Konec krize v USA. Alespoň na chvíli…

Spojené státy mají rozpočet a mohou si zase půjčovat. Kataklyzma se prozatím odsouvá. 

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ReutersČeská pozice

Amerika opět nezkrachovala. Akcie mohou znovu růstu, úroky státních dluhopisů růst přestaly a šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová dohodu amerických politických špiček o rozpočtu a dluhovém stropu ocenila. Celkem vzato – dalo se to čekat. Jak jsme již dříve uvedli, tyto tahanice mají spíše politický charakter, příliš reálné hrozby při nich nevznikají.

Jistě, hrozba insolvence největší ekonomiky světa je silný kalibr. Ale právě proto se nedá čekat, že by se něco takového stalo jen proto, že se politici nedokázali dohodnout. Byť to tak nevypadá vždy, i politici mívají soudnost.

Tudíž bylo vcelku evidentní, že dojde na nějaký kompromis. Podle dosavadních zpráv to protentokrát moc dobře nedopadlo pro republikány, protože z jejich požadavků byla drtivá většina odmítnuta. V podstatě se objevilo jen pár nových pojistek proti zneužívání systému federálního zdravotního pojištění.

Dluhový strop jako atomovka

Nicméně dluhový strop má přece jen jednu zvláštnost. Do určité míry se dá přirovnat k jaderným zbraním – je prakticky vždy lepší se nějak domluvit než riskovat katastrofu, jejíž důsledky nedokáže nikdo dohlédnout. Průvodním jevem výsledného kompromisu je, že vládnoucí strana jednoduše musí nějak komunikovat se stranou aktuálně opoziční. A to není od věci, protože je tím vyloučeno úplné převálcování jedněch druhými, což společnosti obvykle příliš neprospívá.

Stovky tisíc úředníků se tedy vracejí do práce. Pro občany Spojených států a pro turisty to znamená, že nespočet služeb, které ještě před krátkou dobou byly mimo provoz, zase budou standardně dostupné.

Jde to i bez zákona

V této souvislosti je namístě zmínit jednu pozoruhodnou maličkost. Jakmile se o národní parky a památky neměl kdo starat, objevily se čety dobrovolníků, které tuto práci začaly vykonávat. Lidé přicházeli sami od sebe s vlastními sekačkami, křovinořezy i dalšími nástroji a začali se o parky starat. Bez zákona, bez příkazu a bez koordinačního orgánu...

Deficit USA by stačil Česku na čtrnáct let

Bohužel, neveselá fiskální situace Spojených států tím nekončí. Ostatně současný federální rozpočet počítající s deficitem 740 miliard dolarů není zrovna příslibem světlých zítřků, byť je takové konstatování pochopitelně značně zjednodušené. Každopádně s takovou částkou by si Česko na výdajích vystačilo asi na čtrnáct let.

Nová dohoda o dluhovém stropu vystačí zemi zhruba do 7. února příštího roku, plné financování chodu úřadů bude možné jen do 15. lednaNová dohoda o dluhovém stropu vystačí zemi zhruba do 7. února příštího roku. Plné financování chodu úřadů bude možné jen do 15. ledna. Po těchto datech už zase nebudou peníze a celá dramatická scéna posledních dní a týdnů se bude opakovat.

Asi i proto šéfka MMF Lagardeová poznamenala, že dohodu republikánů s demokraty sice oceňuje, ale zároveň by nebylo od věci dluhový strop upravit nějak dlouhodoběji, aby byla nejistota pro globální ekonomiku v rámci možností eliminována.

Opakování matkou devalvace

V dané situaci se tak rozhodně nestalo – doba do dosažení nových výdajových limitů jsou celkem krátká. Navíc politici slíbili předložit dohodu s dlouhodobějšími vizemi do třináctého prosince letošního roku, což také neznamená zrovna velký časový úsek pro možná jednání.

Uklidnění finančních trhů tedy ještě jen tak nepřijde, byť bezprostřední nebezpečí je na nějakou dobu zažehnáno. Každopádně se dá očekávat, že vyhrocených (přinejmenším slovně) situací, jako byla ta dosavadní, zažijeme v budoucnu nespočet. Opakování v tomto případě však nebude matkou moudrosti, nýbrž matkou devalvace přisuzovaného významu. Snadno se potom může stát, že až půjde o něco opravdu nebezpečného, nebude brát teatrální vystoupení politiků už skoro nikdo vážně.

Počet příspěvků: 2, poslední 20.10.2013 10:22 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.