Konec éry levného oblečení

Experti varují: Oblečení by v příštích měsících mohlo zdražit až o deset procent.

Éra levného oblečení skončila. Informuje o tom na svých internetových stránkách televizní stanice CNBC. Dle prezidenta přední americké konzultantské společnosti Strategic Resource Group Burta Flickingera se oblečení v příštích měsících zdraží až o deset procent.

„Nárůst musíme očekávat u všech našich značek,“ řekl CEO společnosti VF Corporation Eric Wiseman. VF Corporation má v portfoliu například legendární výrobce džínsů Wrangler a Lee či outdoorové značky Nautica a The North Face. Změnu cenové politiky připouští i giganti, jako je Levi Strauss & Co a Nike. Největší problém prosadit růst cen budou mít dle expertů značky, které se soustřeďují na zákazníky se středními až nízkými příjmy.

Ceny bavlny jsou v současnosti na 150letém maximu. Tento týden cena poprvé překročila hranici dvou dolarů za libru (0,45 kg).

Bavlna začala rapidně zdražovat v srpnu 2010. Poté, co špatné počasí výrazně omezilo její sklizeň v Číně, USA Pákistánu a Austrálii. Navíc celosvětová poptávka v reakci na odeznívající finanční krizi výrazně stoupla a producenti ji nedokaží natolik rychle nasytit.  

O dopadu rostoucí ceny bílého zlata na přední české výrobce oblečení se dočtete zde.