Kontroverzní úředník bude dohlížet, jak Praha plní závazky vůči UNESCO

Ředitele odboru památkové péče pražského magistrátu Jana Kněžínka vybrala komise za šéfa nové pražské kanceláře UNESCO.

Marie Reslová 8.7.2012

Vypadá to jako kabaretní mystifikace, ale jde o skutečnost. Jan Kněžínek, který je jako šéf odboru památkové péče magistrátu hlavního města podepsán pod řadou kontroverzních staveb či demolic v pražské památkové zóně, povede nově zřízenou kancelář UNESCO.

Kancelář vznikla 1. května 2012 z iniciativy Prahy a spravuje ji i financuje magistrát, který také rozhoduje o tom, kdo bude stát v jejím čele. Úřad vyhlásil tendr a výběrová komise doporučila jako nejvhodnějšího uchazeče právě Kněžínka. Těžko uvěřitelnou zprávu oznámila tento týden Eva Kubátová z tiskového oddělení magistrátu. Kněžínka ještě musí do nové funkce jmenovat ředitel magistrátu.

„Vznik nového oddělení vychází z nutnosti zajistit plnění závazků vyplývajících ze skutečnosti, že historické centrum Prahy je zapsáno na seznam světového kulturního dědictví,“ uvedl už dříve magistrát.

Jako úředník Jan Kněžínek opakovaně nerespektoval doporučení Národního památkového ústavuLepšího hlídače závazků vůči UNESCO už si na magistrátu zřejmě vybrat nemohli. Jan Kněžínek má bohaté zkušenosti s povolováním architektonicky kontroverzních projektů, jako byla přestavba novorenesančních kasáren na Náměstí Republiky na obchodní centrum Palladium nebo Domu U Hybernů na muzikálové divadlo Hybernia. Je podepsán pod stavbami pankráckých mrakodrapů, které podle UNESCO poškozují pražské panorama. Také nad způsobem opravy Karlova mostu vyjádřila organizace, jež ochraňuje světové kulturní dědictví, znepokojení.

Jako úředník Jan Kněžínek opakovaně nerespektoval doporučení Národního památkového ústavu a řídil se závěry „svého“ poradního sboru expertů, v němž často zasedali vyslanci těch, kteří měli na stavbách či demolicích osobní zájem. Vztah Kněžínka k odborníkům v oblasti památkové péče i aroganci, s jakou rozhodoval, nejlépe charakterizuje jeho výrok v Lidových novinách: „Stanovisko Národního památkového ústavu neznamená nic. Vůbec nic.“

Místo penze nový post

Vystudovaný sociolog v pozici šéfa památkářů působil téměř dvanáct let. Na začátku tohoto roku bylo oznámeno, že pětašedesátiletý Jan Kněžínek odejde na konci března do důchodu, kam ho chtěl poslat nový radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09). „Písemnou dohodu jsme neuzavřeli, jen jsme si na to podali ruce,“ popsal tehdy radní Novotný gentlemanskou úmluvu pro Hospodářské noviny. Na své židli však sedí dodnes a nyní se „na penzi“ hodlá přesunout na jinou u stejného zaměstnavatele.

Jan Kněžínek musí mít opravdu silné ochránce. Když se po nástupu koalice ODS a ČSSD odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu při magistrátní reorganizaci rušil, mnozí se už radovali, že tento úředník skončí. Opak byl pravdou. Vzápětí vznikl odbor památkové péče a on stanul po jednomyslném hlasování rady hlavního města opět v jeho čele. Kdo asi a proč zařídil Janu Kněžínkovi teplé místo pod křídly pražské kanceláře UNESCO? Inu, stará garda na pražském magistrátu to evidentně nevzdává.