Korunu podlomila negativní nálada na finančních trzích

Hladina evropských dluhopisů se minulý týden opět rozvířila; spekulanti se zaměřili na Itálii. Česká měna oslabila k dolaru i euru.

Během minulého týdne se hladina evropských dluhopisů opět pořádně rozvířila. Do hledáčku spekulantů se dostala Itálie, která tvoří zhruba pětinu hrubého domácího produktu eurozóny a je zakládajícím členem Evropské unie.

Vývoj veřejných financí v zemi na Apeninském poloostrově je obecně nepříznivý a státní dluh k HDP se již poměrně dlouho pohybuje nad hranicí 100 procent. Bylo jen otázkou času, kdy přijde útok na italské dluhopisy. Určitou útěchou pro Italy je, že prezidentem Evropské centrální banky bude od listopadu Ital Mario Draghi, který vystřídá Jean-Clauda Tricheta, a lze předpokládat, že v rámci možností udělá pro svoji zemi maximum.

Silná rezistence

Negativní nálada na finančních trzích nepřála středoevropským měnám, na což doplatila i koruna. Vůči euru oslabila zhruba o 30 haléřů a dostala se na nejslabší hodnoty za posledních pět týdnů. V pásmu 24,50 až 24,60 koruny za euro však panuje silná rezistence a je pravděpodobné, že pokusy o další oslabení budou pochytány v této zóně.

Ještě horší výsledek zaznamenala česká měna k dolaru, ke kterému oslabila až k hranici 17,50 koruny. V podstatě tím kopírovala pár euro-dolar a v případě dalšího oslabování evropské měny k americké lze očekávat podobný průběh i na kurzu koruna-dolar. České měně se naopak povedlo posílit k polskému zlotému, a to o několik haléřů pod hranici 6,10 koruny.

Vývoj domácí ekonomiky není zatím dostatečný k tomu, aby nezaměstnanost poklesla výrazněji pod 8 procentData z domácí ekonomiky na vývoj kurzu koruny neměla výraznější vliv. Za pozornost stály statistiky o nezaměstnanosti a vývoji inflace. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí se počet osob aktivně hledajících zaměstnání a zaregistrovaných na úřadu práce opětovně snížil, a počet volných míst naopak vzrostl. Míra nezaměstnanosti aktuálně dosahuje 8,1 procenta. Hlavní důvody snížení nezaměstnanosti lze spatřovat ve zvyšující se průmyslové výrobě a sezónních pracích. Vývoj domácí ekonomiky však není zatím dostatečný k tomu, aby nezaměstnanost poklesla výrazněji pod osmiprocentní hranici.

Inflace pod očekáváním

Zajímavě dopadla inflační data. Podle indexu spotřebitelských cen vzrostly ceny meziročně o 1,8 procenta, což je méně, než se očekávalo. Propad zaznamenaly především ceny potravin. Bude proto zajímavé sledovat, zda bankovní rada České národní banky zvýší na srpnovém zasedání úrokové sazby.