Kongresová gastronomie startuje. Hrdlička si pronajal dva apartmány.

Opravdu významný člen ODS nám prozradil, že se prý letos na kongres chystá jen málo lidí ze „šedé zóny se špičatými botami a zlatými řetězy“.

foto: © Isifa, ČESKÁ POZICE, RICHARD CORTÉSČeská pozice

Jako každá pravá konzervativní strana i čeští občanští demokraté dbají na rituály. V případě kongresu to bývá to, čemu se v decetním slovníku gentlemanů a dam říká „důležitá neformální jednání“. Ke těm stěžejním patří malá (z pátku na sobotu) a velká (ze soboty na neděli) kongresová noc a nedělní snídaně. Letos však může být něco jinak.

Aby bylo jasno, „velká“, „malá“ i „nedělní“ nejsou jen nějakým chaotickým blázincem, mají navazující logiku. Z pátku na sobotu začnou první oťukávačky. Delegáti kongresu, šedé eminence a lobbisté si při nich sdělí, jaké si přejí budoucí rozdělení moci ve straně a přirozeně na stůl padnou požadavky. Těchto setkání se účastní například zkušení političtí harcovníci na úrovni ministrů, zákulisní hráči známí jako kmotři či zástupci aktuálního stranického šéfa. S kvalitním alkoholem a v doutníkové mlze se domlouvá politika po česku – rozdělení pašalíků.

Průběh minulých kulinářských hodů

Po pátečním předkrmu a sobotním dopoledni začíná oficiální (nudnější) část programu – projevy. Letos, bůhví proč, navrhuje přední Nečasův spojenec Zbyněk Stanjura, aby kongresová politická diskuse proběhla bez účasti médií, a dle dostupných informací velká část výkonné rady není proti. Nešť, neboť až po nich propukne nejdůležitější událost kongresu — takzvaná velká kongresová noc, highlight kongresového menu. Během ní klíčoví hráči opět jednají až do ranních hodin a jejím výsledkem zpravidla bývá dohoda regionů a jejich představitelů o nedělní volbě předsedy, místopředsedů a výkonné rady ODS.

Po pátečním předkrmu a sobotním dopoledni začíná oficiální (nudnější) část programu – projevy

Kulinářskou tečku představuje nedělní snídaně. Na ní jsou delegáti z regionů seznámeni s dohodnutým kompromisem a hlasovacím „plánem“. Nad volským vokem, šálkem kávy či sklenkou rumu si vyslechnou detailně vyladěný nedělní program. Možná zarazí sklenka rumu, ještě včera jsme hovořili o kvalitním pití! Nu, například na minulém kongresu v pražských Letňanech jeho delegáti využili baru u vstupu do jednacího sálu k rannímu občerstvení, ale jelikož renomované destiláty došly, museli se spokojit s „tuzemským“. Brno má tedy příležitost republiku oslnit. 

Sebelépe vyjednaná dohoda o hlasování je však k ničemu, pokud se příležitosti chopí politik formátu Davida Vodrážky. V roce 2010 se rozhodl opepřit projev, sepsaný k tomu najatým profesionálem, několika vlastními poznámkami, čímž se demaskoval jako nezpůsobilý k cestě do křesla stranického bosse.

A nyní: Co se bude servírovat letos

O letošním kongresu ODS v Brně už víme první fakta. Po mnoha rozhovorech během čtvrtku a pátku jsme například zjistili:

  • Premiér Petr Nečas bude ubytován ve stejném hotelu jako pražský primátor Bohuslav Svoboda.
  • Petru Nečasovi bude s největší pravděpodobností vyjednávat podporu šéfka jeho kabinetu Jana Nagyová a šéf poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura.
  • Primátor Svoboda se chystá na neformální jednání sám, popřípadě v doprovodu prvního místopředsedy pražského regionu Zdeňka Zajíčka.

Brněnský slet „modroptáků“ zaznamená i jistá prvenství. Na jeho programu není obvyklý sobotní společenský večer s jídlem a pitím, na němž se vydělovaly skupinky obezřetně diskutujících občanských demokratů. Z toho lze usoudit, že se důležitá jednání budou zřejmě odehrávat paralelně na různých místech Brna, což ještě zvýší už tak chaotické jádro kongresu. O to složitější bude udělat si u nedělního volského oka představu o plánu hlasování.

Důležitá jednání se budou zřejmě odehrávat paralelně na různých místech, což ještě zvýší chaotičnost kongresu

Další novinkou je eurosklenička – číše vína za účasti premiéra Nečase, již organizuje skupina europoslanců za ODS. Začíná v sobotu v 17 hodin a pozvaní jsou jen prominenti. A ještě k tomu neoficiální hostitel kongresu a brněnský pán strany Pavel Blažek rozdal na páteční výkonné radě ODS pozvánku na privátní setkání.

Kongresová gastronomie se zajisté neobejde bez Nečasových oponentů, například pražského bosse Tomáše Hrdličky. Ten si už dokonce k jednání pronajal dva apartmány — jeden v centru Brna a další přímo v areálu brněnského výstaviště, kde se oficiální kongres koná. „Popravdě ani nevím. Zařizovala to asistentka. Ani doteď neznám jméno hotelu. Zítra na viděnou,“ sdělil vlivný Pražan ČESKÉ POZICI o svých ubytovacích plánech.

Opravdovou novinkou by bylo, kdyby měl pravdu významný straník, jenž ČESKÉ POZICI prozradil, že se prý letos na kongres chystá jen málo lidí ze „šedé zóny se špičatými botami a zlatými řetězy“. Spíše bychom vsadili, že možná nedorazí do areálu výstaviště, ale lze přece „zasedat“ v tolika luxusních gastronomických podnicích, jichž  v Brně v posledních letech znamenitě přibývá.