Konečná podoba eurovalu se nerýsuje, potřeba budou aspoň dva summity EU

Napětí na finančních trzích nesvědčilo středoevropským měnám, které byly v uplynulém týdnu pod prodejním tlakem a strhly s sebou i korunu.

Politici v uplynulém týdnu opětovně testovali nervy investorů. Dlouho očekávaný nedělní summit Evropské unie v Bruselu se uskuteční, ale nepřinese nic zásadního. Proč? Protože nejpozději do příští středy se bude konat další zasedání. Německo s Francií si evidentně berou čas, aby se domluvily na konkrétní podobě záchranného fondu EFSF. A pokud se nedohodne kancléřka Angela Merkelová s prezidentem Nicolasem  Sarkozym, žádná nová konkrétní podoba takzvaného eurovalu nebude a vysoká nejistota na trzích bude pokračovat.

V delším časovém horizontu však ani silnější euroval nemusí k uklidnění situace stačit. Několika velkým evropským státům v čele s Francií totiž hrozí vlna snižování ratingů, a to právě ve spojitosti s EFSF.

Pokud se zaměříme na ekonomické ukazatele, mnoho radostného z nich nevyčteme. V Německu byly zveřejněny dva indikátory, které predikují budoucí vývoj ekonomiky. Oba naznačily zhoršující se podmínky v tamním hospodářství. Na tento fakt reagovala i německá vláda, která ve čtvrtek snížila výhled růstu ekonomiky pro příští rok na jedno procento.

Nereálný odhad růstu

Tímto krokem by se mohla inspirovat i vláda česká. Nadále totiž vychází z červencové prognózy ministerstva financí, které odhaduje tempo růstu ekonomiky pro příští rok na 2,5 procenta. To je ale nereálně optimistický odhad, který by se mohl velmi negativně promítnout do vyššího schodku veřejných financí, podobně jako v roce 2009.

Napětí na trzích nesvědčilo středoevropským měnám, které byly pod permanentním prodejním tlakem a strhly s sebou i českou korunu. Ta vůči euru oslabovala průběžně po celý týden a během čtvrtečního odpoledne se přehoupla přes hranici 25 korun za euro. Dostala se tím na nejslabší hodnoty od počátku roku. V následujícím týdnu lze očekávat konsolidaci okolo zmíněné hranice.

V poslední době je koruna ovlivněna téměř výhradně děním v zahraničíBudoucí vývoj kurzu koruny je však značně nejistý a musíme počítat s dalším tlakem na oslabení. V pátek odpoledne se euro prodávalo přibližně za 25 korun. Ještě výraznější bylo oslabení vůči dolaru. V pondělí dopoledne se obchodovalo ještě okolo úrovně 17,80 koruny, poté však koruna začala propadat až na čtvrtečních 18,35 koruny za dolar.

Dat z domácí ekonomiky bylo v týdnu málo a vliv na kurz české měny byl zanedbatelný. V poslední době je koruna ovlivněna téměř výhradně děním v zahraničí. Guvernér České národní banky Miroslav Singer uvedl, že česká ekonomika není v tuto chvíli připravena na přijetí eura a úvahy o jeho zavedení se o několik let odkládají. To však není překvapivá informace vzhledem k současné situaci v eurozóně a dlouhodobě skeptickému pohledu na euro ze strany měnové autority.

Hned zkraje týdne Český statistický úřad zveřejnil ceny průmyslových výrobců. V září zpomalily tempo růstu meziročně na 5,6 procenta. Míra inflace bude tedy v příštím roce ovlivněna především plánovaným zvýšením DPH. Rizika vyšších cen ale přetrvávají u kolísavých komodit, jako jsou ropa, kovy a zemědělské produkty. Poslední dobou se přidává i riziko slabší domácí měny.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.