - s důchodem osm tisíc měsíčně, taková paní Kocourková, a najednou udělala takový obchod, tak chápu, že nad tím všichni kroutí hlavou,“ oceňuje podnikatelské schopnosti své matky Martin Dvořák. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

„Kdyby moje máma byla důchodkyně - se vším respektem - s důchodem osm tisíc měsíčně, taková paní Kocourková, a najednou udělala takový obchod, tak chápu, že nad tím všichni kroutí hlavou,“ oceňuje podnikatelské schopnosti své matky Martin Dvořák.

Čtvrteční Hospodářské noviny (HN) přinesly zásadní dílek do puzzle mapujícího tok peněz mezi firmami, které poskytly finance matce Martina Dvořáka, a firmami napojenými na zakázky pražského Dopravního podniku. „Já si myslím, že je to určitě náhoda,“ reaguje exšéf podniku Dvořák na zatím nejsilnějším „střelivo“, které se snaží odkrýt vyvádění peněz z DPP.

Jak již dříve informoval server Aktuálně.cz, Dvořákova matka Marie Nováková si v roce 2009 koupila na Madeiře dům. Získala na to úvěr v hodnotě 1,5 milionu eur od hongkongské firmy Unitex International Capital. Týž den si tato společnost půjčila 100 milionů korun od offshorové společnosti Mavex Group Incorporated (obě firmy zastupuje právník David Michal z advokátní kanceláře Šachta & Partners) sídlící na Britských Panenských ostrovech. Aktuální informace HN „kruh náhod“ uzavírá: karibská společnost Mavex Group Incorporated v době nákupu madeirského domu vlastnila firmu napojenou na zakázky dopravního podniku, kterému v té době šéfoval syn Marie Novákové. Onou firmou je Bitmedia, která kasíruje od DPP peníze za patent na obrazovky ve stanicích metra.

„Já si myslím, že je to určitě náhoda,“ reagoval pro Hospodářské noviny Dvořák a dodal: „Ale hlavně si myslím, že Bitmedii žádná taková společnost nevlastnila.“ dodal. Jak ale upozornily HN, majetkové podíly Mavexu jsou zapsány v listinách obchodního rejstříku.

Připomeňme Dvořákovu reakci z rozhovoru pro server Aktuálně.cz, ve kterém bývalý „generál“ dopravního podniku v Praze obhajuje úspěšné podnikání své matky: „Kdyby moje máma byla důchodkyně – se vším respektem – s důchodem osm tisíc měsíčně, taková paní Kocourková, a najednou udělala takový obchod, tak chápu, že nad tím všichni kroutí hlavou. Ale v okamžiku, kdy má majetek v řádech – nechci přehánět – víc než stovky milionů, tak to nechápu.“

Jak uvedl server Aktuálně.cz, majetkové poměry Dvořáka i jeho rodiny prověřuje protikorupční policie.

Související články: