Konec letního náměstka Tomana. Klíčový post na financích je neobsazen.

Aktualizace. Ministr financí Jan Fischer odvolal svého náměstka údajně kvůli nedoloženému vzdělání.  

Lubomír Toman na naše žádosti o rozhovor nereagoval a jeho dostupné fotografie jsou technicky nepoužitelné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubomír Toman na naše žádosti o rozhovor nereagoval a jeho dostupné fotografie jsou technicky nepoužitelné. | foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice
Lubomír Toman na naše žádosti o rozhovor nereagoval a jeho dostupné fotografie jsou technicky nepoužitelné.

Aktualizováno o vyjádření Lubomíra Tomana. Ve středu ve večerních hodinách dorazila z ministerstva financí tisková zpráva, že ministr Jan Fischer odvolává svého náměstka Lubomíra Tomana, který přišel jako náhrada za odvolaného Zdeňka Zajíčka.

Tomana jmenoval Fischer do funkce v polovině července letošního roku, přičemž tento krok nikterak věrohodně nezdůvodnil. Proč ho nyní pro změnu odvolává? Důvodem je podle tiskové zprávy fakt, že Toman nedoložil věrohodně své vzdělání na Ekonomické univerzitě v Bratislavě.

Nutno však poznamenat, že celé Tomanovo angažmá na ministerstvu financí je tak trochu záhada. Stačí si vzpomenout, jak se tam vlastně dostal. Nejprve Jan Fischer jako blesk z čistého nebe odvolal Zdeňka Zajíčka, který na ministerstvu pracoval léta a před tím působil ne různých postech státní správy. Byť projekty, na nichž se Zajíček podílel, jako byly datové schránky nebo základní registry, budily vždy kontroverze, jeho odbornost nikdo nezpochybňoval.

A krátce na to dorazila zpráva, že na ministerstvo financí jde bývalý voják Lubomír Toman, o kterém oficiální zdroje neposkytly prakticky žádnou informaci. Teprve ČESKÁ POZICE upozornila, že pracoval ve firmách Logica a IBM, které pracovaly na hlavním IT projektu ministerstva financí – státní pokladně. Tento fakt působil poněkud úsměvně, vezmeme-li v potaz, že Tomanovým úkolem bylo prověřit IT na ministerstvu, tedy mimo jiné prověřit právě i státní pokladnu. Něco někam dodat a pak to tam jít zkontrolovat, to je vynikající postup.

Spadl z nebe?

ČESKÁ POZICE poté sestavila podrobný profil tohoto obchodníka a manažera, který stál v pozadí minimálně dvou značně sporných zakázek, konkrétně státních maturit a zakázky na národní digitální knihovnu. Ani tyto skutečnosti nenarušily důvěru Jana Fischera v nového náměstka, kterého údajně na ministerstvo přivedl ani ne tak Fischer, jako spíše lidé z jeho okolí. Konkrétní cestu se však nikdy věrohodně prokázat nepodařilo.

Za krátkou dobu, po kterou byl na ministerstvu, se Toman dle našich informací zajímal o stav IT a hodlal také podpořit plán na zavedení povinné elektronické fakturace u veřejných zakázek, přičemž za tím účelem se koncem srpna spolu s Fischerem účastnil i jednání na toto téma s ICT Unií, která je hlavním tahounem tohoto projektu.

Dle vnitřních zdrojů z ministerstva jeho elán značně ochladl poté, co vláda Jiřího Rusnoka nedostala důvěru v poslanecké sněmovně. Navíc stejně jako většina manažerů ze soukromé sféry narazil ve státní správě na to, že věci se zkrátka nedají řešit rychle a jedním rozkazem. Je třeba se orientovat v množství předpisů a oficiálních i neoficiálních postupů, což je pro typ lidí, kteří zpravidla zastávají manažerské funkce v privátních firmách, docela problém.

Bude více než zajímavé sledovat, kdo jednoho z nějvýznamnějších náměstků v zemi ve funkci nahradí

Klíčový post

Každopádně podle našich informací Toman žádnou větší změnu na ministerstvu udělat nestihl. Bylo-li skutečným důvodem pro jeho odvolání nedoložené vzdělání, nebo zda šlo o zástupný důvod, se zřejmě ukáže až časem, nebo také vůbec nikdy. Podle informací, které v úterý zveřejnila ČESKÁ POZICE, se měl Toman mimo jiné podílet na přípravě nových pravidel pro dohled nad podniky, které kontroluje stát.

Bude více než zajímavé sledovat, kdo jej ve funkci nahradí. Tento náměstek má totiž pod sebou dispozice s majetkem státu, což zahrnuje mimo jiné obsazování dozorčích rad či ČESKOU POZICÍ bedlivě sledovanou problematiku státních garancí. Navíc do jeho kompetence spadá nejen ministerské IT, ale také evidence a schvalování velkých investičních akcí v oblasti IT, které plánují jiná ministerstva či úřady. Podtrženo sečteno, post jednoho z nejvýznamnějších náměstků v zemi je nyní prázdný. Zbývá jen doufat, že na něj usedne někdo s méně kontroverzní minulostí.

Aktualizace:

Prohlášení Lubomíra Tomana, které rozeslal médiím:

  1. Prohlašuji, že své vzdělání na Fakultě podnikového managementu Ekonomické University v Bratislavě jsem získal řádným způsobem. Jsem připraven předložit originály listin prokazujících absolvování vysokoškolského studia ke znaleckému zkoumání jejich pravosti.
  2. Proti veškerým nepravdivým tvrzením, které zaznívají v této souvislosti v mediích, se ohrazuji a jsem přesvědčen, že informace prezentované v reportáži TV Nova jsou zřejmě důsledkem administrativního pochybení.
  3. S ohledem na skutečnost, že se jedná o několik let staré a již archivované dokumenty, si jejich opatření a ověření vyžádá čas v několika řádu dní, nikoliv hodin.

Počet příspěvků: 1, poslední 11.9.2013 09:06 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.