Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Habina 30.8.2020 10:44

Dle nastavených měřítek je každý společenský systém zločinný, protože vždy budou na jedné straně ti co mají moc a na druhé ostatní. Co se týče zneužívání moci "není" rozdíl například mezi komunismem a jinými systémy. Co se týče svobody, komunista si myslí, že je svobodnější než lidé v jiných systémech a naopak. Není to záležitost systému, ale vždy jedinců , kteří systém vytvářejí a drží se díky němu u moci. Tito lidé budou vždy systém přizpůsobovat sobě a svým potřebám na úkor ostatních. Tvrdit , že například komunismus je horší než jiné systémy je pokrytectví, je to popírání přirozenosti, kterou "vyšší" intelekt vyřazuje, jako něco nepatřičného. Neumí se smířit s tím , že určité chování je součástí nejvyššího systému, kterým je příroda. Přírodě se člověk neubrání, protože člověk je a bude její součástí a kdo toto nerespektuje, vždy se vydá špatným směrem. Demokracie je systém , který nebude překonán, dokud nebude umožňovat zneužití moci. Má tak největší šanci uspět protože nejvíc respektuje pří

L. Písařík 30.8.2020 12:53

Nežít skoro 2/3 života v socializmu, což je první stupeň komunismu, asi bych vám věřil. Přiji vám tu svobodu, co opěvujete zažít.

D. Habina 30.8.2020 14:05

To se vás netýká, pokud jste nebyl "pravým" komunistou, který opravdu zpočátku, myšlence komunismu a socialismu, věřil. Já si prožil v totalitě dospívání. V roce 1989 mi bylo 21 let. Byl jsem "mladý a blbý a netušil jsem, že u nás je svoboda potlačována", neměl jsem k tomu příležitost, byl jsem "obyčejný" student, kterého zajímaly v té době zcela jiné věci . Hlavně jsem vnímal to, že vedoucí představitelé to vedou od deseti k pěti a je třeba "nějaká" změna. Dokonce jsem nevěřil, že studentské stávky něco zmůžou.

L. Písařík 30.8.2020 17:26

Víte, pane Habino, moc málo lidí mělo tu odvahu vystoupit proti režimu, většina sklonila hlavu, protože život máte pouze jeden, neexistuje druhá šance. Nezbylo než neprotestovat, pokud máte rodinu a starost o ni a taky chcete mít nějakou životní úroveň. Četl jsem tak před 25ti lety knihu Zbyg. Brzezinskeho, který napsal: Věděli jsme, že ten systém je neudržitelný a že se zhroutí, ale nikdo nevěřil, že k tomu dojde tak brzy.---- Když k tomu došlo, neměl jsem ani pocit štěstí, spíše naději, že se všechno změní. Změnilo se, ale ne všechno. Naivně jsme vítali ty,kteří nám nepřišli pomoci, ale okrást nás o to málo .

V. Dorotík 30.8.2020 23:16

".... netušil jste tehdy, že u nás je svoboda potlačována, neměl jste k tomu příležitost ......".

Tenkrát jste nic neviděl, neslyšel, nic Vám nevadilo, ale dnes, když jste se ex-post dozvěděl v čem jste to vlastně žil, tak jste z toho zhnusený.

Máte to těžké, když si musíte počkat na svůj vlastní názor, až Vám jej po čase někdo řekne nebo napíše.

:-)

F. Kusák 31.8.2020 11:46

Fakt, nechci mít nic společného s jakoukoliv totalitou, ale nemyslíte, že ten tzv. reálný socializmus byl jen falešně proklamovaný jakýsi předstupeň komunizmu. Marx ten pojem "socializmus" zavedl právě proto, aby podpořil vědeckost svého myšlení jakousi pochybnou kauzalitou, protože si sám nevěděl rady s nějakým "komunizmem", ten pojem není schopen ani nějak konkrétně popsat a uchyluje se jen k obecným frázím. Už bych se v tom víc nepatlal, i když, jak vidno, mnohé západní levicové intelektuály ten marxizmus pořád vzrušuje, ačkoliv žádné reálné východisko z dnešních problémů nenabízí. Je snad čínský komunizmus komunizmem. Obdobně ten vietnamský, který zatím zas až tak nevadí. To je jen důsledek pomatení pojmů, vlastně mysli.

L. Písařík 31.8.2020 12:35

Vyznáte se a to je dobře. Mně samotnému vadí dodnes pojmy sociální, sítě, přispěvky, společnost, nějak niterně cítím spojení se socialismem. Jsem dosti starý a skoro jistě se nezměním. Levicovost západních intelektuálů je to, co mi taky vadí, leč doufám, že se jim příliš nepodaří ovlivnit budoucnost, to bych svým vnukům nepřál, i když jsou to úplní mamánkové. Přišla má žena z babince, kde dštily oheň a síru na mamánky, i přimotala se k debatě mladá číšnice a přiložila své: dokonce ani souložit nechtějí. Žijte jak nejlíp umíte.

F. Kusák 1.9.2020 11:47

Díky, asi bychom si u piva dobře popovídali

Ať se Vám daří

Franta Kusák

J. Škodák 30.8.2020 18:27

To co pane Habino píšete je sice pěkné, ale zapomínáte na něco podstatného. V případě komunismu nejde o přirozený vývoj, ale o změnu revolucí, která je založena na třídní nenávisti a vyzývá k fyzické likvidaci nejen těch, co vlastní výrobní prostředky a kapitál, ale i těch kteří s tím nesouhlasí. Je to bezprecedentní likvidace desítek milionů lidí v krátké době.

P. Pavel 30.8.2020 18:32

To je blábol. V okamžiku, kdy si daný "systém" ústavně zajistí vládu jedné strany a zahájí boj proti určité skupině obyvatel (židé, buržoazie, atd.) pak je daný systém zločinný z principu. Na tomto faktu, dojmy nácků či komoušů nic změnit nemohou. Demokracie může být zneužita, ale pouze dočasně. Demokracie má totiž pojistky proti takovému zneužití, totalitní režimy naopak přímo vytvářejí příležitosti pro zneužívání.

Přirozeným principem přírody je konkurence. Totalitní režimy v konkurenci neobstály a zanikly. Jsou tedy nepřirozené.

J. Fohl 30.8.2020 19:56

Zmatené myšlení vede ke zmatemým závěrům!