Setkání s Rickem Falkvingem zprostředkovala ČESKÁ POZICE svým čtenářům již před dvěma lety. Zakladatel první pirátské strany na světě, švédské Piratpartiet, nám tehdy poskytl rozhovor v pražském Hard Rock Café. Ještě dnes si na něj prý rád vzpomene, do Prahy se s láskou vrací a české pivo mu zachutnalo natolik, že ho vyhledává po celém světě. Již tehdy hovořil o rodící se novince – virtuální měně bitcoin.
Od té doby prošla kryptoměna bouřlivým vývojem (ČESKÁ POZICE se jí věnovala v sérii článků) – ke konci roku 2013 dosáhla dosavadního vrcholu, když se směnný kurz pohyboval kolem 1000 dolarů za bitcoin… A nyní přišlo „černé úterý“: 25. února přestala fungovat největší bitcoinová burza Mt. Gox. Její CEO Mark Karpeles se k tomu vyjádřil slovy, že jeho byznys „stojí na rozcestí“. Více neřekl, ani co se týče dalších kroků, ani místa, kde se sám nachází. Pro majitele bitcoinů, kterých na světě koluje zhruba za 6,4 miliardy dolarů, těžká rána... Jedním z nich byl i Rick Falkvinge.
Sám se přitom stal první známou osobností, která bitcoin podpořila, a v roce 2011 do ní velmi veřejně šel – jak sám říká v pokerové terminologii – „all-in“: „A ze stejného důvodu jsem od té doby jeho velmi silným obhájcem.“
Kdo složí puzzle?
Ricka Falkvingeho jsme oslovili nejprve prostřednictvím e-mailu a poté i telefonicky v jeho domově ve Švédsku. Na otázku, co se podle něj tento týden stalo, ČESKÉ POZICI řekl: „Panuje hodně nejistoty, ale z informací, které se objevují, se zdá, že Mark Karpeles podvedl všechny, včetně svých zaměstnanců. K dnešnímu dni zní jako jedno z věrohodných vysvětlení, že se Karpeles dostal během delší doby do ztráty, kterou se nejdřív snažil ututlat a na které později vydělal. Pokud je tomu skutečně tak, mluvíme zde o druhém největším podvodu v privátním finančním sektoru, hned po Berniem Madoffovi.“
Karpeles dle Falkvingeho vytvořil nový světový rekord v mizerném PR, když vysílal zprávy typu „přestaňte se ptát“ v době, kdy byl jediným, kdo „věděl“. A složit tuto skládačku, k níž mnoho lidí přikládá jednotlivé dílky informací, je nyní na detektivech.
Falkvingeho ztráta
„Jen“ citelných 160 mincí, v dnešním přepočtu kolem sta tisíc amerických dolarů...Sám Falkvinge se již 4. února snažil na svém blogu varovat, že v Mt. Gox něco není v pořádku. Bitcoiny vybrané z účtu dle něj byly odečteny, ale nikde se neobjevily, prostě „se vypařily“. Již tehdy upozorňoval na to, že v Mt. Gox chybějí bitcoiny v hodnotě 38 milionů dolarů. Již tehdy se snažil dostat ke svým penězům, při každé transakci se mu však prý podařilo převést pouze zlomek toho, o co se pokoušel.
Nakonec neztratil vše, ale „jen“ citelných 160 mincí, v dnešním přepočtu kolem sta tisíc amerických dolarů (250 tisíc v kurzu z doby, když byl bitcoin na vrcholu). Zná však prý případy investorů, kteří přišli o všechno, i lidí, kteří si v důsledku této události vzali život…
Na dotaz ČESKÉ POZICE, jak mohl této finanční ztrátě předejít, Falkvinge odpověděl: „Jediným způsobem by bylo nemít je uložené u třetí strany, ale v ,chládku‘, pod vlastní kontrolou. ,Chladné ukládání‘ (cold storage) je způsob uložení bitcoinů tak, aby klíč potřebný k jejich utracení nebyl dostupný z žádného počítače připojeného k síti. Takto jsou totiž ochráněny před digitálním vloupáním, neboť zloděj se k nim nemůže dostat, i kdyby měl váš počítač zcela pod kontrolou. Vytištění klíčů na papír je oblíbená metoda, jak data uložit off-line. Já osobně mám počítač, který je momentálně off-line.“
Ohledně prudkého nárůstu této digitální měny v minulých měsících má Falkvinge jasno: „Není to ani blízko tomu, co teprve přijde.“Nejsou ale bitcoiny uložené na vlastním hardwaru snazším terčem krádeže? „Myslím, že právě proto spousta lidí držela své peníze na on-line úložišti,“ odpovídá Falkvinge. „Já jsem předpokládal, že tak by případná ztráta byla nahrazena, což by v případě, že by mi bitcoiny někdo ukradl uprostřed noci z mého domácího počítače, nebylo možné. Tento předpoklad se ukázal jako velmi, VELMI drahý omyl.“
Bitcoin žije!
Navzdory této negativní zkušenosti Falkvingeho víra v bitcoin neochabla. Ohledně prudkého nárůstu této digitální měny v minulých měsících má jasno: „Není to ani blízko tomu, co teprve přijde. Ještě jsme se nedostali k vertikální části takzvané křivky osvojení. Když se podíváme na jiné, nové a převratné technologie, trvá jim deset let, než se ZAČNOU stávat mainstreamovými. To znamená, že se k té vertikále dostaneme někdy v letech 2019 až 2020.“
Může ale po tomto týdnu bitcoin znovu získat důvěryhodnost? Falkvinge říká, že „už se stalo“: „Mt. Gox byla pro bitcoin problematická, neboť vytvářela spoustu nejistoty. Trhy mají rády předvídatelnost, a poté, co Mt. Gox skončil, je pole zbývajících hráčů mnohem profesionálnější. Den, kdy se Mt. Gox složil, byl jedním z těch, kdy se uskutečnilo nejvíce bitcoinových obchodů.“
Falkvingeho víru v prospěšnost virtuální měny však nesdílí mnozí politici, například senátor za Západní Virginii Joe Manchin, který oslovil ministra financí Spojených států, Fed a další regulátory, aby bitcoin zakázali, podobně jako například Čína. Argumentuje tím, že tato měna je zneužitelná pro obchod s drogami, praní špinavých peněz a terorismus. Navíc je velmi volatilní a narušuje stabilitu trhu.
„Volatilita bitcoinu a narušení trhu? Není to narušení trhu, JE to trh! Narušením trhu jsou regulace.“Podle Falkvingeho se však americký senátor jen snaží zneužít paniky a prodat hloupé myšlenky podobně hloupým lidem. „Spojené státy se stávají společností strachu z nového a neznámého, a on takovým voličům podstrojuje. Ten člověk může být klidně ignorován,“ říká a dodává: „Vlády se snažily zastavit peer-to-peer technologie od roku 1990, posledních 25 let – a podívejte se, jak byly úspěšné...“
Není přesto bitcoin nebezpečný, co se týče zneužití měny k nekalým účelům? „V porovnání s dolarem a eurem, kterých se využívá pouze k nasycení a ošacení hladových dětí?“ sarkasticky namítá Falkvinge, a na téma volatility bitcoinu pokračuje: „Narušení trhu? Není to narušení trhu, JE to trh! Narušením trhu jsou regulace.“
Karpeles a pirát?
Ač byla ztráta investice do bitcoinu pro Falkvingeho bolestivá, nepropadá depresi. Jako zakladatel švédské pirátské strany jezdí po světě a hovoří o důležitosti svobody internetu i dalších občanských svobod. To se podle něj silně překrývá s míněním bitcoinové komunity. Kromě toho – jak se pochlubil – je zdatným programátorem a vždy má nějaký ten projekt rozdělaný.
Na otázku, zda přeci jen ve vlastním boji za virtuální měnu neprohrál, a ještě k tomu s „pirátem“, říká: „Bojuji za svobodu internetu a slova. Podvod a klamání jsou trestné ve většině zemí světa. Nemyslím, že Karpeles je pirát, a ani on sám se za něj nepovažuje.“
Mince zůstanou
Bitcoin není jedinou kryptoměnou, existují i alternativy. Falkvinge je přesvědčen, že tyto „altcoins“ jsou každá zajímavým zdokonalením původního bitcoinu a každá přináší zlepšení v nějakém aspektu, jako je soukromí, „těžba“, stabilita, rychlost transakce a podobně. Není však podle něj sporu o tom, že bitcoin má obrovský náskok, co se týče distribuční sítě a zapojeného hardwaru.
„Bitcoin a kryptoměny obecně nahrazují kreditní karty a bankovní transakce, nikoliv fyzické peníze. Alespoň prozatím.“„Hodně stoupenců má například dogecoin, který by mohl sehrát významnou roli v segmentu drobných transakcí, ale mimo něj dnes žádnou jinou jako perspektivní nevidím. Hlavní přínos altcoinů je v tom, že kdyby se prokázala nějaká zásadní chyba v nějakém aspektu bitcoinu, nahradila by ho další nejvýznamnější kryptoměna v pořadí.“
Ani vizionář Rick Falkvinge však nevidí konec peněz fyzických: „Římská říše měla kovové mince. My je používáme dodnes, přestože před pár sty let přibyly peníze papírové. Myslím, že pro nejbližší budoucnost kovové mince ve společnosti zůstanou – bitcoin a kryptoměny obecně nahrazují kreditní karty a bankovní transakce, nikoliv fyzické peníze. Alespoň prozatím.“
A bude pokračovat s investováním do bitcoinu? „Rozhodně! Podnikatelský záměr i přitažlivost pro uživatele jsou fantasticky silné.“
- Přečtěte si rovněž článek ČESKÉ POZICE Vzestup a pád největší bitcoinové burzy Mt. Gox.