Diskuse k článku

Krize práce. Vyhraje stroj nad zaměstnancem?

V 19. století ničili dělníci parní stroje, které nahrazovaly jejich manuální práci. Tato situace se v mnohém opakuje. Jenže na počátku 21. století jsou mnohem více ohrožena pracovní místa „bílých límečků“. Vtrhnou snad tito pracovníci do datových center, aby uhájili své židle?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Mach 29.12.2014 1:23

Nahrazení lidí stroji

Nahrazení lidí stroji, ve větším měřítku než dnes technicky pravděpodobně proveditelné bude ale vždy také bude platit okřídlené, že peníze jsou až na prvním místě. Tudíž problém není ani tak v tom, že se IT raketově rozvíjí jako v tom, jak velké náklady na pracovní sílu jsou v Evropě či obecně na západě. Příliš velké zdanění práce (u nás dosahuje extrémních hodnot) vede k tomu, že zaměstnavatelům se nevyplácí zaměstnávat a raději se spoléhají na robotizaci a automatizaci. Stačí zrušit zdanění práce a vznikne dost pracovních míst. V delším časovém období nanotechnologie, genetické modifikace a 3D tisk nejspíš umožní to, že běžné spotřební zboží a životní potřeby budou k dispozici v takovém množství, že budou zdarma. A kdo tedy nebude chtít pracovat nebude muset. (Sen všech komunistických utopistů, psychopatů, regulátorů, přerozdělovačů či obecně flákačů tedy nejspíš bude realizován tím proti čemu tito vždy tak vehementně bojovali a co odmítali, tedy rozvojem informačních technologií.) J

P. Šimek 29.12.2014 10:36

Re: Nahrazení lidí stroji

Nějak mi nebere hlava, jaké čistě tržní síly by docílily toho, že základní životní potřeby (včetně bydlení) budou za nulovou cenu. Bylo by fajn, kdyby se ty tisíce let úsilí konečně zúročily v tom, že nebudeme muset pracovat (resp. ne tolik a/nebo ne všichni), ale to přece nemá řešení v trhu, leda v politice.

P. Mach 29.12.2014 12:08

Re: Nahrazení lidí stroji

Ani v trhu, ani v politice ale technologii. Vždyť to jasně píšu.

P. Šimek 29.12.2014 13:13

Re: Nahrazení lidí stroji

Já to vidím, ale nerozumím. :) Píšete o technologiích (všeho bude hodně) a o trhu (proto to bude zadarmo). Kdo přesně těm lidem, kteří se rozhodnou nepracovat, dá zadarmo střechu nad hlavou, teplo a jídlo? Nějaký soukromý subjekt?

P. Mach 29.12.2014 23:00

Re: Nahrazení lidí stroji

To vidím, že nerozumíte. Bohužel nejsem natolik dobrý pedagog, abych prolomil práh vašeho nepochopení.

P. Šimek 30.12.2014 0:20

Re: Nahrazení lidí stroji

Ale ne, píšete docela dobře. :)

Jenom prostě to "budou k dispozici v takovém množství, že budou zdarma" by znamenalo, že by musely být v nekonečném množství, což nebudou. Nějaký ten základní nepodmíněný příjem, garantovaný státem, bude nutný. Souhlasím s vámi, že by stát neměl danit práci, neměl by podle mě danit žádný z výrobních prostředků (takže ani práci strojů, o čemž se občas uvažuje), ale primárně spotřebu.