Ceska Pozice

Konec pastafariánství v Česku. A co na to sikhové?

Magistrát města Brna dal na doporučení ministerstva vnitra, Lukáš Nový občanku s cedníkem na hlavě nedostane.

Sandhu Bhagwnat Singh: „Žádná vláda nikde na světě mě nemůže nutit, abych sundal ten turban. Bez ohledu na to, zda je má církev v dané zemi registrovaná, či nikoliv.“ foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Sandhu Bhagwnat Singh: „Žádná vláda nikde na světě mě nemůže nutit, abych sundal ten turban. Bez ohledu na to, zda je má církev v dané zemi registrovaná, či nikoliv.“

Magistrát města Brna v úterý odmítl vydat občanský průkaz prvnímu českému pastafariánovi Lukáši Novému. Člen pirátské strany a IT expert je vyznavačem Létajícího špagetového monstra, a na občanském průkazu proto chtěl mít z náboženských důvodů fotografii s cedníkem na hlavě. Zaměstnanci magistrátu sice Novému vystavili nejprve občanku dočasnou a souběžně poslali desetiletý doklad se strojově čitelnými údaji včetně extravagantní pokrývky hlavy ke zpracování, dnes však oznámili, že pastafarián svůj nový průkaz totožnosti nedostane.

Magistrát rozhodnutí odůvodnil právním stanoviskem, o které – poté, co zpráva o prvním českém pastafariánovi obletěla celý svět – požádal ministerstvo vnitra. V něm Odbor správních činností píše, že ustanovení paragrafu 4 odstavce 3 zákona o občanských průkazech sice umožňuje vydat občanský průkaz s pokrývkou hlavy na fotografii z náboženských důvodů, úředníci odboru však dodávají, že se musí jednat o církev nebo náboženskou společnost, která je v České republice registrovaná. Což Církev létajícího špagetového monstra zatím není.

Z výše uvedeného důvodu ministerstvo vydání dokladu nedoporučilo. „Věrohodnost tohoto dokladu nelze snižovat nebo zpochybňovat tím, že se žadatel odkazuje na náboženské vyznání a náboženskou svobodu,“ píše se mimo jiné v dokumentu.

Registrované církve...

Pomineme-li skutečnost, že relativně kontroverzní je již samotné tvrzení, že by něčí náboženské vyznání mohlo snižovat věrohodnost občanského průkazu, má stanovisko ministerstva vnitra ještě jeden mnohem podstatnější problém. Ministerstvo kultury na svých stránkách uvádí pouze 36 registrovaných církví a náboženských společností a jejich svazů.

V případě, že by se stanoviskem ministerstva vnitra začaly řídit všechny městské a obecní úřady, měli by sikhové v České republice smůluJenže: nenajdeme mezi nimi například sikhismus, který dnes co do počtu stoupenců (přes dvacet milionů) patří mezi páté největší náboženství světa. A čím se takový sikh vyznačuje? Kromě toho, že si coby symbol přirozenosti nikdy nestříhá vlasy, nosí turban – a to neustále, i na dokladech.

V případě, že by se tedy stanoviskem ministerstva začaly řídit všechny městské a obecní úřady, měli by sikhové v České republice smůlu. Nutno podotknout, že příslušníci sikhismu jsou mimo jiné proslulí tím, že někteří pravidla své víry dodržují tak mocně, že v minulosti podstupovali drsné tresty, ba i smrt, když jim vládnoucí autority nařídily například ostříhání vlasů.

Prostřednictvím indického velvyslanectví v Praze jsme se pokusili zjistit, kolika lidí by se nové stanovisko ministerstva vnitra mohlo týkat. Od mluvčího jsme se dozvěděli, že velvyslanectví sice žádné statistiky nevede, více by nám však mohl prozradit doktor Sandhu Bhagwant Singh, který v Praze provozuje společnost Elegance Indie a občas vypomáhá jako překladatel.

Idioti na úřadech?

S indickým podnikatelem jsme se setkali přímo u jeho stánku nedaleko stanice metra B Můstek, kde prodává především dámské oblečení z Indie. Sandhu Bhagwnat Singh je sikh, který v Praze působí již od roku 1987 a ohledně pokrývek hlavy má jasno: „Takové hlouposti se tady dějí běžně. Nikdo se k tomu čelem nepostaví, tak si někteří úředníci dělají, co chtějí,“ míní pan Sandhu, dle kterého v České republice žije přes sto sikhů, a dodává: „Náboženské vyznání je soukromá věc. Já nosím turban a nikdo mě nemůže nutit si ho sundat. Žádná vláda nikde na světě mě nemůže nutit, abych sundal ten turban. Bez ohledu na to, zda je má církev v dané zemi registrovaná, či nikoliv.“

Pokud cedník nezakrývá tvář a pastafariána lze identifikovat, nevidí Sandhu Bhagwant Singh důvod, proč by to mělo nějakému úřadu vaditSandhu v minulosti mimo jiné jako tlumočník spolupracoval s cizineckou policií. „Představte si, když někdo podá žádost o azyl, tak zákon říká, že člověk musí být vyfocen bez pokrývky hlavy. To je přeci naprostá blbost. Když mám všude jinde fotografie s turbanem, tak jak mě chtějí bez turbanu poznat,“ ptá se s tím, že ho takové zákony strašně štvou a je třeba proti nim velmi tvrdě protestovat.

Pokud cedník nezakrývá tvář a pastafariána lze identifikovat, nevidí Sandhu Bhagwant Singh důvod, proč by to mělo nějakému úřadu vadit. „Když je poznat, o koho se jedná, tak sakra není důvod, aby proti tomu nějaký úřad byl. Pokud tam tedy nesedí idioti,“ míní důrazný doktor. Ostatně Sandhu Bhagwant Singh je majitelem českého řidičského průkazu. Na fotografii má turban a to i přesto, že v jeho případě platí stejná pravidla, jako v případě občanských průkazů.

Vnitro: Ať se s tím „popasuje“ Brno

Se skutečností, že by se nové stanovisko ministerstva vnitra mohlo týkat rovněž několika desítek sikhů, jsme konfrontovali jeho autorku a vedoucí oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů Zdeňku Tomášovou. „Je to věc problematická a je fakt, že toto rozhodnutí řada právníků napadá,“ připouští Tomášová s tím, že ministerstvo jednoduše nemůže dovolit, aby se doklady staly terčem recesistů. „Já se za toto stanovisko nestydím. Jinak to prostě zdůvodnit neumím. Vydání dokladu s cedníkem na hlavě se mi nelíbí a nemohu s tím vnitřně souhlasit,“ dodává právnička.

Tomášová však zároveň upozorňuje, že zaměstnance ministerstva celá kauza velmi pobouřila a nakonec se s ní bude muset „popasovat“ především vydávající úřad, tedy Magistrát města Brna. Ten dle ní v této záležitosti selhal: „Přístup magistrátu byl velmi zvláštní. Nejprve se řeklo, že to byl exces zaměstnankyně, když dotyčnému bezmyšlenkovitě vydala měsíční občanku a nabrala tu desetiletou. Když pak v Brně zjistili, jaký celá záležitost spustila poprask, začali se dotazovat ministerstva, jak udělat, aby se dotyčnému občanský průkaz předávat nemusel. Když jsme jim poslali jasné stanovisko, začali se zase obávat, jak to pastafarián vezme. To si ale měli rozmyslet, když mu vystavovali ten měsíční doklad. Teď je to na nich.“

Bitva nekončí

A ještě asi chvíli bude, protože Nový je rozhodnutý za cedník bojovat. „S rozhodnutím magistrátu se teprve podrobně seznamuji, nicméně již dříve jsem avizoval, že se rozhodně nesmířím se zamítavým stanoviskem a proti rozhodnutí se odvolám,“ uvedl v reakci pro ČESKOU POZICI český pastafarián. A dodal: „V této záležitosti totiž nejde o to, že by snad občan měl mít právo vyznávat víru či náboženství, ať již je jakkoli nezvyklé, a v důsledku pak požadovat po státním aparátu přiznání privilegií, nad kterými nezasvěcenému člověku zůstává rozum stát. Jde mi od začátku o to, upozornit na skutečnost, že si církve a náboženské společnosti jakožto instrumenty organizované víry pod rouškou osobní náboženské svobody nárokují práva a výhody, které jsou nepříslušníkům těchto organizací upírány. Jedná se zde o jasnou diskriminaci.“

Pastafarián: „Buď jednoduše zakázat pokrývku hlavy na průkazech bez výjimky, anebo ji povolit v případě splnění podmínek neztížené identifikace“Smyslem celé maškarády je tedy dle Nového snaha tuto diskriminaci narovnat: „Buď jednoduše zakázat pokrývku hlavy na průkazech bez výjimky, anebo ji povolit v případě splnění podmínek neztížené identifikace. Nároky na náboženské důvody musejí být z této i jiných zákonných norem vypuštěny, do té doby si na sekulární stát stále jenom hrajeme.“

Popularita Církve Létajícího špagetového monstra mezitím rapidně roste. Důkazem toho byl také nedávný pochod hrdosti homosexuálů Prague Pride, kde se cedníky vyskytovaly téměř stejně často jako kožené či latexové doplňky. Průvodu se zúčastnila rovněž Česká pirátská strana, která se svou účastí chtěla vymezit vůči některým iniciativám, jež například radí nepít teplé pivo, a celou akci vnímala jako oslavu rozmanitosti a pestrosti – i co se víry týče.

Proto piráti během pochodu vesele sbírali podpisy nutné k registraci Církve Létajícího špagetového monstra. „Já v pastafariánství vidím ideu sekulárního státu: buď nesmí mít pokrývku hlavu na občance nikdo, anebo všichni. Osobně podporuji verzi všichni, pokud to nenarušuje možnost identifikace. Náboženské důvody podle mě nejsou správný právní institut, a pokud ano, musejí se smířit i s parodií,“ sdělil ČESKÉ POZICI místopředseda strany Mikuláš Ferjenčík s tím, že omezit náboženství na státem registrované církve je neudržitelné.

„Běžnému člověku se některé věci mohou zdát podivné, ale na druhou stranu právě ta odlišnost, to vybočení z běžných kolejí je tím, co nás baví. Svět opravdu není černobílý, jak se nás někteří snaží přesvědčit,“ míní pirátský místopředseda. Aktuálně prý probíhá sepisování charakteristiky, učení a poslání nové církve, které jsou pro účely registrace u ministerstva kultury zapotřebí.

V Rusku mají pastafariáni smůlu

Že pastafariánství není pouze českým fenoménem, se ukázalo tento víkend v Moskvě. Tamní policie zadržela osm pastafariánů, kteří se pokoušeli bez povolení uspořádat v centru města mítink. Následovníci Církve Létajícího špagetového monstra plánovali průvod Moskvou a Petrohradem na počest amerického herce Roberta De Nira, jenž měl v těchto dnech narozeniny (De Niro hrál v dnes již legendárním snímku Tenkrát v Americe postavu jménem Noodles, tedy nudlička). Průvod byl však narušen ortodoxní aktivistickou skupinou Boží vůle, jež pravidelně demonstruje proti homosexualitě, punkové kapele Pussy Riot anebo také Darwinově muzeu v Moskvě. Zastánci Boží vůle stříkali po pastafariánech kečup. Policie pochod následně rozehnala a několik pastafariánů zadržela.

„Policie mě zadržela jen proto, že jsem měl na hlavě cedník,“ stěžoval si později jeden z demonstrantů na sociální síti. Ruský prezident Vladimir Putin totiž koncem června podepsal kontroverzní zákon, který trestá urážku náboženských organizací a citů věřících. Nově budou moci být tyto činy potrestány až ročním vězením, nucenými pracemi nebo pokutou do 300 tisíc rublů. V případě, že k urážce víry dochází v kostelech, zvyšuje se sazba až na tři roky vězení.

Fenoménu Církve Létajícího špagetového monstra jsme se věnovali také v článcích:

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.