Kondolovat, či nekondolovat Kim Čong-unovi?

Je to tak trochu diplomatické dilema, které řeší v každé zemi jinak. Bývalý americký prezident Jimmy Carter však kondolenci do KLDR poslal.

Pavel Pokorný 22.12.2011

Severokorejská státní média ve středu zveřejnila zprávu, že bývalý prezident USA Jimmy Carter poslal kondolenční dopis pravděpodobnému novému vládci KLDR Kim Čong-unovi k úmrtí jeho otce Kim Čong-ila. „Jimmy Carter vyjádřil Kim Čong-unovi a korejskému lidu soustrast nad úmrtím Kim čong-ila. Popřál Kim Čong-unovi úspěchy při plnění nových povinností a těší se na další návštěvu (Severní Koreje),“ napsala státní tisková agentura KCNA, kterou cituje deník The Washington Times.

Všichni víme, nebo alespoň tušíme, kdo byl Kim Čong-il, a jak odporný je jeho režim. Sluší se poslat kondolenci jeho synovi, či je to – mezi nepřáteli – naopak nepřípustné? Nedopustil se exprezident, nositel Nobelovy ceny míru a respektovaný diplomat Carter velkého faux pas? Nebo si jako soukromá osoba může dělat, co chce, i když to v tomto případě nekonvenuje s oficiální linií americké diplomacie?

Jak píše agentura AFP, je to pro diplomatický protokol oříšek a liší se i reakce demokratických zemí. USA a další západní státy se v případě úmrtí Kim Čong-ila vyhnuly slovu kondolence a adresovaly v této souvislosti prohlášení „severokorejskému lidu“. Naopak Jižní Korea a Japonsko, tedy sousedi, na něž jsou namířeny jaderné hlavice Pchjongjangu, oficiálně kondolovaly. Totéž učinil i hlavní spojenec KLDR Čína a rovněž Rusko, Írán a Indie.

Demokraté kontrovali, že republikánští prezidenti pro změnu neváhali kondolovat, když zemřeli Stalin a Mao Ce-tung...

Současný postoj USA je pochopitelný. V roce 1994, po úmrtí zakladatele diktátorské dynastie Kim Ir-sena, se však tehdejší prezident (a současný manžel ministryně zahraničí) Bill Clinton zachoval poněkud jinak, když „jménem lidu Spojených států amerických vyjádřil upřímnou soustrast lidu Severní Koreje“. A zašel ještě dál, protože vyjádřil zemřelému Kimovi „hluboké uznání“ za podporu rozhovorů s USA. Situace byla jiná, a zkrátka si žádala jiné diplomatické řešení.

Clinton to tehdy schytal od republikánských kongresmanů. Senátor Bob Dole obvinil prezidenta, že zapomněl na těch 35 tisíc amerických vojáků, kteří zahynuli v korejské válce. Demokraté kontrovali, že republikánští prezidenti pro změnu neváhali kondolovat, když zemřeli Stalin a Mao Ce-tung...

Jimmy Carter navštívil izolovaný totalitní stát v minulosti dvakrát, poprvé právě v roce 1994 kvůli jadernému programu Pchjongjangu. Podruhé tam byl letos v dubnu, opět kvůli témuž. Nepodařilo se mu však sejít s Kim Čong-ilem ani s jeho synem. Možná příště.

Carter jako gentleman ze staré školy zřejmě považoval kondolenci za obyčejnou lidskou slušnost, která je nechtěně působivým kontrastem k brutalitě, jíž jsou známí severokorejští vůdci. Snad jen vyjádření, že se těší na další návštěvu, zašlo v té slušnosti poněkud dál, než muselo. Ale exprezident jistě nejezdí na exkurze do tamních gulagů a Severní Korea je třeba jinak docela hezká země...

Počet příspěvků: 4, poslední 25.12.2011 12:49 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.