Konec rebelie: Tluchoř, Fuksa, Šnajdr zabalí poslanecký mandát

Poslanci se tak rozhodli před klíčovým hlasováním ve sněmovně o daňovém balíčku, s nímž premiér Petr Nečas spojil vyslovení důvěry vládě.

Poslanci-rebelové (zleva) Tomáš Úlehla, Jan Florián, Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr na tiskové konferenci v úterý večer před hlasováním o daňovém balíčku optimismem nehýřili. foto: © ČTKČeská pozice

Poslanci-rebelové (zleva) Tomáš Úlehla, Jan Florián, Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr na tiskové konferenci v úterý večer před hlasováním o daňovém balíčku optimismem nehýřili.

V úterý ráno 6. listopadu se zdálo, že oznámení exministra školství Josefa Dobeše (Věci veřejné) na mimořádné tiskové konferenci o jeho podpoře Nečasova kabinetu bude vrcholem dne. Večer však přišla bomba. Rebelové z ODS Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr se rozhodli složit poslanecké mandáty.

Ve sněmovně je před hlasováním o daňovém balíčku nahradí bývalý poslanec Pavel Bohatec, náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek a bývalý kolínský místostarosta Roman Pekárek, kteří vládní návrh podpoří. Zbývající dva rebelové Jan Florián a Tomáš Úlehla pro zvýšení daní ruku zvednou. „Věřím, že problém je po rozhodnutí takzvaných rebelů vyřešen. Konsolidační balíček by měl projít ve vládním znění,“ uvedl večer premiér Petr Nečas.

Všichni rebelové však zůstanou občanskými demokraty, což by dle dvou zdrojů ČESKÉ POZICE z ODS mohlo znamenat, že se chtějí stát obhájci stranických hodnot a předsedu Nečase se pokusí „sejmout“ až za dva roky. Je paradoxem vlády boje s korupcí, že jeden z poslaneckých náhradníků Pekárek byl letos v květnu nepravomocně odsouzen na šest let za to, že si údajně řekl o milionový úplatek za výhodný prodej pozemků. Jeho hypotetickým náhradníkem je náměstek mladoboleslavského primátora Adolf Beznoska.

Nepotvrzená výměna

Ještě v pondělí ráno to vypadalo, že hlasy dvou nejtvrdších rebelů v ODS Tluchoře a Fuksy nahradí členové poslaneckého klubu opozičních Věcí veřejných Dobeš a David Kádner, kteří se angažují v Hnutí pro sport. Jenže v úterý před polednem to už bylo jinak. Kádner totiž nepřišel na avizovanou tiskovou konferenci s Dobešem, na níž prohlásil, že podporuje ve sporu dvou Petrů — Tluchoře a Nečase — premiéra. „David Kádner odmítl Josefu Dobešovi účast na této tiskové konferenci a sdělil to na klubu VV dopředu. Josef Dobeš manipuluje s novináři,“ zaslal ČESKÉ POZICI v 11:58 SMS „véčkař“ Petr Skokan, který s Dobešem rovněž spolupracoval na projektu pro sportovce.

Exministr Dobeš se údajně rozhodl podpořit Nečasův kabinet, pokud náměstka ministra školství pro sport Jana Kocourka nahradí Miloš Malý

Už v úterních ranních hodinách získala ČESKÁ POZICE informaci, že se exministr Dobeš rozhodl podpořit Nečasův kabinet, pokud náměstka ministra školství pro sport Jana Kocourka nahradí Miloš Malý, Dobešův exporadce pro fondy EU. Dobeš však tuto výměnu redakci nepotvrdil: „S panem premiérem jsem se nesešel a nic takového jsem neprosazoval. Pan Kocourek je naprosto kompetentní. Ostatně dva roky jsem s ním na ministerstvu spolupracoval.“ A ke vztahu s Malým dodal: „Seznámil mě s ním Vít Bárta. Vzal jsem si ho za poradce. Po tři čtvrtě roku oťukávání mohu říci, že to nebyla špatná volba.“

Ve večerních hodinách Dobeš oznámil, že opouští poslanecký klub Věcí veřejných.

Sněmovní trafiky

Pokud ve středu vládní koalice daňový balíček odhlasuje a nerozpadne se vláda, budou se řešit i další personálie – kdo obsadí důležité sněmovní funkce. Například exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil by mohl usednout v křesle místopředsedy Poslanecké sněmovny.

A židle se kýve pod předsedou bezpečnostního výboru Radkem Johnem, který oznámil návrat k novinařině. Po něm by dle kuloárových zpráv mohl funkci převzít poslanec TOP 09 Daniel Korte. Zvolením Františka Bublana (ČSSD) do Senátu bude nutné vyřešit i post předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Exministra vnitra by mohl vystřídat sociální demokrat Václav Klučka, jehož ČSSD nominovala.

A chystají se i rošády v rozpočtovém výboru, v němž nyní vládní koalice nemá většinu.

knight Stripek do Stripek do... 12:55 7.11.2012
Mrazeny je to jasné mrkněte na... 15:09 7.11.2012

Počet příspěvků: 34, poslední 9.11.2012 09:08 Zobrazuji posledních 34 příspěvků.