Ceska Pozice

„Koudelka je sociálně demokratický Rampula.“

Jiří Vyvadil, bývalý předseda senátního ústavně-právního výboru, komentuje kandidaturu Zdeňka Koudelky na člena Ústavního soudu.

Když jsme připravovali článek o kandidatuře Zdeňka Koudelky na post ústavního soudce, požádali jsme o názor mimo jiné Jiřího Vyvadila, bývalého předsedu senátní ústavně-právního výboru, nyní řadového člena ČSSD. Obdrželi jsme rozsáhlou odpověď ve formě článku, který v plné šíři zveřejňujeme.

Připomeňme kontext: mezi prezidentem Václavem Klausem a horní komorou parlamentu se vede bitva o jmenování nových členů Ústavního soudu. V únoru Senát odmítl odsouhlasit Klausova kandidáta Jana Sváčka, nyní ústavně-právní výbor nedoporučil Zdeňka Koudelku, v letech 1998 až 2006 poslance za ČSSD.

Komentář Jiřího Vyvadila

Jsem – myslím – tolerantní člověk. Vím, že sám jsem dělal chyby a že každý může dělat chyby. Vím také, že každá politická strana je jenom určitým odrazem společnosti. Jsou v ní jak lidé morální, hodnotní a zapálení pro zájem obecný a nikoliv jen svůj, tak i mafiáni a parazité. Rozdíl je v tom, v jakém poměru se v té které politické straně ta která skupina nachází a zejména, jak vedení, té které strany k patologickým jevům přistupuje. 

Vyvadil: Každá strana má přímo či nepřímo své Vesecké a Rampuly. I ČSSD má svého Rampulu - je jím Zdeněk Koudelka.

Netvrdím, že tomu tak nebylo v minulosti (Šlouf, ale i Tvrdík), ale dnes si myslím, že ČSSD nemá na decizních místech šedých eminencí lidi typu Janouška, Hrdličky a spol. jako ODS. A to je dobré. Žijeme v právním státě, který mimo jiné znamená nárůst významu právníků. I právníci jsou různí: brilantní či průměrní, všeho schopní hochštapleři i idealisté omezovaní pouze potřebou respektovat tržní mechanismy.

Každá politická strana má přímo či nepřímo své „Vesecké“ a její kukaččí vejce typu „Rampuly“. Renata Vesecká i Vlastimil Rampula nepochybně věrně sloužili ODS (a je nepodstatné, že Vesecká byla původně jmenována za vlády Jiřího Paroubka). I sociální demokracie má svého Rampulu – je jím Zdeněk Koudelka.

Různé vlivové skupiny ODS se snažily udržet Veseckou ve funkci, a když to nevyšlo, téměř hystericky bojují za udržení Rampuly, který zametl téměř vše, co se v Čechách proti vlivným skupinám zametat dalo. Podobnou, ovšem daleko více ponižující roli, sehrál náměstek Nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké Zdeněk Koudelka. Vrabci na střeše si štěbetali, že jej v rámci své rafinované kádrové politiky prosadil do této funkce bývalý místopředseda Nejvyššího soudu - jinak to účastník zájezdu po moravských státních zastupitelstvích pro účely urychleného osvobození Jiřího Čunka – Pavel Kučera. Dnes se o tom málo ví, ale jako trochu více zasvěcený z pozice bývalého předsedy ústavněprávního výboru Senátu a následně též poradce tehdejšího předsedy ČSSD vím, že jeho vliv v otázkách personálních byl výrazný – a dlužno dodat, že poté co vytvořil tandem Kučera – Němec i velmi negativní.

Zdeněk Koudelka podle mého názoru vyznává jedinou hodnotu – hodnotu jak získat prostřednictvím konexí, či úhybných manévrů co nejlépe placené místo vrcholného justičního pracovníka, pokud možno spojeného se služební Audi A8 či BMW 520d.

Při projednávání trestního zákoníku na sklonku roku 2006 v rozporu s přáním poslaneckého klubu ČSSD pro návrh tohoto zákona jako zpravodaj plédoval. Šlo o prestižní záležitost ministra Pavla Němce a Renaty Vesecké. Zákon tehdy byl odmítnut, ale Koudelka na 4 roky získal zmíněnou trafiku náměstka Nejvyšší státní zástupkyně a služební BMW. Jen chybička se vloudila: Tehdejší vedení ČSSD, minimálně Jiří Paroubek, rozhodně nepokládal Zdeňka Koudelku za důvěryhodnou postavu, a tak Kučerova akce nepřinesla příliš tolerance pro „čunkiádu“ Renáty Vesecké. Nevím, co dělal Koudelka na Nejvyšším státním zastupitelství. Vím, že trestní právo až tak dalece nebylo jeho koníčkem. Soustřeďoval se na obranu Renáty Vesecké a apologetiku pochybných právních názorů Václava Klause.

Navržení Zdeňka Koudelky na ústavního soudce je tak příznačným projevem Klausova cynismu, který se prohlubuje s blížícím se koncem jeho prezidentství. Tak jak bojuje za Bártu, tak jak odsuzuje odposlechy svého bývalého korunního prince Béma, miluje i Koudelku. A miluje jej celá ODS. Ano, Koudelka by byl bezesporu kukaččím vejcem fenoménu nazývaného médii obrazně justiční mafií na Ústavním soudě. „Klaus je cynik. Hájí Bártu, odsuzuje odposlechy Béma, a miluje Koudelku,“ míní Vyvadil.

Proto místopředseda ODS Přemysl Sobotka jej tak hájí, proto ODS za něj je ochotna cedit krev.

Ústavní soudci jsou různí, chytří i méně chytří, silní i šedivé myši, ovšem zvolením Koudelky by Ústavní soud získal pachuť nečistoty.

Jsem dnes řadový člen ČSSD, ne vždy beru věci úporně, ale otázku zabránění jmenování Zdeňka Koudelky ústavním soudcem má pro ČSSD v Senátu možná nejvyšší prioritu zásadovosti. Ano, velice bych si přál, aby Klub senátorů ČSSD jako jedna žena a jeden muž odmítl návrh Václava Klause na jmenování Zdeňka Koudelky ústavním soudce.

Ať si ho ODS pokusí zvolit sama. Bude to její morální porážka.

Jiří Vyvadil byl poslancem sociální demokracie v letech 1992 až 1996, poté se stal senátorem. Dnes je řadovým členem ČSSD a pracuje jako advokát a rozhodce Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR.

 

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.