Koronavirus oživuje zájem Čechů o zabezpečení životním pojištěním

Koronavirová pandemie ohrožuje finanční stabilitu nemocných a jejich rodin, a proto se Češi začínají stále více obávat finančních důsledků onemocnění nebo trvalých následků. Pomoci může životní pojištění, případně jeho doplňky, díky nimž může nemocný či rodič, který zůstal s dítětem doma, od pojišťovny dostávat sjednané denní dávky.

Odběrové místo ve Zlíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odběrové místo ve Zlíně. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA
Odběrové místo ve Zlíně.

Lidé se kvůli koronaviru začali více zajímat o životní pojištění. Cílí hlavně na produkty, které jim nahradí vypadlou mzdu v případě onemocnění, nařízené karantény nebo nutnosti zůstat doma s dítětem třeba kvůli zavření školy. Pojištění dávek v pracovní neschopnosti či třeba při ošetřování dítěte zpravidla bývají krytá životní pojistkou nebo se k ní dají sjednat jako připojištění.

Onemocnění neznamená jen zdravotní potíže, ale i ztrátu části výdělku kvůli domácímu léčení, hospitalizaci a následné dočasné pracovní neschopnosti. A v krajním případě nelze vyloučit ani trvalé zdravotní následky, které mohou znamenat i částečnou nebo plnou invaliditu, či dokonce smrt. To vše ohrožuje finanční stabilitu nemocných a jejich rodin. Pomoci může životní pojištění, případně jeho doplňky, díky nimž může nemocný nebo rodič, který zůstal s dítětem doma, od pojišťovny dostávat sjednané denní dávky.

Pojištění proti koronaviru

„Lidé si obecně moc nepřipouštějí, že život má také stinné stránky. Spoléhají na setrvalý hospodářský růst, nepočítají s potenciálním příchodem ekonomické recese. Ani s možnými zdravotními problémy a jejich důsledky,“ popisuje Michal Korejs, produktový ředitel NN Životní pojišťovny (NN), obecný postoj Čechů k řešení neočekávaných životních situací. NN se specializuje na životní pojištění a v této oblasti je v Česku třetí největší pojišťovnou.

V uplynulých měsících se ale dle Korejse začal postoj lidí měnit. Na tom, že se více starají o finanční zabezpečení proti zdravotním rizikům, se shodují i další největší pojišťovny. „Lidé projevují zájem o sjednání pojištění denních dávek v pracovní neschopnosti, denních dávek za hospitalizaci, ošetřovného, překlenutí nedobrovolné nezaměstnanosti ve vztahu k úvěrům a podobně. Evidujeme za první pololetí dynamický nárůst okolo šesti procent, většinou v běžně placených produktech,“ shrnuje mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.

Řada lidí se u pojišťoven cíleně zajímá o pojištění proti koronaviru. Zejména se ptají, jak je onemocnění covid-19 řešeno v rámci životního pojištění. Zajímají se především, jak je to s nařízenou karanténou, s ošetřováním dětí, pracovní neschopností a hospitalizací.

„Nové obchody se nám po jarních výrazných poklesech (zejména v dubnu a květnu) vrátily na hodnoty lepší, než jsou loňské výsledky. Stále se, i z celkového pohledu, výrazně zvyšuje zájem o rizikové produkty životního pojištění,“ říká Milan Káňa, mluvčí Kooperativy, jedničky v životním pojištění. Největší zájem je podle něho o produkty spojené s ošetřováním člena rodiny. Kooperativa vyplácí pojistné dávky i v případě, že dítě není postiženo úrazem ani nemocí, ale musí být doma kvůli zavření škol.

Ostatní pojišťovny zatím zvýšený zájem klientů nejsou schopné vyčíslit. „Vidíme, že se klienti chtějí více pojišťovat,“ říká Korejs. Generali Česká pojišťovna (GČP), na trhu životního pojištění dvojka, větší zájem lidí o vlastní zdraví a možné finanční důsledky rovněž eviduje. „Jak se tento začínající trend propíše do vybraného pojistného, však budeme moci zhodnotit až s určitým odstupem,“ říká mluvčí GČP Jan Marek.

Řada lidí se přitom u pojišťoven cíleně zajímá o pojištění proti koronaviru.„V současné době řešíme řadu dotazů klientů, kteří se zejména ptají, jak je onemocnění covid-19 řešeno v rámci životního pojištění. Zajímají se především, jak je to s nařízenou karanténou, s ošetřováním dětí, pracovní neschopností a hospitalizací,“ říká mluvčí GČP Marek.

Žádné změny v pojistkách

Podle Michala Korejse virové onemocnění je a vždy bylo mezi zdravotními riziky, na něž se pojištění vztahovalo. Byť se o něm nehovořilo, protože díky vyspělosti naší civilizace nebylo považované za nebezpečné. Což platí pro celý pojistný trh. „Covid je automaticky součástí pojištění. A pokud už klienti měli sjednaná rizika, jako jsou závažná onemocnění, hospitalizace, pracovní neschopnost, trvalá invalidita, zajištění trvalé péče či úmrtí, na těchto pojistkách není nutné nic měnit,“ zdůrazňuje Korejs.

Pokud klienti měli sjednaná rizika, jako jsou závažná onemocnění, hospitalizace, pracovní neschopnost, trvalá invalidita, zajištění trvalé péče či úmrtí, na těchto pojistkách není nutné nic měnit

Nejčastější riziko, které vzniká a které NN proplácí v souvislosti s covidem, je podle něho pojištění pracovní neschopnosti. Pokud někdo onemocní, dostává od pojišťovny denní dávku, kterou si ve své pojistné smlouvě sjednal. U NN může být od sto do dvou tisíc korun. Jedna z nejčastějších věcí, o niž se lidé ve spojitosti s covidem zajímají, je karanténa. Tady se přístup pojišťoven může lišit.

Například NN nucenou pracovní přestávku proplácí jedině v případě, že postižený zaměstnanec v průběhu karantény či na jejím konci onemocní. Generali Česká pojišťovna oproti tomu karanténu hradí. Rozdílný přístup také mohou pojišťovny uplatňovat, pokud jde o sjednávání nové životní pojistky.

Budou se zajímat, zda zájemce prodělal covid a zda nemá nějaké chronické onemocnění, například diabetes či závažnější formu astmatu. Tomu budou přizpůsobeny podmínky – například minimální doba, která musí uplynout mezi vyléčením z covidu a uzavřením pojistné smlouvy, či výše pojistné částky.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.