Konec sporů o velvyslance. Ambasadorem v Brazílii se stane diplomat Havlík, další budou následovat.

Proces střídání velvyslanců začne u kariérních diplomatů a na postech, které jsou neobsazené.

Se jmenováním Jana Kohouta šéfem české diplomacie skončily neshody mezi ministerstvem zahraničí a prezidentem. foto: © ČTKČeská pozice

Se jmenováním Jana Kohouta šéfem české diplomacie skončily neshody mezi ministerstvem zahraničí a prezidentem.

Zablokované vyjednávání o velvyslancích mezi Hradem a Černínským palácem se po nástupu nového ministra zahraničí okamžitě uvolnilo. Premiér Jiří Rusnok ani Jan Kohout (ČSSD) proti nominacím prezidenta Miloše Zemana nemají námitky. Prioritně se chystá obsazení míst, kde Česku plnohodnotný ambasador chybí.

V rozhovoru pro úterní Hospodářské noviny rychlý postup při jmenování velvyslanců naznačil ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček: „V této chvíli je již připravovaná k podpisu první série jmen, u kterých z nejrůznějších technicko-praktických důvodů podpis spěchá. (…) A aby nedošlo k mýlce – jedná se o jména kariérních diplomatů navržená ještě předcházející vládou, nikoliv o nové nominace.“

Proces střídání začne nikoli u politických nominací, nýbrž u kariérních diplomatů. V prvním balíku velvyslanců je dle informací ČESKÉ POZICE Jiří Havlík, současný velvyslanec v Mexiku, který zamíří na ambasádu do Brazílie. Dle důvěryhodného zdroje z diplomacie prezident Zeman jeho vyslání podepíše ještě tento týden. Proces střídání začne nikoli u politických nominací, nýbrž u kariérních diplomatů

Teprve poté bude následovat jmenování Vladimíra Remka do Moskvy, kde v lednu skončil bývalý velvyslanec Petr Kolář. Teprve poté přijde na řadu střídání v Bratislavě, kam má namířeno Livia Klausová. Na rozdíl od Moskvy, kde ambasador není, hájí v Bratislavě zájmy Česka velvyslanec Jakub Karfík.

Obměna diplomatů na ambasádách se zdržela kvůli sporům exministra Karla Schwarzenberga s dosluhujícm prezidentem Václavem Klausem i kvůli napjatým vztahům Schwarzenberg-Zeman. Pravidelné střídání sboru se prodloužilo o několik měsíců. Ilustruje to právě případ velvyslance v Mexiku Havlíka, jehož výjezd do Brazílie schválila vláda a v dubnu tento diplomat získal souhlas (agrément) brazilské strany, avšak kvůli sporům politiků dodnes nevycestoval. Jak řekl velvyslanec Havlík ČESKÉ POZICI, v současnosti ani neví, kdy a kdo ho bude střídat v Mexiku.

Brazílie přitom ve světové politice hraje velmi důležitou roli. Jde o jeden z nejdynamičtěji se rozvíjejících států takzvané skupiny BRICS — Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika. Jde také o atraktivní destinaci v rámci celé Latinské Ameriky. Příští rok se v zemi odehraje mistrovství světa ve fotbale a v roce 2016 olympijské hry. Vláda Petra Nečase zařadila Brazílii do skupiny dvanácti prioritních zemí, kam směřuje největší podpora českých exportérů. Jen pro představu: loni čeští exportéři do Brazílie vyvezli služby a zboží za 8,2 miliardy korun.

Čeští exportéři se chystají do země podívat letos v říjnu, a to v doprovodu předsedy Senátu Milana Štěcha. Přípravu této cesty však nevyřizuje náš velvyslanec, ale jeho zástupce. Česko totiž od ledna ambasadora v Brazílii nemá.

Havlík: Brazílie bude velmi vytížená destinace

O práci na budoucí misi v Brazílii ČESKÁ POZICE hovořila s diplomatem Jiřím Havlíkem. „Rád bych nejprve věděl, jestli tomu doopravdy tak je. Pravdou je, že jsem designovaný velvyslanec Brazílii. Mám dekret podepsaný prezidentem Václavem Klausem. Pro moji osobu bylo v dubnu vydané i takzvané agrément. Po této stránce tedy nic nechybí k tomu, abych do Brazílie vyjel. Učím se portugalsky, což v mém věku není legrace, ale znalost španělštiny mi v tom docela pomáhá,“ řekl ČESKÉ POZICI Havlík.

ČESKÁ POZICE: Jak důležitá je mise v Brazílii?

HAVLÍK: Považuji Brazílii, co se týká ekonomických vztahů, za číslo jedna. Zabýval jsem se zahraničním obchodem, takže k tomu jisté vztahy mám. Doufám, že o ni bude mezi českými podnikateli dostatečný zájem, jak po stránce investic, tak v zahraničním obchodu.

ČESKÁ POZICE: V říjnu se do Brazílie chystá předseda Senátu Milan Štěch s početnou podnikatelskou misí. Probíhají přípravy akce?

HAVLÍK: Od ledna Česko v Brazílii velvyslance nemá. Návštěvu proto připravuje chargé d'affaires pan Viktor Dolista. Samozřejmě mě mrzí, že nemohu být u toho. Vzhledem k situaci, která se vyvinula mezi prezidentem Milošem Zemanem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, se střídání zablokovalo. Jediné, co nyní potřebuji, je podpis na pověřovacích listinách od Miloše Zemana. Nemám ani stanoveno datum, kdy bych měl na misi v Mexiku skončit, abych vůbec do Brazílie mohl odjet. Shodou okolností jsem při cestách do Mexika předsedu Senátu pana Štěcha i jeho místopředsedu Zdeňka Škromacha poznal. Mám k tomu tedy i osobní vztah, ale dost dobře to zatím nemohu připravovat. Samozřejmě si o Brazílii čtu podklady, ale jak jistě víte, realita bývá poněkud jiná a k zemi, v níž máte působit, nejprve musíte přičuchnout.

ČESKÁ POZICE: V Brazílii se bude příští rok konat mistrovství světa ve fotbale a v roce 2016 bude země hostit olympijské hry. Vypadá to, že budete mít na své příští misi dost rušno.

HAVLÍK: Tuším, že právě proto mi to bylo nabídnuto. Nebude to o odpočinku, nýbrž o tvrdé práci. Brazílie bude v příštích třech letech v rámci Latinské Ameriky velmi vytížená destinace.

ČESKÁ POZICE: Už se ví, kdo vás vystřídá na velvyslanectví v Mexiku?

HAVLÍK: Pokud je mi známo, nový velvyslanec zatím designován nebyl. Nejprve jeho jméno musí schválit vláda, pak to jde k prezidentovi a následně se žádá o agrément. Celý proces trvá měsíce.

Kariérní diplomat Jiří Havlík (60) vystudoval Fakultu zahraničních obchodu VŠE. Před rokem 1989 pracoval jako obchodní ředitel v podniku Artia a Odeon. V roce 1993 nastoupil na ministerstvo zahraničních věcí, kde zastával několik ředitelských postů. V rámci české diplomacie v letech 1994 až 1998 působil na ambasádě ve Velké Británii, mezi lety 2003 až 2006 byl velvyslancem v Belgii, od roku 2008 je ambasadorem v Mexiku.