Komunisti jsou připraveni vládnout. Je na to připraven Bohuslav Sobotka?

Současný šéf ČSSD jaksi automaticky předpokládá, že v nadcházejících parlamentních volbách zvítězí jeho strana. Ale nemusí.

Současný předseda ČSSD Bohuslav Sobotka foto: © ČTKČeská pozice

Současný předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Asi nepřekvapí, že komunisté jsou připraveni vládnout, jak tvrdí například šéf jejich poslanců Pavel Kováčik, jistě v souznění s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. Koalici s ČSSD snad už brání jen takzvané bohumínské usnesení, které sice takové spojenectví zakazuje, ale zdá se, že jeho smetení se stolu již není žádné tabu. Když si oranžovo-rudé partnerství podle Bohuslava Sobotky „voliči přejí“.

Sociální demokraté dříve či později zastaralé usnesení zruší a cesta k široké vládě levice bude otevřená. Přesto zatím předseda ČSSD Sobotka prosazuje variantu menšinové vlády ČSSD s podporou komunistů. Je opatrný, přeci jenom se nic nesmí uspěchat, ale socialisticky naladěná společnost by to zřejmě akceptovala. Navíc tento model podle Sobotky úspěšně zafungoval ve Středočeském kraji, kde i přes „Rathovu politickou mrtvolu“ ČSSD vyhrála o „výrazných“ 1,22 procenta právě před KSČM.

Předseda Sobotka pak jaksi automaticky předpokládá, že ve volbách parlamentních zvítězí jeho strana. Připomeňme, že v těch krajských porazila komunisty celkově o tři procenta a kousíček, což by realistu nemělo vést k takovému bezbřehému optimismu. Co když se osvědčí ti pečlivě připravení komunisté ve vedení krajů natolik, že se to spolu s náladou obyvatel promění ve vítězství KSČM ve volbách do Poslanecké sněmovny, ať už napřesrok, nebo v roce 2014?

Pak by se vyrojilo hned několik dalších variant, respektive modelů vládnutí ČSSD a KSČM. Předpokládejme jako pan Sobotka, že tyto dvě strany budou mít po volbách ve sněmovně většinu mandátů. Ale komunisté víc:

  • Menšinová vláda KSČM s podporou ČSSD. Proč ne? Je to podobná varianta, jakou si představuje současný šéf sociální demokracie, jenže v takovém případě s premiérem Filipem a zřejmě již bez Bohuslava Sobotky, protože si nedovedeme představit, že by takovou prohru v čele strany ustál.
  • Koaliční vláda KSČM a ČSSD. Pryč s bohumínským usnesením, levice by sestavovala kabinet. S premiérem Filipem či premiérem Sobotkou (spíše ne, z již zmíněných důvodů), kdyby se snad pan Filip upejpal ujmout moci. Ale o tom nepochybujme, předseda Komunistické strany Čech a Moravy je připraven.
  • Koaliční vláda KSČM a ČSSD, později jen KSČM. Nejfantasknější varianta, pro kterou ovšem existuje historický precedens, když v červnu 1948 byla tehdejší Československá sociální demokracie nuceně sloučena s KSČ. Samozřejmě dnešní KSČM nemá se zločineckou KSČ až na slovo „komunistická“ a kousek té ideologie nic společného a Sobotkova ČSSD by přece něco takového nepřipustila. Jistě si vše dobře spočítá, než se do intenzivní spolupráce s komunisty pustí.

Počet příspěvků: 4, poslední 18.10.2012 11:46 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.