Konečná Petra Hulinského. Přišel o post v dceři Pražské energetiky.

Bývalý šéf ČSSD v Praze pozbyl poslední funkci v podnicích, ve kterých má hlavní město majetkový podíl.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Skončil příběh vlivného politika coby „hromaditele“ funkcí ve firmách hlavního města. Matador pražské politiky a bývalý šéf ČSSD v Praze Petr Hulinský přišel o post předsedy dozorčí rady ve firmě PREdistribuce, která spadá do skupiny Pražská energetika. ČESKÉ POZICI to potvrdil náměstek pražského primátora Pavel Richter (TOP 09). Hulinský tím pozbyl poslední funkci v podnicích, ve kterých má Praha majetkový podíl.

Kvůli komplikované struktuře společnosti však nebylo snadné Hulinského z dozorčí rady odvolat. Zdroje obeznámené s děním v Pražské energetice uvedly, že Hulinský měl určité zastání u německého spoluvlastníka této firmy. Jak se tedy podařilo Hulinského odvolání prosadit? Podle náměstka Richtera se pražská koalice ODS a TOP 09 shodla, že doporučí německé firmě EnBW Hulinského odvolat. A ta nakonec souhlasila.

Procesně to bylo provedeno tak, že o odvolání politika rozhodlo představenstvo Pražské energetiky, která je stoprocentní „matkou“ PREdistribuce. (Členem představenstva zůstává Martin Langmajer z ODS, někdejší pražský radní, jehož soud za smrtelnou nehodu nepravomocně odsoudil k ročnímu vězení s odkladem na tři roky.)

Hlavní město Praha drží 51 procent akcií společnosti Pražská energetika Holding, zbylých 49 procent má německá společnost EnBW. Pražská energetika Holding pak vlastní 57,87 procenta akcií Pražské energetiky, a.s., EnBW disponuje 41,26 procenta akcií této firmy. Společnost PREdistribuce je „dcerou“ Pražské energetiky, a.s.

Problémy kvůli spolupracovníkům

Petr Hulinský se proslavil jako „hromaditel“ funkcí ve společnostech hlavního města. V minulosti totiž působil v dozorčích radách či představenstvech Pražské teplárenské (září 2007 až březen 2011), Dopravního podniku hl. m. Prahy (únor 2003 až březen 2007), Pražské energetiky (červen 2003 až duben 2012) a PREdistribuce (od dubna 2006 do současnosti). Například před dvěma lety Hospodářské noviny (HN) uvedly, že jen v letech 2007 až 2009 si Petr Hulinský v městských firmách přišel na 12,3 milionu korun. Politik tvrdil, že velkou část peněz daroval různým charitativním organizacím.

Kvůli aféře se Spastic Handicap by bylo možné očekávat, že Hulinský bude odejit ze stínové vlády ČSSD. To se však zatím nestalo.

Právě „dobročinné“ dary však loni na podzim dostaly Hulinského do problémů. Objevilo se totiž podezření, že peníze pro tělesně postižené ve skutečnosti putují do firem napojených na Hulinského blízké spolupracovníky – Spastic Handicap, a.s., a Spastic Handicap Agency, s.r.o. Nadační fond proti korupci (NFPK) následně podal na Hulinského trestní oznámení. „Považuji to za součást diskreditační kampaně vůči mé osobě. I ten vývoj odpovídá tomu, že to tak asi bude,“ řekl tehdy Hulinský ČESKÉ POZICI.

V červnu pak ČESKÁ POZICE informovala o „velkolepém“ odchodu několika politiků ze společnosti Pražská energetika. Valná hromada společnosti na konci dubna schválila, že členům statutárního i kontrolního orgánu bude jako tantiéma za rok 2011 vyplacena částka v celkové výši 24,2 milionu korun. Pro 14člennou dozorčí radu bylo vyčleněno 15,246 milionu a pro pětičlenné představenstvo 8,954 milionu korun. Odměněnými byli i někteří politici (včetně Hulinského) – například Milan Jančík (exstarosta Prahy 5 za ODS) dostal tantiému 2,2 milionu korun.

Žádná ztráta pozic v ČSSD

Poté, co loni na konci listopadu padla v Praze velká koalice ODS a ČSSD, přišel Hulinský o funkci šéfa pražských sociálních demokratů. Tím však jeho oslabení a ztráta pozic v této straně skončily. Kvůli aféře se Spastic Handicap by bylo možné očekávat, že Hulinský bude „odejit“ ze stínové vlády ČSSD. To se však zatím nestalo – a to ani při nedávné „rekonstrukci“ Sobotkova stínového „ansámblu“.

Hulinský se „proslavil“ i svou rigorózní prací, která se zabývala korupcí, ale nic převratného nepřinesla. „Korupce škodí celé společnosti, neboť mimo jiné poškozuje a ohrožuje demokratické formy vlády, chod státní a veřejné správy jako celku a také řádný chod finančního hospodaření státu, obce a ohrožuje veřejný majetek,“ napsal Hulinský v 88stránkovém elaborátu, za nějž získal titul JUDr.

A zapadnout by nemělo ani to, jak Roman Janoušek hovořil o Hulinském v telefonním rozhovoru s bývalým magistrátním úředníkem Peterem Ďuricou: „Sedím tady s finančním magnátem panem Hulinským a on mě hrozně prcá za všechno, že špatně pracuju…“