Kóta Radlická 58: Záhadně laciný pozemek od Jančíka.

Prodal starosta Prahy 5 Milan Jančík dům v Radlické ulici, kde nyní bude sídlit Paroubkův LEV 21, firmě Subterra úmyslně pod cenou?

Čtyři měsíce před komunálními volbami v roce 2006 schválilo zasupitelstvo MČ Praha 5 prodej domu v Radlické ulici. Předkladatelem návrhu byl starosta Milan Jančík. foto: © ČESKÁ POZICE, ČTKČeská pozice

Čtyři měsíce před komunálními volbami v roce 2006 schválilo zasupitelstvo MČ Praha 5 prodej domu v Radlické ulici. Předkladatelem návrhu byl starosta Milan Jančík.

Při pátrání po sídle nové politické strany Jiřího Paroubka (LEV 21) narazila ČESKÁ POZICE na podivný prodej inkriminovaného objektu v Praze na Smíchově. Podle údajů dostupných na webu Městské části Praha 5 schválilo zastupitelstvo 15. června 2006 prodej domu v Radlické ulici č. 58 společnosti Subterra za celkových 21 700 000 korun. Z toho cena souvisejícího pozemku tvořila 3 700 000 korun. Právě tato částka se zdá být v porovnání s tehdejšími cenami podezřele nízká.

Podíváme-li se totiž do cenové mapy stavebních pozemků na sousední parcely, zjistíme, že jejich průměrná cena za metr čtvereční se v roce 2006 pohybovala v rozmezí 3123 až 3370 korun. Přitom v případě Radlické č. 58 (o celkové výměře 2808 m2) vychází hodnota metru čtverečního pouze na 1317 korun. Předkladatelem návrhu na prodej nemovitosti byla rada městské části, respektive tehdejší starosta Milan Jančík (ODS).

V červnu 2010 prodala Subterra nemovitost nynějšímu vlastníkovi, společnosti Eukaryota. Podle smlouvy, kterou dostala ČESKÁ POZICE k nahlédnutí, činila kupní cena již 44 686 195 korun. Z toho hodnota pozemku vyskočila na úctyhodných 17 169 025 korun, respektive 6 114 korun za metr čtvereční. (Tato hodnota zhruba odpovídá cenám okolních pozemků, u kterých se cena za metr čtvereční v roce 2010 pohybovala v rozmezí 4600 korun až 5300 korun.)

Subterra, Eukaryota a Radlická 58
  • Jediným akcionářem Subterry je akciová společnost Metrostav, která v minulosti získala od Prahy mnohamiliardové veřejné zakázky. Firma například vybudovala 120 kilometrů traťových tunelů a 57 stanic podzemní dráhy. V jejím repertoáru je i tunelový komplex Blanka.
  • Eukaryota vznikla v listopadu 2009. Sídlí v Praze na Žižkově a jediným akcionářem firmy je kyperská společnost First CEE Private Partners Limited. Jedinou členkou představenstva Eukaryoty je 28letá Petra Janáková, která dle aktuálních informací z obchodního rejstříku sedí ve vedení dalších 145 společností.
  • Jak ČESKÁ POZICE podrobně analyzovala již dříve, Eukaryota je majitelem bezmála třísetmetrového bytu v exkluzivním komplexu Myšák Gallery ve Vodičkově ulici v centru Prahy. Spekuluje se, že skutečným majitelem této prvotřídní rezidence je šedá eminence pražské politiky, lobbista a podnikatel Roman Janoušek. Mimo jiné zakladatel společnosti Medea Kultur, která v tomto komplexu vlastní další tři byty.

ČESKÁ POZICE se snažila vypátrat bližší informace ohledně transakce z roku 2006 jak u městské části Praha 5, tak u firmy Subterra. Šlo nám zejména o to, jak si obě strany vysvětlují skokový nárůst ceny mezi lety 2006 a 2010. Ani jedna z nich však příliš konkrétní a sdílná nebyla. (Nicméně zajímavé bylo, že ve většině případů dotazovaní hned věděli, o který dům jde – což je vzhledem k rozlehlosti Prahy 5 a velikosti firmy Subterra překvapivé). Referentka prodeje nemovitostí úřadu městské části Jiřina Bělohlávková pouze uvedla, že dům byl v období 2006 až 2010 zrekonstruován a objekt si ještě před koupí v roce 2006 firma Subterra pronajímala kvůli stavbě Tunelu Mrázovka (což potvrzuje nájemní smlouva uzavřená roku 1999 mezi MČ Praha 5 a Subterrou). Na kolik přišla rekonstrukce domu? Subterra to nechce uvést.

Mluvčí společnosti Subterra Vladislav Beneš ČESKÉ POZICI potvrdil, že si firma dům s pozemkem dříve najímala kvůli výstavbě zmiňovaného tunelu. Nechtěl však uvést bližší informace týkající se rekonstrukce domu – například za kolik byl přestavěn nebo čím je způsobeno více než čtyřapůlnásobné zhodnocení přilehlého pozemku oproti původnímu stavu.

„Rekonstrukci provedla Subterra a.s. Informace o výši nákladů na jednotlivé projekty nezveřejňujeme,“ sdělil ČESKÉ POZICI Beneš. Kdyby však byly známy náklady na rekonstrukci nemovitosti včetně pozemku, mohlo by se ukázat, že byla cena z roku 2006 vzhledem k pozdější prodejní sumě logická a oprávněná.

Osa Jančík - Janoušek - Paroubek?

Pod schválením prodeje domu v Radlické 58 zastupitelstvem je podepsán exstarosta MČ Prahy 5 Jančík. Stalo se tak zhruba čtyři měsíce před komunálními volbami. Pokud bychom se vydali do říše spekulací, mohli bychom se ptát, zda Jančík v roce 2006 neprodal firmě Subterra radlický dům úmyslně pod cenou. Jančík však nezvedal mobilní telefon a dosud neodpověděl ani na dotaz zaslaný SMS.

  • Milan Jančík (ODS) je kontroverzní pražský politik a starosta Prahy 5 z let 2002 až 2010. Protikorupční policie ho letos v únoru obvinila z trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele. Meritem případu je údajně nevýhodná smlouva z roku 2003 se soukromou společností Agentura Praha 5, kterou Jančík podepsal. Na konci roku 2009 se Jančík stal místopředsedou pražské ODS, ze které byl v dubnu roku 2010 odvolán. Na začátku letošního roku pak Jančík ztratil moc v ODS v Praze 5.
  • V té době v ODS v Praze 5 zuřil vnitrostranický boj mezi starostou Jančíkem a předsedou sdružení ODS Prahy 5 Františkem Laudátem (dnes šéf pražské TOP 09) ohledně pořadí na kandidátní listině pro komunální volby 2006. Jančíkovi tehdy výrazně pomohl pražský primátor Pavel Bém (ODS) a Jančík se nakonec stal lídrem kandidátky a později i starostou Prahy 5.  

Pikantní je, že si zmiňovaný dům v Radlické – nyní v majetku Eukaryoty – vybral za své počáteční sídlo Paroubkův LEV 21. Měli bychom snad přemýšlet o spojitosti Paroubkova projektu s podnikatelem Romanem Janouškem? Nezapomínejme na Paroubkovo dlouholeté angažmá na pražské radnici v letech 1990 až 2005. Po roce 2002 zastával Paroubek post ekonomického náměstka primátora Pavla Béma (ODS), jehož přítelem je právě Janoušek. Expremiér již dříve uvedl, že se o majetkovou strukturu domu nezajímá.