Konec tandemu Kellner-Komárek se blíží: Miliardáři svedou boj o arénu

Do konce měsíce se rozhodne, komu bude patřit vysočanská sportovní hala.

Adam Junek 23.10.2013

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Vzájemná spolupráce byla skvělá a plodná, ale stačilo. Za pár dní se v tichosti rozejdou cesty dvou byznysmenů, kteří patří mezi top pět nejbohatších Čechů – Petra Kellnera (PPF) a Karla Komárka mladšího (KKCG). Řeč je o jejich společném podnikání ve vysočanské O2 areně. Do konce měsíce se totiž rozhodne, který z nich víceúčelovou halu ovládne.

Příběh spolupráce mocných mužů českého byznysu se začal odvíjet v roce 2011, kdy se loterijní společnost Sazka a také provozovatel O2 areny – firma Bestsport propojená se Sazkou – dostali do insolvence. Souboj mezi věřiteli zadlužené firmy, mezi nimiž si dominantní místo vybojovaly právě skupiny KKCG a PPF, a bývalým manažerem Sazky Alešem Hušákem, podporovaným finanční skupinou Penta a lobbistou Martinem Ulčákem, skončil vítězstvím prvně jmenovaných.

Sazku i O2 arenu pak PPF a KKCG společně resuscitovaly podle stejného vzoru: rozdělily je na dvě části – jednu s dluhy a druhou s majetkem. V té druhé se pak věřitelé stali akcionáři. Když bylo jasné, že jsou firmy stabilizované a doběhly i soudní pře kolem ovládnutí loterijního impéria, které dnes opět kraluje trhu s 98procentním podílem, dohodl se Kellner s Komárkem na odluce. Loni se tak odehrál souboj o Sazku, z něhož jako nový majitel vyšla skupina KKCG.

Místo přetahované náhlá smrt

Teď přichází na řadu duel druhý – o vysočanskou halu. Do 31. října podá každá finanční skupina nabídku, za kolik by od té druhé odkoupila její podíl v aréně. Poslední ocenění z pera poradenské společnosti EY ohodnotilo multifunkční halu na 1,57 miliardy korun. Vzhledem k tomu, že jde o sportoviště, dalo by se příslušnou terminologií říct, že půjde o „náhlou smrt“. Nebude se totiž konat žádné přebíjení nabídek. PPF a KKCG odevzdají obálky, a ta, která do ní napíše vyšší cifru, zvítězí.

Kellner sice přebíjenou o Sazku vzdal, ale odnesl si z ní balík peněz, který předčil očekáváníTo je významný rozdíl oproti souboji o loterijního giganta. V soutěži o Sazku měli miliardáři možnost se trumfovat. Nakonec se konala tři kola a novým majitelem Sazky se stal Karel Komárek. Podle výroční zprávy PPF vyinkasovala skupina od Karla Komárka v přepočtu 5,3 miliardy korun. Vstup do Sazky vyšel PPF o rok dříve na „pouhých“ 1,9 miliardy.

Podobnou přetahovanou, která by sumu vyhnala do přílišných výšin, nechce ani jedna strana v případě O2 areny opakovat. O tom, že se rozstřel o vysočanskou arénu připravuje, psal jako první o prázdninách deník Insider.

Kdo chce víc vyhrát

Vsadit si na to, kdo vzejde jako vítěz z nynějšího souboje, nebude jednoduché. Pro Petra Kellnera mluví tři argumenty:

  • V posledním souboji s Komárkem „prohrál“, pokud se 5,5 miliardy na kontě dá považovat za prohru. Takže by mu to mohl chtít v rámci poměřování miliardářských svalů oplatit. Přiznejme ale, že toto není zrovna styl, jakým úspěšní byznysmeni rozhodují o miliardových investicích.
  • Pádnějším argumentem by mohl být spíše fakt, že aréna sama o sobě je významným realitním aktivem. A právě reality jsou jednou z hlavních  byznysových aktivit Kellnerovy skupiny PPF, hlavně ty komerční, kam by se vysočanská stavba dala zařadit.
  • A v neposlední řadě má PPF naditější peněženku než KKCG. I když obě skupiny čekají v blízké době velké výdaje. KKCG se bude aktivně účastnit aukce kmitočtů, kde se sumy, jež budou mobilní operátoři za nové frekvence platit, budou pohybovat v řádu miliard. PPF zase bude zřejmě kupovat českou divizi španělské Telefóniky, kde se hodnota podílu, který Španělé ovládají, pohybuje nad sedmi desítkami miliard korun.

A teď motivační faktory Karla Komárka: Začněme rovněž „psychologickým“, tedy tím, že by chtěl mít v ruce celé bývalé impérium Sazky a i podruhé „vyhrát“ nad Kellnerem. Komárkovi se navíc sportovní hala hodí kvůli úzké spolupráci s ruskou hokejovou KHL, kterou přivedl do Prahy. Na rozdíl od Kellnera pak v případě, že arénu získá, chce realizovat projekt Malé haly v sousedství gigantického sportoviště. Malá aréna určená pro tzv. malé sporty, které dnes žádný "svatostánek" nemají, by jej vyšla na 200 až 400 milionů a pojmula by mezi dvěma až sedmi tisíci lidí.  A peníze Komárkovi nescházejí. V letošním roce odprodal svou divizi těžby plynu v Jemenu a Pákistánu, což přineslo nějakých šest miliard korun. Spolupráce s ruskou plynárenskou jedničkou Gazpromem na výstavbě plynového zásobníku zase vylepšila cashflow KKCG zhruba o tři miliardy.

Intenzivnější příprava s blížící se uzávěrkou bitvy o arénu rozvířila v byznysových kuloárech řadu fámA jedna zajímavost na závěr. Intenzivnější příprava s blížící se uzávěrkou bitvy o arénu rozvířila v byznysových kuloárech řadu fám, kterým uvěřili i seriózní hráči. Jednou z nich je, že Komárek chce prodat loterijní Sazku, a to rovnou zpět Kellnerovi. Že jde o nesmysl, dokazují dvě informace. Sazka po sjednocení pod Komárkem vykazuje nárůst zisku před zdaněním a odpisy (EBITDA) o sto procent. Proč se tedy zlatonosné slepice zbavovat? A Komárkovo želízko v aukci kmitočtů pořádané Českým telekomunikačním úřadem se před nedávnem přejmenovalo na Sazka Telecommunications. Asi sotva prodá Komárek firmu, která je srdcem značky, jíž chce ozdobit své mobilní tarify. A taky: kde lépe dobíjet kredit než na terminálech Sazky.

Související články: