Severokorejská státní média ve středu zveřejnila zprávu, že bývalý prezident USA Jimmy Carter poslal kondolenční dopis pravděpodobnému novému vládci KLDR Kim Čong-unovi k úmrtí jeho otce Kim Čong-ila. „Jimmy Carter vyjádřil Kim Čong-unovi a korejskému lidu soustrast nad úmrtím Kim čong-ila. Popřál Kim Čong-unovi úspěchy při plnění nových povinností a těší se na další návštěvu (Severní Koreje),“ napsala státní tisková agentura KCNA, kterou cituje deník The Washington Times.
Všichni víme, nebo alespoň tušíme, kdo byl Kim Čong-il, a jak odporný je jeho režim. Sluší se poslat kondolenci jeho synovi, či je to – mezi nepřáteli – naopak nepřípustné? Nedopustil se exprezident, nositel Nobelovy ceny míru a respektovaný diplomat Carter velkého faux pas? Nebo si jako soukromá osoba může dělat, co chce, i když to v tomto případě nekonvenuje s oficiální linií americké diplomacie?
Jak píše agentura AFP, je to pro diplomatický protokol oříšek a liší se i reakce demokratických zemí. USA a další západní státy se v případě úmrtí Kim Čong-ila vyhnuly slovu kondolence a adresovaly v této souvislosti prohlášení „severokorejskému lidu“. Naopak Jižní Korea a Japonsko, tedy sousedi, na něž jsou namířeny jaderné hlavice Pchjongjangu, oficiálně kondolovaly. Totéž učinil i hlavní spojenec KLDR Čína a rovněž Rusko, Írán a Indie.
Demokraté kontrovali, že republikánští prezidenti pro změnu neváhali kondolovat, když zemřeli Stalin a Mao Ce-tung...
Současný postoj USA je pochopitelný. V roce 1994, po úmrtí zakladatele diktátorské dynastie Kim Ir-sena, se však tehdejší prezident (a současný manžel ministryně zahraničí) Bill Clinton zachoval poněkud jinak, když „jménem lidu Spojených států amerických vyjádřil upřímnou soustrast lidu Severní Koreje“. A zašel ještě dál, protože vyjádřil zemřelému Kimovi „hluboké uznání“ za podporu rozhovorů s USA. Situace byla jiná, a zkrátka si žádala jiné diplomatické řešení.
Clinton to tehdy schytal od republikánských kongresmanů. Senátor Bob Dole obvinil prezidenta, že zapomněl na těch 35 tisíc amerických vojáků, kteří zahynuli v korejské válce. Demokraté kontrovali, že republikánští prezidenti pro změnu neváhali kondolovat, když zemřeli Stalin a Mao Ce-tung...
Jimmy Carter navštívil izolovaný totalitní stát v minulosti dvakrát, poprvé právě v roce 1994 kvůli jadernému programu Pchjongjangu. Podruhé tam byl letos v dubnu, opět kvůli témuž. Nepodařilo se mu však sejít s Kim Čong-ilem ani s jeho synem. Možná příště.
Carter jako gentleman ze staré školy zřejmě považoval kondolenci za obyčejnou lidskou slušnost, která je nechtěně působivým kontrastem k brutalitě, jíž jsou známí severokorejští vůdci. Snad jen vyjádření, že se těší na další návštěvu, zašlo v té slušnosti poněkud dál, než muselo. Ale exprezident jistě nejezdí na exkurze do tamních gulagů a Severní Korea je třeba jinak docela hezká země...