Proč nebyl uzavřen vzdušný prostor?

Podrobnosti spojené se sestřelením malajsijského Boeingu 777 se nejspíše nikdy nedozvíme. Až dosud si mnozí mysleli, že konfrontace na východě Ukrajiny zůstane lokálním konfliktem, ale současné události jej již přesahují. Do Evropy se vrátila historie.

Gábor Stier 20.7.2014

V trávě leží rozervané kusy boeingu... foto: Reuters

V trávě leží rozervané kusy boeingu...

Katastrofa dopravního letadla malajsijské letecké společnosti šokovala svět. Šokovala, ale nemohla jej překvapit. Ve vzduchu nad východní Ukrajinou je totiž už dlouho velmi rušno a systémy protivzdušné obrany jsou v pohotovosti. Ukrajinské vzdušné síly bombardují a ostřelují pozice povstalců, přičemž už přišly o několik letounů An–26, Su–25 a jeden Il–76.

Proč nebyl uprostřed této vzdušné války vzdušný prostor nad těmito dvěma oblastmi úplně uzavřen? To je dobrá otázka, na kterou se stále nedostává odpovědi, stejně jako se nejspíše nikdy nedozvíme podrobnosti tragédie malajsijského Boeingu 777.

Vlastní zájmy všech stran

Na Ukrajině se totiž neodehrává pouze tradiční občanská válka, ale ke stále krvavějšímu konfliktu se přidává také čím dál divočejší válka mediální. Udělat si o situaci jasný obraz je ještě těžší s ohledem na to, co všechno je na obou stranách v sázce.

Nyní se budou všichni řídit vlastními zájmy a snažit se vnutit světu vlastní výklad, k čemuž určitě najdou „odpovídající“ důkazy

S největší pravděpodobností se proto budou i nyní všichni řídit vlastními zájmy a snažit se vnutit světu vlastní výklad, k čemuž určitě najdou „odpovídající“ důkazy. Podle současných předpokladů byl letoun sestřelen a za jeho sestřelením jsou povstalci, ovšem okolnosti události zůstávají víc než mlhavé. O motivaci ani nemluvě.

Když už je řeč o zájmech všech stran, podle této logiky vyjdou ze současné tragédie nejlépe USA, které jsou v konfliktu nepřímo angažované. To samozřejmě neznamená, že za tragédii Boeingu mohou USA. Nemůže však být pochyb, že tento případ vkládá Washingtonu do rukou důležité trumfy, kterých může využít ve vztahu k Evropě, která se až dosud zdráhala v otázce sankcí, a ještě lépe proti Rusku, které je dle Bílého domu až příliš sebevědomé.

Překročení Rubikonu

Samozřejmě, že po současných událostech bude média ještě méně zajímat, že v takzvané protiteroristické vojenské operaci umírají civilisté, stejně jako tato tragédie se vší jistotou zatlačí do pozadí hrůzy v pásmu Gazy i mezitím rozpoutanou pozemní operaci. A nedivme se, upadne-li pomalu zcela v zapomnění i to, co ve skutečnosti uvolnilo ukrajinskou lavinu.

Oproti tomu si můžeme být jistí, že západní mainstreamová média budou k odpovědnosti za současné události volat ruského prezidenta Vladimira Putina. Potom už je téměř jedno, kdo je odpovědný za smrt téměř tří set civilistů, kteří se současným, čím dál drsnějším rusko-ukrajinským konfliktem neměli vůbec nic společného – následky této tragédie jsou nedozírné.

Obě strany překročily Rubikon, nervózně se nechávají strhnout a čím dál víc jsou sužovány nenávistí

Obě strany překročily Rubikon, nervózně se nechávají strhnout a čím dál víc jsou sužovány nenávistí. Až dosud si například mnozí mysleli, že konfrontace na východě Ukrajiny zůstane za hranicemi této oblasti jako lokální, takzvaný „zamrzlý“ konflikt, ale současné události jej již přesahují.

Bezpečnost Evropy

I dosud se občas vynořila otázka, zda je ruská kontrola nad povstalci, respektive americká nad různými ukrajinskými jednotkami bojujícími v dotyčných dvou oblastech nadále udržitelná. Nyní se jeví čím dál pravděpodobnější, že začne ocas vrtět psem, což by mohlo přivést Kreml do obzvlášť choulostivých situací.

Mezitím se pomalu stahuje i hedvábná americká smyčka okolo krku Evropy, což definitivně znemožňuje sbližování, normální spolupráci i posilování obou na sebe odkázaných pólů eurasijské oblasti. Události by mohly dospět až k tomu, že by pod záminkou udržení míru mohly k velké radosti Kyjeva a jeho hlavního sponzora vstoupit na Ukrajinu zahraniční vojska. To by Moskvu přinutilo jednat, čímž by se proti své vůli do konfliktu ještě více zapletla.

Válka vstupuje do nové fáze a více než kdy dříve se dotýká bezpečnosti Evropy

Doufejme, že události natolik daleko nedospějí, ale nedělejme si iluze – pro Washington by to bylo jen třešničkou na dortu. I bez toho však válka vstupuje do nové fáze, rozšiřuje se a více než kdy dříve se bezprostředně dotýká bezpečnosti Evropy. To vše zároveň znamená, že se do Evropy vrátila historie, odehrává se před námi a budoucnost je znovu otevřená.

L. Šušlík Odkaz: Echo Moskvy - Julia Latynina... 21:49 21.7.2014
S. Cerman Neumělá propaganda pana Šušlíka... 10:22 23.7.2014
J. Křivan dnešní vyjádření Jana Schneidera... 16:45 21.7.2014
J. Václav 261 UFFF !!! 9:54 21.7.2014

Počet příspěvků: 85, poslední 25.7.2014 08:20 Zobrazuji posledních 85 příspěvků.