Kongres ODS ještě letos na jaře?

Už druhá oblastní organizace ODS požaduje mimořádný kongres. Mladoboleslavský lídr Nwelati už delší dobu žadá změnu stanov.

Raduanu Nwelatimu zatím chybí zkušenost s vystupováním v médiích. foto: © ČTKČeská pozice

Raduanu Nwelatimu zatím chybí zkušenost s vystupováním v médiích.

Po fiasku v prezidentských volbách se v ODS každou chvíli objevují nové recepty, jak stranu ozdravit. Vedle ne zcela vážně vnímaných sólových akcí spojených se jmény poslance Pavla Suchánka nebo někdejšího šéfa Prahy 11 Jiřího Janečka jsou přijímána i závazná usnesení požadující svolání mimořádného kongresu.

Poslední takové usnesení přijalo v pondělí 18. února oblastní sdružení v Mladé Boleslavi. Jeho předseda Raduan Nwelati už delší dobu požaduje změnu stanov, která by omezila možnosti nabírání černých duší, k němuž v jeho středočeském regionu docházelo například v oblasti Praha-západ. Mladoboleslavští občanští demokraté by proto chtěli například určovat počty delegátů na oblastní a regionální sněmy nejen podle počtu členů, ale i v závislosti na volebních výsledcích. (Podobně je tomu již při určování počtu delegátů na kongresy celostátní ODS.)

Další požadavky mladoboleslavské ODS

  • Při generování počtu delegátů zastupujících jednotlivá místní sdružení a jednotlivé oblasti na oblastních a regionálních sněmech se budou do celkového počtu členů vždy započítávat jen ti členové, kteří jsou členy místního nebo oblastního sdružení déle než rok.
  • Do místního sdružení může rada místního sdružení přijímat jen ty členy, kteří
    1. mají trvalé bydliště totožné s místem činnosti tohoto místního sdružení;
    2. nemají trvalé bydliště totožné s místem činnosti tohoto místního sdružení, ale mají trvalé bydliště v dané oblasti a v místě, kde není žádné místní sdružení. V případě, že v oblastním sdružení budou tři členové s trvalým bydlištěm z místa, ve kterém žádné místní sdružení neexistuje, je oblastní rada povinna do třech měsíců požádat o zřízení nového místního sdružení v tomto místě, do kterého se tito členové přemístí. Výjimku z těchto pravidel může udělit jen výkonná rada na základě písemné žádosti člena, který o výjimku žádá.
    (Kompletní text usnesení přikládáme v příloze PDF.)

Tuto změnu chce Nwelatiho sdružení prosadit do stanov během krátké doby. „Oblastní sněm ODS v Mladé Boleslavi žádá předsedu ODS Petra Nečase o svolání mimořádného nevolebního kongresu, a to na termín nejpozději do konce měsíce dubna. Na tomto kongresu by byly zaprvé projednány a případně schváleny změny stanov, které by vešly v platnost okamžitě,“ stojí v zápisu z pondělního jednání tamního sdružení.

Najde se třetina?

Vedle Prahy 9 jde už minimálně o druhou oblastní organizaci, která požaduje svolání mimořádného kongresu. Šéf organizace ODS v Praze 9 Tomáš Kladívko o usnesení informoval ČESKOU POZICI na konci ledna. Možnost mimořádného kongesu v usnesení připustila i ODS v Praze 4.

Nespokojené hlasy lze zaznamenat v řadě dalších oblastí a regionů. Vzhledem k jejich počtu a vzhledem k tomu, že podle stanov na vyvolání mimořádného kongresu stačí žádost třetiny členů výkonné rady (čtrnácti ze 42) nebo jedné třetiny oblastních sdružení (minimálně 31 z celkových 92), si můžou nespokojenci v ODS kongres poměrně snadno vynutit.

ČESKÁ POZICE se nespokojeným hlasům v ODS podrobně věnovala v článku:

Mladoboleslavské sdružení přijalo ještě jeden důležitý bod – na mimořádném kongresu má být ustavena pracovní skupina poslanců, senátorů a úspěšných komunálních politiků s prokazatelnou podporou veřejnosti. Ta by měla do řádného podzimního kongresu připravit program, s nímž půjde ODS do voleb v roce 2014.

„Myslím tím třeba Jaroslava Kuberu, Jiřího Pospíšila, Jaroslava Zemana, prostě lidi, kteří prokázali, že podporu veřejnosti mají. Na kongresu ať je podán návrh a delegáti posoudí, zda do té skupiny patří. Nebráním se tomu, abych v té skupině pracoval také, a myslím, že výsledky na Mladoboleslavsku nás k tomu opravňují,“ řekl ČESKÉ POZICI Nwelati. A dodal: „Situace v ODS je taková, že je třeba pracovat intenzivně, rychle a hned.“

Na podzim už může být pozdě

Požadavek na rychlou přípravu změny stanov je logický. Kdyby se uskutečnila až při řádném kongresu na podzim, kdy už bude v regionech naplno rozjetý a možná i dokončený proces sestavování kandidátek pro sněmovní volby 2014, už by totiž mohlo být pozdě.

Šéf senátorů ODS Jaroslav Kubera se změnou stanov souhlasí. „Prosazuju ji už dlouho, zatím neúspěšně, ale věřím tomu, že zvítězím. Dokud neodříznou ty regionální bosse ze hry, tak je to mrtvý. Jenže kraje tu změnu stanov samozřejmě nechtějí,“ řekl ČESKÉ POZICI Kubera. Se záměrem svolat mimořádný kongres čistě kvůli stanovám teplický primátor souhlasí: „Říká to i usnesení kongresu, že se připraví změna stanov v tom smyslu, aby regiony neměly možnost orat se zbytkem strany, s premiérem a podobně.“

Šéf senátorů ODS Jaroslav Kubera se změnou stanov souhlasí

ČESKÁ POZICE ve čtvrtek 21. února oslovila všechny členy vedení ODS (kromě Petra Nečase, který byl na zahraniční cestě) s dotazem, zda volání z Mladé Boleslavi vyslyší. Reagovala jen předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová: „Jsem zastánkyní toho, abychom změnili stanovy tak, aby ti úspěšnější ve volbách měli silnější hlas i uvnitř ODS. Diskuse nad změnou stanov probíhá už delší dobu a není jednoduchá.“ S mimořádným kongresem ale místopředsedkyně ODS nesouhlasí. „Tato diskuse by měla vyvrcholit na řádném kongresu na podzim,“ sdělila ČESKÉ POZICI.

„Je to zajímavá iniciativa, určitě se s ní blíže seznámím,“ řekl na adresu mladoboleslavského sdružení místopředseda ODS Jiří Pospíšil. Podrobněji se ale vyjadřovat nechtěl: „Omlouvám se, ale nebudu navenek komentovat vnitrostranická usnesení.“

Žádného z dalších místopředsedů ODS nejspíš vnitrostranická situace nepálí. Na dotazy nereagoval ani první místopředseda Martin Kuba, ani řadoví místopředsedové Pavel Blažek a Tomáš Chalupa.

Na přípravě článku spolupracoval Martin Shabu.

Počet příspěvků: 2, poslední 28.2.2013 01:18 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.